Сватбата на принц Уилям и Кейт Мидълтън ще струва на британската икономика около 5 млрд. британски лири.
Причината е, че сватбеният ден бе обявен за национален празник от премиера Дейвид Камерън.
Това означава, че работната седмица във Великобритания е била само три дни - понеделник също бе почивен ден заради Великден.
Много от мениджърите в дребния бизнес се жалват, че изобщо не са работили тази седмица, тъй като мнозинството от служителите им са си взели отпуск за трите работни дни.
Според изчисленията на британският в. "Телеграф" загубите от почивният ден и харчовете за сватбата са общо 6 млрд. лири. Приходите от сувенири и туризъм, свързани със светското събитие на годината, ще компенсират 1 млрд. лири.
Лондонският "Дейли мейл" пък съобщи, че само охраната по време на церемонията ще излезе около 32,7 млн. американски долара. Хилядите полицейски служители, охраняващи събитието, ще получат двойна надница, тъй като денят е обявен за официален празник.
Очевидно кралската сватба ще бръкне дълбоко във вече изтънелите от кризата джобове на британските данъкоплатци.
Празненствата в Лондон обаче показват, че това не помрачава всеобщото въодушевление.
Британците искат кралските особи да покажат, че "си струват парите", че са близки и достъпни за сънародниците си, да покажат по-изразително, че са личности, поставили се в служба на обществото, да са нещо повече от фигуранти, тънещи в разкош и блясък, коментира "Ню Йорк таймс".
Според информация на Би Би Си около половин милион души са наблюдавали двете целувки на младоженците от площада пред Бъкингамския дворец.
Лондончани коментираха, че дори и човек да не е голям почитател на кралското семейство, празничното настроение в целия град си струва.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!