П овече права за главния прокурор е сред предложенията, включени в евроодита на прокуратурата, който направиха 5-има прокурори от Великобритания, Испания, Германия и Нидерландия под надзора на Европейската комисия. Одитът бе поискан от българското правителство и започна през юни, а резултатите бяха днес в Министерството на правосъдието.
Главният прокурор да издава препоръки за действията на подчинените му прокурори и дори да взема лично решенията по чувствителни дела, засягащи известни личности, гласи една от препоръките, включена в доклада на европейските прокурори.
Самият Сотир Цацаров обаче съобщи, че според него това е крачка назад.
Според публикувания документ принципът на случаен подбор при разпределението на делата трябва да бъде променен, за да се гарантира, че работата по делата се извършва от достатъчно компетентни хора.
Нужни са и прозрачни процедури в случай, че главен прокурор бъде обвинен в тежко престъпление.
Друга препоръка е комисия, излъчена от парламента, да следи работата на обвинител номер 1.
Независимият технически анализ на структурния и функционален модел
на прокуратурата съдържа редица препоръки не само за работата на прокуратурата, но и за съда, ВСС и Инспектората, както и за Министерството на правосъдието, съобщи министерството.
Остри критики за съдебната система
„Екипът от прокурори смята, че констатираните неприемливи забавяния при приключването на делата не се дължат само на недостатъци в работата на прокуратурата, но и на останалите участници в наказателното производство, включително и съдилищата. При връщане на обвинителния акт на прокуратурата това не означава непременно, че работата на прокурора е с лошо качество. То може да се дължи и на твърде процедурен подход към детайлите, възприет от съдиите в някои съдилища“, пише в анализа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!