Лондон: Арести преди сватбата
Една от хилядите зрителки, заела удобно място и пренощувала срещу Бъкингамския дворец в Лондон, за да види от удобно място пристигането на гостите и сватбеното шествие на младоженците   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Британската полиция съобщи, че е арестувала тази нощ трима души в Лондон при акция, свързана със сигурността на предстоящата сватба на принц Уилям и Кейт Мидълтън, предаде Асошиейтед прес.

Задържаните били двама мъже - на 68 и 45 години - и жена на 60 години.

Те били арестувани по подозрение в подготовка на нарушения на обществения ред.

Според полицията задържаните възнамерявали да присъстват на венчавката на Уилям и Кейт.

Още 19 души бяха задържани вчера в Лондон, въпреки че нямаше информация арестите да са били свързани конкретно с кралската сватба.

Седемдесет и пет минути ще трае църковната церемония

на най-очакваното медийно събитие - сватбата на принц Уилям и Кейт Мидълтън, която ще бъде проследена на живо от 2 милиарда души по целия свят.

Паметният ден, обявен от британското правителство за неработен, ще бъде доста дълъг за младоженците, за техните роднини и за гостите.

Ще започне с реч на кралицата, която трябва да обяви благородническото звание за Уилям и Кейт. Според експерти, то може да е херцог и херцогиня на Кларънс.

1900-те гости на кралската сватба трябва да започнат да пристигат в Уестминстърското абатство към 8.30 ч. местно време. Ще се придвижват с минибусове, а не с луксозни лимузини по изричното желание на Уилям и Кейт, за да не заприлича церемонията по раздаване на "Оскар"-ите.

Очакват се министър-председателите, генерал-губернаторите и представителите на дипломатическия корпус да заемат местата си към 9.50 ч. В 10,15 ч., 45 минути преди булката, в храма ще се появят принц Уилям, заедно с кума си, принц Хари. Младоженецът сам пожела да избърза с пристигането си, за да може да поздрави лично близки и приятели в паметния ден.

По същото време ще започнат да пристигат чуждестранните кралски особи, семействата на Кейт Мидълтън и на принц Уилям.

Сред гостите ще са бившият премиер на България и роднина на английската кралица Симеон Сакскобургготски, който ще бъде придружаван от съпругата си Маргарита Гомес-Асебо.

Кралица Елизабет Втора и съпругът й Единбургският херцог принц Филип ще се явят последни в абатството - в 10.45 ч.

Кейт Мидълтън ще тръгне от близкия хотел "Горинг" с "Ролс Ройс", а не с каляска, както е традицията, и се очаква пред олтара в 11.00 ч. Тя ще бъде водена от баща си Майкъл Мидълтън, в компанията на сестра си Филипа, която тя избра за кума, на четири шаферки и двама шафера.

Брачната служба ще се води от духовния глава на Англиканската църква, кентърберийския архиепископ Роуан Уилямс.

Уестминстърското абатство, построено през 960 г.,

е традиционно място за коронация на британските крале след 1066 г., а сравнително отскоро стана предпочитано място за кралски венчавки. Там има има 2000 седящи места.

Преди 1918 г. повечето височайши бракосъчетания се извършваха в замъка Сейнт Джеймс или в параклиса Сейнт Джордж в Уиндзорския дворец.

Абатството е място за венчавки сравнително отскоро - на Елизабет Втора, на принцеса Ана и на принц Андрю.

По време на церемонита няма да има традиционната размяна на брачни халки. Принц Уилям отказа да сложи обредния символ в този паметен ден, защото не обича бижута.

Това е личен избор на младоженците, халка ще носи само Кейт Мидълтън. Нейният брачен пръстен е много ценен, тъй като е изработен със злато от планините в Уелс. Кралицата даде на младоженците благородния метал.

И Кейт Мидълтън ще наруши традиците. Тя няма да обещае "да се подчинява" на принц Уилям.

Все още е пълна загадка

с каква булчинска рокля ще се яви Кейт Мидълтън

на церемонията. Последната клюка е, че самата тя скицирала кройката, която била изработена от дизайнерката Софи Кранстън.

Знае се, че принцът, който е пилот от кралските военновъздушни сили, е избрал да носи униформата на полковник от пехотния полк на Ирландските гвардейци - черна фуражка, червена куртка, разкрасена с лента в златисти и пурпурни тонове. Но няма да носи сабя.

На церемонията ще пее детският хор на Уестминстърското абатството под диригентството на Джеймс О'Донъл. Предвидени са изпълнения и на Лондонския камерен оркестър под палката на Кристофър Уорън-Грийн, както и на духовата музика на Кралските военновъздушни сили с диригент Дънкан Стъбс.

Клеър Джоунс, официалната арфистка на принц Чарлз, ще свири както в абатството, така и на тържеството в присъствието на кралицата в Бъкингамския дворец. През 2009 г. тази 28-годишна музикантка свири на сватбата на принц Чарлз и Камила.

Брачната церемония ще приключи в 12.15 ч.,

когато младоженците и сватбеният кортеж ще се отправят за Бъкингамския дворец за приема, даван от Кралицата.

Тук вече младоженците ще спазят традицията и ще се придвижат из лондонските улици с открита каляска. Тя е била направена преди 109 година за коронацията на крал Едуард Седми и често е съпровождала кралица Елизабет Втора по време на официалните й посещения.

Ако вали дъжд, ще бъде използвана остъклена каляска от 1881 г.

Сватбеното шествие на младоженците, в което са включени кралското семейство, кумовете и родителите на младоженците, ще премине през най-свидните символи на британската столица - Арката на Адмиралтейството, Мемориала на кралица Виктория, музея на Чърчил, седалището на правителството Уайтхол , Биг Бен и сградата на парламента - общо 2.025 км.

