П арламентът одобри актуализираната стратегия за реформата в съдебната система със 173 гласа „за“, 4 – „против“ и 18 – „въздържал се“.
При представянето на стратегията в пленарната зала правосъдният министър Христо Иванов заяви, че
документът има за цел да осигури върховенството на закона у нас, както и да гарантира европейски стандарти на правораздаването – и за физически, и за юридически лица.
Според него опитът им е бил да се представи всеобхватен документ, в който да се запознаят в рамков формат за съдебната система. Той подчерта, че стратегията е актуализация на тази от 2010 г. и по нея са работили 5 правителства.
Дискусия предизвикаха предвижданите промени около разделянето на Висшия съдебен съвет (ВСС) на две професионални колегии – на съдийска и прокурорска, както и превръщането му в непостоянен орган.
„Дебатът около този документ може да остави погрешно впечатление, че това е стратегия за ВСС. Това не е така.
Опитът ни беше да представим един всеобхватен документ, който да се занимае с всички проблеми на съдебната система. Разбира се, на първо място, започвайки с проблемите на органа, който трябва да осигурява доброто ѝ управление, но също така с теми като юридическото образование, натовареността и разпределението на човешкия ресурс на съдебната система, конкурсите, атестирането“, заяви от парламентарната трибуна министър Иванов.
По време на обсъждането лидерът на БСП Михаил Миков обяви, че
няма как опозицията да подкрепи предложението ВСС да не е постоянно действащ орган, както и разделянето му на колегии.
Миков предложи текстове в допълнение към стратегията, с които БСП би я подкрепила. В тях е записано, че ВСС да остане постоянно действащ орган, да се засили ролята на инспектората към ВСС, да не се допуска магистрати да членуват в непублични организации и др. Предложението му беше прието със 177 гласа „за“ от мнозинството.
От своя страна лидерът на ДПС Лютви Местан коментира, че съдебната реформа „не е реформа, а партийна самоцел“.
„В този смисъл почти всички партии, които са в това народно събрание имат отношение към състоянието на съдебната власт, а особено силната ангажираност с реформата на някои от политическите сили може да се обясни с една препратка към древногръцката трагедия „Антигона“, в която хорът има един възглас: „Навярно тежък бащин грях изкупвате“, каза още Местан.
Съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок Радан Кънев посочи, че
стратегията на МС може да бъде разглеждана единствено като основа за бъдещи реформи и за диалог за конституционни промени.
„Трябва да си даваме сметка, че всички сме огромни длъжници на българското общество“, каза Кънев и посочи, че са длъжници заради навика за отлагане на болезнените проблеми, за склонността за бездействие по отношение на съдебните проблеми.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!