О купацията на Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски" пада и днес е учебен ден, съобщиха за БТА от висшето училище.
От Университета са уточнили, че студентите, които на 25 януари окупираха Ректората, сега си изнасят багажа и днес ще е работен ден и за администрацията на учебното заведение.
Малко след 7 ч. и около десетина души - последните "окупатори", напуснаха сградата на Ректората.
"Окупацията пада. Колегите, които са вътре, в момента събират багажа си. Това са млади хора,
не успяха да издържат докрай на концентрираната психоатака.
Обществената подкрепа бавно се задаваше и може би сега ще има някакъв отзвук. Вероятно, обаче, беше прекалено бавно", коментира пред Нова ТВ Манол Глишев, един от студентите-окупатори.
Веднага след като излязоха от университета, окупаторите бяха посрещнати от полицаи. Служителите на МВР изискаха личните им карти като записаха данните от тях, информира Би Ти Ви. Студентите на свой ред обясниха, че не биха се учудили, ако последват арести, но не се страхуват от това.
Пред БНТ ректорът на СУ проф. Иван Илчев заяви, че не е изненадан от развитието.
Специална комисия ще провери дали на Ректората са нанесени щети и и при нужда ще бъде предявен иск.
По думите му определени групи опитвали да използват окупацията за политически цели.
"Заради окупацията сме претърпели загуби и има престъпление - беше обсебена публична собственост и сме длъжни да реагираме, дори да няма щети. Нека да оставим на юристите да преценят дали ще има съдебен иск", заяви проф. Илчев.
Софийският университет имаше много по-добра охрана преди Симеон Дянков да ни намали бюджета с 35%, коментира ректорът, но увери, че вече са предприети мерки подобни събития да не се повтарят или поне да се ограничи възможността това да се случи.
Ректорът на СУ обаче не пожела да влезе в детайли какви точно мерки са предприети.
След като всичко приключи днес,
ще сме загубили само един ден, така че ще можем да наваксаме,
каза още проф. Илчев.
Решението за край на втората окупация на СУ е правилно – така сега студентите можели да се фокусират върху следващите стъпки в борбата за сваляне на кабинета, коментира пред Би Ти Ви Ивайло Динев от "Ранобудните студенти"
"До тази ситуация се стигна по няколко причини. Първо – получи се разделение между състуденти, аз виждах свои приятели и от едната, и от другата страна на "барикадата".
Освен това обществото реагира инфантилно на новата окупация –
създаде се образ на студентите като на деца, които не знаят какво искат. А и хората вътре проявиха малко инат – една окупация, ако няма подкрепа, губи своята легитимност. Те обаче заслужават уважение, най-малкото, защото проявиха смелост – нещо, което липсва на обществото", каза Динев.
Организаторите на втората окупация не бяха част от "Ранобудните студенти", които се разграничиха от повторната окупация.
В новата акция участваха не само студенти от СУ, а и от други университети. Някои от новите "окупатори" дори съвсем не бяха студенти.
Повторната окупация събра и
значително по-малко обществена подкрепа от първата,
а преподаватели и известни личности, подкрепили първата окупация, се изказаха против новата акция. Против се обяви и Студентският съвет на СУ.
Ректорът на СУ проф. Илчев пък призова органите на реда да си свършат работата и обяви, че е подаден сигнал до Прокуратурата.
По думите му ръководителите на първата окупация са били доста по-интелигентни и с тях е имало комуникация, докато сега ръководството на СУ, който не работи нормално от ноември, се натъквало на "стена".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!