Получили своите покани за кралската сватба, облечени в зашеметяващи тоалети с чудати шапки на главите си, 1900-те гости започнаха да заемат своите места в Уестминстърското абатство.
Те ще станат свидетели на 75-минутната църковна церемония на най-очакваното медийно събитие - сватбата на принц Уилям и Кейт Мидълтън, която ще бъде проследена на живо от 2 милиарда души по целия свят.
В списъка с гости влизат кралски особи, политици и обществени дейци, както и звезди от спорта и киното, военнослужещи и представители на благотворителни организации, се казва в комюнике на кралската пресслужба.
На сватбата присъстват представители на датската, гръцката, холандската кралски фамилии, а също така принцът на Монако и емирът на Катар.
Сред поканените е футболистът
Дейвид Бекъм, който дойде със съпругата си Виктория Бекъм.
Бременната Бекъм е облечена в тъмносин ансамбъл от ефирна материя. Роклята пада свободно надолу, а шапката, която краси прибраните коси на певицата, е съвсем малка.
Виждаме и режисьорът Гай Ричи, както и актьорът Роуън Аткинсън, като вторият избра за отличителен белег цилиндър, който бързо свали, влизайки в църквата.
Сър Елтън Джон и партньорът му Дейвъд Фърниш са избрали фракове с еднакви кройки, но в различни цветове. Елтън Джон е с жълт сатенен елек и лилава вратовръзка, докато Фърниш е заложил на класическите сиви и черни нюанси.
Тъй като сватбата не е държавно събитие, от политическите лидери присъстват само премиерът Дейвид Камерън и ръководители на правителствата на страните, членуващи в Британската общност, сред които австралийският и новозеландският премиери.
За "Скай нюз" Камерън каза:
"Това е една млада двойка, която се обича. Хората, проследяващи събитието от цял свят, ще видят най-доброто от Великобритания."
Всички посочени в списъка гости са поканени със своите съпрузи или партньори.
За господата, канени на кралската сватба, важи следният дрескод: военна униформа, фрак или делови костюм.
Ако някой от мъжете е решил да включи и шапка към облеклото си, задължително ще трябва да я свали, влизайки в църквата.
За дамите не са посочени точни изисквания как трябва да бъдат облечени, но яколко неща са сигурни - те не бива да носят нищо прекалено късо, тясно или в бяло.
И макар изричната молба да изключат бялото в тоалета си, някои от тях са заложили именно на този цвят по саката, полите и аксесоарите си.
Забелязва се, че всяка една от поканените дами в Уестминстърското абатство в момента носи шапка или чудат аксесоар за глава в странна форма, с много пера и дори скъпоценни камъни.
За двойките също има правила в облеклото. Те трябва да съчетаят най-малко цветово тоалетите си, така че да изглеждат естетически добре, подгледнати острани и застанали един до друг.
За момента роклята на Кейт Мидълтън се пази в пълна тайна. Единственото сигурно е, че тя ще бъде бяла, а клюката носи, че моделът е лично нейно дело.
Стилистите, отговарящи за прическата на Мидълтън, са Ричард Уард и Джемс Прайс, които издадоха, че са правили много пробни прически, докато изберат най-подходящите.
Принц Уилям пък ще се ожени в униформа.
Тъй като той е член на трите клона на британските въоръжени сили и пилот на спасителен хеликоптер на Кралските военновъздушни сили, той е избрал за церемонията униформата на полковник от пехотния полк на Ирландската гвардия, включваща черна шапка и червена туника.
И все пак ще се въздържи от носенето на сабя.
От своя страна принц Хари ще носи на сватбата на брат си униформата си на капитан от кавалерията.
Междувременно стана известно, че сватбеният пръстен на Мидълтън е изработен от уелско злато от бижутерите на кралското семейство, които изработиха и годежния пръстен на принц Чарлс за сватбата му с Камила Паркър през 2005 г.
Самият Уилям няма да носи пръстен по семейна традиция, както беше съобщено по-рано.
Гледайте на живо от Уестминстърското абатство
Ройтерс припомня и
любопитни факти за Уестминстърското абатство в Лондон
във връзка със сватбата на принц Уилям и Кейт Мидълтън.
Абатството става популярно място за кралски сватби, след като принцеса Патрисия го избира за сватбата си с Александър Рамзи през 1919 г.
Тогава за пръв път от 650 години абатството е ползвано за кралска сватба.
Сватбата на принц Чарлз и лейди Даяна Спенсър се състоя в катедралата Сейнт Пол, но погребението на Даяна бе в Уестминстърското абатство през септември 1997 г., няколко дни след като тя загина в автомобилна катастрофа в Париж.
През април 2002 г. погребението на кралицата майка също се състоя в Уестминстърското абатство. Тя почина на 30 март същата година на 101-годишна възраст.
Около 960 г. епископ Дънстан основава група от бенедиктинскимонаси в изолиран район на брега на Темза.
Едуард Изповедника построява там нова църква, която е осветена през 1065 г. Едуард умира няколко дни след освещаването, погребан е в абатството и по-късно е обявен за светец.
Хенри Трети събаря църквата с изключение на главния й кораб и на нейно място построява сегашното абатство в модерния за онова време готически стил.
От Уилям Завоевателя до днес всички английски монарси са били коронясвани в Уестминстърското абатство - с изключение на Едуард Пети - както и всички британски монарси от обединението на короните на Англия и Шотландия през 1605 г., с изключение на Едуард Осми.
Едуард Пети е детрониран и вероятно убит от чичо си Ричард Трети.
Едуард Осми абдикира, за да се ожени за американката Уолис Симпсън, която е разведена.
Редица крале и кралици са погребани редом до Едуард Изповедника или в параклиса, построенсъгласно волята на Хенри Седми.
Последният монарх, погребан в Уестминстърското абатство, е Джордж Втори, който умира през 1760 г. Оттогава монарсите са погребвани в двореца Уиндзор.
В Уестминстърското абатство са погребани също прочути британци, сред които Исак Нютон, Дейвид Ливингстън и Ърнест Ръдърфорд.
В южното крило на абатството са погребани Джефри Чосър, Бен Джонсън, Джон Драйдън, Робърт Браунинг, а северното му крило - британски държавници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!