На приема в Бъкингамския дворец ще присъстват 650 гости, свързани с личния и публичния живот на принц Уилям и Кейт Мидълтън.

Точно в 13.25 ч. младоженците ще се появят на балкона на източната фасада на Бъкингамския дворец, заедно с кралицата и родителите си, за публична целувка и да проследят въздушното шоу.

За 19 ч. в Бъкингамския дворец е предвидено за започне частното парти,

организирано от принц Чарлз в чест на младоженците. Там ще звучи главно музика от 80-те години, подбрана с участието на майката на Кейт Мидълтън - Каръл. На него поканените ще са още по-малко - 300 души, които ще се забавляват до ранните часове на следващия ден.

Младоженците ще получат лични подаръци само от своите близки. Останалите гости бяха помолени вместо брачни дарове, да направят дарения за благотворителни каузи в специален фонд.

Сватбените торти ще бъдат две. Първата е по вкуса на Кейт Мидълтън - плодова, многоетажна, с крем и бяла глазура и с британски флорални мотиви. Поръчана е на сладкарката Фиона Кеърнс.

Втората е от любимите на принц Уилям, шоколадово-бисквитена, и е по рецепта на кралската фамилия. Тя ще бъде изготвена от компанията McVitie.

Първата брачна нощ младоженците ще прекарат в Бъкингамския дворец в Белгийския апартамент - една от 52-те спални на двореца.

Вижте любопитни факти около подготовката на кралската сватба

Гледайте на живо от Уестминстърското абатство

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Терзиев: Да интегрираме планината Витоша в София</p>

Васил Терзиев: Да интегрираме планината Витоша в София

България Преди 12 минути

Кметът Терзиев даде срок до края на лятото за възстановяването на Симеоновския лифт

Протести срещу педофилията и насилието над деца в София и други градове

Протести срещу педофилията и насилието над деца в София и други градове

България Преди 34 минути

Повод за гражданското недоволство са зачестилите случаи на детско насилие

Шофьорът, предизвикал катастрофа, в която загина малко момиче, остава в ареста

Шофьорът, предизвикал катастрофа, в която загина малко момиче, остава в ареста

България Преди 2 часа

Той е санкциониран многократно за управление на моторно превозно средство с превишена скорост

Полицията издирва 41-годишен мъж

Полицията издирва 41-годишен мъж

България Преди 3 часа

Той е в неизвестност от 2 ноември 2024 г.

Сидни се събуди под ударите на разярения океан – огромни вълни, съчетани с прилива, връхлетяха австралийския бряг, предизвиквайки хаос и разрушения

Наводнения, разрушения и евакуации - огромни вълни удариха крайбрежието на Сидни

Свят Преди 4 часа

„Беше просто опустошително“, казва генералният мениджър на басейн, пострадал от стихията

Европол разби педофилска мрежа с милиони потребители

Европол разби педофилска мрежа с милиони потребители

Свят Преди 4 часа

Според Европол това е една от най-големите педофилски мрежи в света

Снимката е илюстративна

Правнучката на Махатма Ганди почина на 92 години

Свят Преди 4 часа

През целия си живот Ниламбен Парих следваше принципите на Ганди

Кирил Петков: Няма да подкрепим вот на недоверие преди дата за еврозоната

Кирил Петков: Няма да подкрепим вот на недоверие преди дата за еврозоната

България Преди 4 часа

Кирил Петков: Нашата позиция е ясна – ние сме за Европа и сме против корупцията

Човекът, който прекара два месеца под земята и промени разбирането ни за времето

Човекът, който прекара два месеца под земята и промени разбирането ни за времето

Любопитно Преди 4 часа

Цялата история може да прочетете в следващите редове

Блясък и класа: Виктория Бекъм впечатли на юбилея на Дейвид

Блясък и класа: Виктория Бекъм впечатли на юбилея на Дейвид

Любопитно Преди 4 часа

Звездното парти беше първото от поредицата празненства за рождения ден на Бекъм, който е на 2 май

<p>Двойни стандарти в разследванията: Тръмп срещу Клинтън и Байдън&nbsp;</p>

Администрацията на Тръмп искаше обвинения срещу Хилари и Байдън, но мълчи за скандала със Signal

Свят Преди 5 часа

„Изтичането на класифицирана информация е федерално престъпление, наказуемо с над десет години затвор"

Синдикат "Защита" спира лекарските протести след среща с министъра

Синдикат "Защита" спира лекарските протести след среща с министъра

България Преди 5 часа

Председателят на синдиката Красимир Митов нарече срещата "най-конструктивната от месеци насам"

Разследват Жан-Клод Ван Дам по дело за трафик на жени

Разследват Жан-Клод Ван Дам по дело за трафик на жени

Свят Преди 5 часа

Една от жертвите е дала детайлни показания, като твърди, че събитията са се случили в Кан

Осемметров питон погълна възрастна жена в Индонезия

Осемметров питон погълна възрастна жена в Индонезия

Свят Преди 6 часа

Разрязвайки змията, откриват тялото на 66-годишната Хасия, която изчезва, докато се прибира от работата си в каучукова плантация

Ужас, откриха тялото на студентка в куфар недалеч от Рим

Ужас, откриха тялото на студентка в куфар недалеч от Рим

Свят Преди 6 часа

Приятелят на Илария, който е на 23 години, е арестуван

Простреляха мъж с електрошок в Пернишко

Простреляха мъж с електрошок в Пернишко

България Преди 6 часа

Пострадалият е без опасност за живота