П од това заглавие сп. "Икономист" помества в блог частта си кореспонденция от София, посветена на студентските протестни окупации в български висши учебни заведения.
Текстът започва с описание на саркастичния търг в "Ибей" за продажба на Конституционния съд, който "продавачите" са описали като неработеща институция, полезна за мафиоти, важни клечки или корумпирани депутати.
Следва описание и на вълната от окупации на зали и сгради на висши училища, започнала на 23 октомври с блокираните на Ректората на Софийския университет.
Отбелязва се, че тогава студенти от университета блокираха аудитория на Юридическия факултет, в която е трябвало да изнесе лекция председателят на Конституционния съд Димитър Токушев.
"Икономист" обяснява на читателите си, че студентите от София, Бургас, Русе и други градове на страната искат оставка на подкрепяното от социалистите правителство и са възмутени от решението на конституционните съдии да възстановят депутатския мандат на Делян Пеевски.
Припомня се историята с избирането на Пеевски за ръководител на ДАНС, сложила началото на многолюдни антиправителствени протести в София и други градове.
Списанието се позовава на български наблюдатели, според които след повече от 140 дни всекидневни демонстрации те са загубили първоначалната си енергия, но сега студентите може да дадат нов тласък на протеста.
Политици от управляващата коалиция бързо заклеймиха студентите и ги обвиниха, че преследват политически цели и действията им са в разрез с демокрацията, пише "Икономист".
"Това няма нищо общо с демокрацията", цитира изданието Янаки Стоилов от БСП.
"Икономист" обаче подчертава, че студентите отричат да са обвързани с която и да е партия.
Освен обвиненията на политиците обаче студентите от СУ бяха изложени в неделя на нападение на проправителствена група, която неуспешно щурмува вратата на окупирания Ректорат.
В края на статията се отбелязва, че администрацията на университета в София подкрепя мотивите на студентите да протестират срещу "липсата на морал в политическия живот", но ги призовава да снемат блокадата.
Посочва се и фактът, че досега над 400 преподаватели от няколко български университета са се подписали под декларация в подкрепа на студентската протестна акция.
"Този протест не е ляв или десен. Всичко се развива около моралния въпрос за номинацията на Делян Пеевски и осветяването на близките връзки между правителството и корпоративните групи", казва преподавателят по политическа теория Даниел Смилов.
"Заедно сме, опитвайки се да върнем смисъла на политическата ни общност тук и сега. Не знаем доколко студентите ще успеят в това, но знаем, че си заслужава да застанем зад тях и да изразим солидарността си за каузата на демокрацията", казва преподавателят по медийно право в СУ Нели Огнянова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!