„Това дали е била пробита, ще каже с категоричност назначената в хода на досъдебното производство компютърно-техническа експертиза. Защото на възложения ИТ одит на определена фирма е представен частичен достъп до информационната система. Точно това наложи колеги от Съдийската колегия на ВСС и един представител на Прокурорската колегия да сигнализират прокуратурата”.
Това коментира пред NOVA главният прокурор Иван Гешев, след като вчера стана ясно, че прокуратурата проверява дали системата за разпределяне на делата в България е пробита.
Поводът е получен сигнал от шестима членове на Висшия съдебен съвет, в който се твърди, че дори човек със слаби компютърни умения може да разпределя съдии по дела.
Как българската и американската прокуратура се оказаха с идентични мерки в борбата с...
„В резултат на това беше образувано досъдебно производство в СГП. Но това, което прочетох от доклада на одитиращата фирма, се констатира и потвърди изцяло. Това означава, че все едно ние не сме имали система за случайно разпределение на делата в продължение на 5 години. По същество все едно не сме имали правосъдие. Това може да бъде сравнено с коронавирус в съдебната система”, подчерта Гешев.
„Един човек с лаптоп в Разград може да разпредели, което и да е дело, в който и да е съд. Да манипулира данни по какъвто иска начин, да трие данни и да не остават следи. Да отбелязва, че определени съдии са в отпуск. Аз искрено се надявам слуховете, които циркулират за цени от 10 000 евро за разпределяне на дело на конкретен магистрат, да се окажат неверни. Въпреки че като чета този ИТ одит, съм потресен”, посочи Гешев.
Системата за случайно разпределение на дела е въведена преди 5 години. Тя е разработена от фирмата „Смарт Системс 2010”.
Според Гешев причините за проблема трябва да се търсят в хора от Висшия съдебен съвет и Министерството на правосъдието, които са одобрили системата за случайно разпределение на дела в този ѝ вид.
Гешев: Ние сме в ситуация на война
„Защо хора, които говорят за конституционна реформа, за съдебна реформа, за справедливост, за истина и за какво ли още не, като г-н Калпакчиев и като г-н Христо Иванов са натискали без обществена поръчка определена фирма да създаде тази система. Защо тази система е функционирала без каквато и да е техническа експертиза за нейната сигурност в продължение на 4-5 години? Без ИТ одит. Защо тази фирма „филантроп” незнайно защо, осъществява дейност и не иска пари за поддържането на тази система. По същество – безвъзмездно е поддържала системата”, попита Гешев.
Той посочи, че според протоколите, председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов се е противопоставил на извършването на техническа експертиза на системата през миналата година.
„И понеже това се е случвало в продължение на 5 г., докато ние сме били под мониторинг от Европейската комисия, българската прокуратура ще уведоми ЕК за образуваното досъдебното производство и резултатите от него”, заяви Гешев.
Висшият съдебен съвет ще обсъжда темата със случайното разпределение на делата следващата седмица.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!