В началото на септември най-вероятно ще бъде гласуването на новия законопроект за промени в Конституцията, за да не се прекъсва ваканцията на депутатите през август. Ако се съберат обаче 180 гласа, означава, че промените да бъдат приети по-бързо.
Това коментира вицепремиерът по коалиционна политика и вътрешен министър Румяна Бъчварова в кулоарите на парламента, където в момента се събират подписите за новия проект за конституционни промени.
По думите ѝ всички депутати от ГЕРБ са се подписали под законопроекта, но събирането на подписи ще продължи през целия ден.
„Ако се съберат нужните подписи, със сигурност законопроектът ще бъде внесен днес в деловодството на парламента”, категорична бе Бъчварова.
„Ако днес имаме 180 подписа или дори повече от 160 подписа, това би бил един добър ден за българската демокрация и за всички нас“, коментира вицепремиерът.
Според нея това е изключителна политическа победа на този парламент, защото решението за промяната в Конституцията на практика отваря пътя към промяна на съдебната система. „Чувствам се много удовлетворена, защото много дълго сме работили за това“, отбеляза Бъчварова и посочи, че основната работа е била да се търси широката подкрепа за това решение.
Тя изрази надежда да бъдем правилно разбрани от Европа, защото, по думите ѝ, интересът към това дали ще има съдебна реформа в България е изключителен.
„Направихме една голяма политическа жертва – явното гласуване във ВСС,
за което очевидно в настоящия парламент не може да се намери мнозинство“, обясни в кулоарите на Народното събрание съпредседателят на ПГ на Реформаторския блок Радан Кънев, след като разговаря пред парламента с недоволните от вчерашните решения и компромиси във връзка с поправката на основния закон.
Въпросът според него е бил дали да бъде сложена основата с разделянето на ВСС в истинския му вид, а не в имитативния, лансиран при консултациите.
„Казах на протестиращите, които смятат, че е направена крачка назад, че огромният успех е разделянето на ВСС според първоначалния проект, което означава според програмата на РБ“, уточни той и добави, че е
политическо чудо само по себе си да успееш с 20 депутати да убедиш още 160,
които нямат или са откровени противници на такава програма.
На въпрос дали има разминаване в позициите между ДСБ и ДБГ, които вчера разпространиха декларация, че новият проект не съответства в достатъчна степен на очакванията на обществото, но ще се присъединят към него, като депутатите от Движението ще гласуват по съвест, съпредседателят на ПГ на Блока каза, че вчера са били заедно на председателския съвет и са имали обща позиция.
„Да видим дали имаме еднаква съвест“, коментира той.
В началото на днешното заседание на Народното събрание точката за обсъждане на първо четене на промените в Конституцията отпадна от дневния ред на депутатите по предложение на председателя на НС Цецка Цачева.
Цачева мотивира предложението си със събирането на конституционно мнозинство за внасяне на нов законопроект за промени в Конституцията.
„За” гласуваха 167 народни представители, против бяха 27, а трима се въздържаха.
Чавдар Георгиев от БСП направи обратно предложение. Той обясни от парламентарната трибуна, че обществото се вълнува от това какво ще произведе управляващото мнозинство .
„Обявихте, че има исторически компромис, исторически реформизъм.
От една страна сведохте процеса по изменение в нещо изключително важно, което се оказа махленски пазарлък. Този, който твърди, че е постигнал нещо, да си носи отговорността”, призова Георгиев, но до гласуване на неговото предложение не се стигна, тъй като се прие отпадане на точката от дневния ред.
След многобройни срещи между на премиера Бойко Борисов и партийните лидери вчера бе постигнат консенсус за внасяне на нов законопроект за промени в Конституцията в частта за съдебната власт.
Новият проект ще има четири точки. Освен трите консенсусни точки – разделяне на ВСС, пряк избор на магистратската квота и засилване ролята на съдебния инспекторат, проектът ще съдържа и четвърта точка – ограничена форма на конституционна жалба от Висшия адвокатски съвет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!