П од заглавие "България: студентите започнаха "морална революция" френският вестник "Нувел обсерватьор" публикува материал за събитията от последните дни у нас.
"Студентите протестират срещу овладяването с помощта на Кремъл на икономиката, медиите и политическия живот от бившите комунисти, превърнали се в "социалисти", обяснява специалният пратеник на френското издание в София.
Той припомня студентските протести през 1990 и 1997 г. и отбелязва, че студентите са се присъединили към започналите преди повече от 130 дни протести с искане за оставка на правителството.
"Българските власти, определяни (от протестиращите - б.р.) като "червена мафия" в служба на Кремъл и "олигархия", която е овладяла тази малка, но стратегическа страна членка на Европейския съюз,
изглежда започват да се притесняват. Студентите излизат отново на сцената",
коментира журналистът Жан-Батист Ноде.
В репортажа се отбелязва, че макар на всекидневните протести да излизат едва по няколкостотин души, социологическите изследвания показват, че по-голямата част от населението подкрепя недоволството от правителството.
Заедно с позицията на един от студентските лидери - 19-годишният Борис Рангелов, е цитирана и гледната точка и на професора по право Георги Близнашки, представен като реформатор и дисидент от социалистическата партия.
Протестите минават отвъд разделението на ляво и дясно, тъй като представляват "морална революция",
смята Близнашки.
Студентите се включват в протеста, пише друго френско издание - "Курие Ентернасионал".
След месеци на постоянни шествия, протестът в България взема по-радикална форма: по инициатива на група младежи, нарекли се "Ранобудните студенти", няколко десетки от тях окупираха университета си с искане за оставка на Правителството, разпускане на Парламента и предсрочни избори.
Подкрепени от свои преподаватели и колеги от други университети (Пловид, Велико Търново), студентите обаче
се натъкнаха на съпротивата на университетското ръководство.
За студентските акции у нас и за подкрепата, които те са получили от протестиращите вече близо 140 дни недоволни от управлението на кабинета "Орешарски" граждани, съобщава и "Евронюз".
"Евронюз" обяснява на аудиторията си, че студентската окупация е тръгнала от аудитория 272 на Юридическия факултет, където лекции трябваше да води проф. Димитър Токушев, бивш декан на факултета, а понастоящем председател на Конституционния съд.
В социалните мрежи хаштаговете #Occupy272 и #OccupySU бързо станаха толкова разпространени, колкото и традиционното вече #ДАНСwithme, допълва медията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!