О т 18 ноември, ние, окупиралите Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски", каним нашите колеги и преподаватели да се завърнат в окупираната сграда, за да продължат учебната и научна дейност, като за целта прехвърляме окупационния щаб в Аула Магна, най-символичното място за Университета, се посочва в декларация на "Ранобудните студенти".
Късно снощи те решиха, че
от днес ще има учебен процес в сградата на Ректората, а окупацията се премества само в аулата.
Групата на "Ранобудните студенти" окупира на 23, 24 и 25 октомври 272-ра аудитория в СУ, а от 25 октомври вечерта блокира цялата сграда на Ректората на висшето училище с искане за оставка на правителството и за предсрочни избори.
Сградата остава под контрола на окупиралите я студенти - ден и нощ, пишат протестиращите студенти в декларацията си.
"Обръщаме се към своите колеги, завръщащи се в Университета, които в продължение на три седмици твърдяха, че подкрепят исканията, но не и формата на протеста, със следната покана: да застанат заедно с нас в битката за общото ни бъдеще, за което досега сами сме се борили", посочват "Ранобудните" в декларацията.
"Твърдо заявяваме, че по никакъв начин няма да се толерират провокации от какъвто и да е вид: късане на транспаранти, премахване на плакати, нанасяне на щети върху сградата на Ректората, които да бъдат приписани на наше име", заявяват "Ранобудните студенти".
За 26 дни ние доказахме, че уважаваме сградата на Ректората, оставяйки я чиста и неувредена, посочват те.
"Предупреждаваме, че
при какъвто и да било опит за провокация Ректоратът отново ще бъде затворен
изцяло и вината ще имат точно тези хора, които са започнали провокацията", посочват в декларацията си "Ранобудните студенти".
"В никакъв случай не даваме назад. Нашите действия продължават от аулата - ще има събития, ще има работни групи, ще продължи работата на щаба. Просто ще сме в по-свита формация, за да можем да освободим Ректората за останалите колеги", казаха представители на "Ранобудните студенти" пред "Нова телевизия".
Попитани дали не са се стреснали от многолюдния митинг на БСП и ДПС, те коментираха, че многолюден е бил този митинг само по думите на Сергей Станишев. Цитираните данни за 70 хил. души били комични. Според студентите в мероприятието на двете партии са участвали около 19 хил. души - имайки предвид площта, заемана от хората на митинга и количеството хора, които са преминавали по булеварда за единица време.
"По никакъв начин нашето решение не е повлияно от тези хора, които дори не знаеха за какво са там. Те казваха, че са в подкрепа на Стефан Орешарски... А опашката на този митинг, минаваща под прозорците на СУ, започна да вика "Оставка" заедно с нас. Тези хора не знаеха защо са тук", заявиха студентите.
Директори на няколко български софтуерни компании се обявиха в подкрепа на Ранобудните студенти".
"Българската софтуерна индустрия е един от най-динамичните и конкурентоспособни сектори, изпреварващ неколкократно средния растеж на икономиката като цяло. Тя осигурява стойностна професионална реализация на хиляди млади хора с високо качество на живот за тях и техните семейства. Реализация на световно ниво - тук, в България.
Работещата демокрация с активно гражданско участие, върховенството на закона и управлението в обществена полза са необходими условия за устойчиво развитие напред. В момента нито едно от тези условия не е изпълнено", посочват те.
"България може да стане благополучна и социално-справедлива страна, ако осъществим образователна реформа и развием икономика с висока добавена стойност. Сегашното управление и изкривена политическа система не позволяват това", пишат те.
Колегите преподаватели много бързо да влязат в залите, но
не се знае дали толкова бързо студентите ще влязат в аудиториите,
коментира пред агенция "Фокус" доц. д-р Лиляна Вълчева, председател на Националния синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ, във връзка с възстановяването на учебния процес в СУ.
По думите ѝ е било логично да се стигне до някакъв разумен изход, след като е станало видно, че нещата нито за едната страна, нито за другата, имат някакво решение.
"Докато се възстанови учебният процес, ще бъде загубена поне още една седмица, докато студентите се върнат в залите. Тепърва един на друг ще си предават информация, затова днес е много трудно да има занятия. В утрешния ден, могат да се мобилизират", допълни доц. Вълчева.
Според нея студентите и преподавателите имат възможност да наваксат с пропуснатите лекции преди зимната сесия, предвид библиотеките, интернет - при висшето образование не е като в средното.
Самостоятелната форма на обучение не дава резултат, защото някой трябва да води обучаващия, а студентите особено в първи и втори курс имат нужда преподавателите да ги водят и въвеждат в материала, казва доц. Вълчева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!