С туденти окупираха 272 аудитория на СУ "Св. Климент Охридски" в протест срещу проф. Димитър Токушев, председател на Конституционния съд и преподавател в Юридическия факултет на Софийския университет.
Студенти от Нов български университет също подкрепиха инициативата на своите колеги.
Групата протестиращи студенти от СУ изненадаха председателя на Конституционния съд проф. Димитър Токушев тази сутрин, около 9 ч., когато в 272 аудитория на Софийския университет трябваше да започне неговата лекция. При срещата си с недоволните, той напусна залата.
Докато набираха декларация, в която се казва: „Време е да заживеем в истинска демокрация и в общество, в което знанието се цени", в залата дойдоха група момичета недоволни, че лекции няма да има.
За лекции дойде и проф. Вихър Кискинов, но си тръгна, съгласен с правото на гражданската позиция на младежите. „Уважавам мненията на всички студенти, но ми се струва, че тази група студенти трябва да изберат една форма на протест, която да не пречи на нормалното провеждане на учебния процес, защото в обучението се зараждат основите на гражданското общество", допълни Кискинов.
Един от лидерите на окупационната група направи изказване, след което започна представяне на всички дошли петдесетина студенти, подкрепящи искането за оставка на кабинета „Орешарски". „Конкретно причините: решенията, които взе съдът - връща Пеевски, който е един медиен магнат и олигарх. Партиите не следват интересите на народа, а други - олигархични и частични. Ние не искаме този човек да бъде в Народното събрание, не искаме такива решения да се взимат. Искаме решения за нас, младите. Искаме бъдеще тук, в България. Окупираме тази зала", заяви лидерът на групата.
Те разпространиха декларация, в която изразяват несъгласие с "наглостта на самозадоволяващия се български политически елит през последните години".
Студентите търсят морална отговорност на своите преподаватели начело с проф. Димитър Токушев, председател на Конституционния съд и преподавател в Юридическия факултет на Софийския университет, отговорност за "връщането на олицетворението на българската олигархия Делян Пеевски като депутат в Народното събрание".
Питаме се докога законите ще се тълкуват спрямо силните на деня и изразяваме възмущението си за взетото от съда решение, отбелязват студентите.
"Живеем във фасадна демокрация, под лапите на политическия цинизъм и партийната недалновидност. Тънем в мизерия, апатия и бездушие. За 23 години 3 млн. българи напуснаха страната. Ние решихме да не бъдем следващите. Ние решихме да си върнем правото на бъдеще в България", отелязват те.
Окупирайки най-голямата аудитория (272) в Софийски университет "Св. Климент Охридски" - "институцията, която винаги е била коректив на всяка една власт, те питат":
"Това ли е примерът, който преподавателите на Софийския университет, които имат морална отговорност не само пред цялото общество, но и в частност пред стотиците студенти, които обучават всяка година, искат да дадат на своите студенти? На това ли се учат бъдещите съдии, адвокати, прокурори, а може би и политици? Че независимият орган зависи от силния на деня?"
Те изразяват възмущението си за взетото от Конституционния съд решение и заявяват, че очакват отговор и настояват Пеевски да подаде оставка като народен представител. Твърдо са убедени, че сегашните управляващи са изчерпали ниския и без това кредит на доверие, който получиха от последните избори. Настояват всяка следваща власт да бъде само в интерес на хората и да работи за бъдещето на страната, а не за облагородяването на поредните олигарси.
Преподавателят по конституционно право проф. Георги Близнашки подкрепи протестиращите студенти.
Студентите, които настояват за оставката на кабинета „Орешарски", са информирали предварително ректора на Софийския университет проф. Иван Илчев за намерението им да окупират най-голямата зала на Алма Матер. Пред Дарик
проф. Илчев коментира, че проявата е естествена, но е ненавременна и не на място.
По думите му акцията е трябвало да бъде по-сериозна подготвена. Ректорът предупреди, че е възможно протестът в Софийския университет „да бъде яхнат от мераклии за кариера и власт".
„Винаги съм се разбирал с тях, че държа да бъда осведомен за намеренията им. Това е естествена проява на студентите. Лошото е, че е направена не навреме и не на място. Това е за мен. Не е навреме, защото ако те толкова искаха да протестират, трябваше да го направят по-рано и не е на място, защото все пак Софийският университет е най-малко виновен за тази ситуация", заяви Илчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!