Т ова не е възпитан въпрос, но защо Сергей и Юлия Скрипал не умряха? Бившият руски двоен агент и дъщеря му пострадаха след опит за отравяне с бойно нервно-паралитично вещество в началото на миналия месец, пише в. „Уошингтън поуст“ (Washington Post).
Миналата седмица лекарите обявиха, че 66-годишният Сергей Скрипал вече не е в критично състояние и се подобрява бързо, дъщеря му Юлия пък в началото на тази седмица беше изписана от болницата.
Как е възможно това? Както Русия попита, в кампанията си да дискредитира твърденията на Великобритания, че Руската федерация е отговорна за атаката, защо Скрипал не са колабирали веднага, ако са били отровени с мощно нервно-паралитично вещество?
Юлия Скрипал е изписана и отведена на „сигурно място“
Нова самоличност и нов живот за Скрипал в САЩ
Племенницата на Скрипал: Юлия и Сергей са добре, Юлия с първо изявление
Ако са влезли в контакт с веществото на прага на дома им, как са имали възможност първо да отидат в кръчма и в ресторант, преди да колабират на пейка?
Двамата бяха открити в парк в английския град Солсбъри, като Юлия е била в кома, а Сергей буден, но дезориентиран. Медицински експерти отдават възстановяването им на лесно достъпните лечения и антидоти, които вероятно са получили в болницата.
„Отравянето не води непременно до смърт“, казва Мишел Карлин, преподавател по съдебна и аналитична химия в университета в Нортумбрия. „Ако се лекува бързо и адекватно, възстановяването от много съединения е възможно“, добавя тя.
На въпрос дали е изненадващо, че поне единия Скрипал си е възвърнал зрението след няколко седмици в кома, Карлин отговаря: „Ние наистина
не знаем какво е нормално при нервно-паралитичните агенти от групата „Новичок“,
но трябва да запомните, че тялото им е било отровено с химично съединение и макар, че даването на антидот ще блокира сигнала му, тялото все пак се нуждае от време, за да се възстанови. То трябва да се възстанови естествено и това изисква време“.
Какво е „Новичок“ – отровата срещу Скрипал и дъщеря му
"Таймс": Новичок, с който е отровен Скрипал, е произведен в Саратовска област
Тя заяви, че е трудно да се разбере защо Юлия Скрипал се е възстановила по-бързо от баща си. „Не знаем дали е, защото в нея е попаднало по-малко количество от нервно-паралитичното вещество или, защото е по-млада, или по-здрава. Има твърде много фактори, които да се вземат под внимание“, обясни Карлин.
Токсиколози и специалисти по съдебна медицина казаха, че нервно-паралитичните агенти са най-опасни в първите дни след атака, но като се има предвид, че Скрипал са се справили с това, не е изненадващо, че състоянието им се подобрява.
Медицинският физик Малкълм Сперин смята, че
дългосрочните прогнози за състоянието на Сергей и Юлия Скрипал остават несигурни.
Говорейки за състоянието на младата жена, той казва: „Тя може да разговаря, но това, което не знаем е дали някога ще бъде в здравословното състояние, в което е била преди атаката. Не говорим само за познавателните ѝ способности, има и други аспекти, които могат да бъдат засегнати като мобилност, проблеми с психическото състояние, тревожност, депресия. Има толкова много неизвестни“.
Директор на британска военна лаборатория заяви тази седмица, че нервно-паралитичният агент категорично е от класа „Новичок“, който е проектиран и произведен от бившия СССР и Русия. Лабораторията обаче определено не можеше да каже къде е произведена тази партида.
Британски полицейски следователи казват, че най-високата остатъчна концентрация на веществото е намерена на входната врата на Сергей Скрипал в тихия град Солсбъри.
И докато Русия пита как така Сергей и Юлия Скрипал са останали живи, Великобритания отдава подобряването на състоянието им на „талантливия и трудолюбив персонал на Националната здравна служба (НЗС) в Солсбъри,
които са осигурили най-добрата грижа за пациентите. НЗС ще продължи да осигурява грижа за Скрипал, след като най-вероятно и двамата ще имат постоянни медицински нужди“.
Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия бяха открити в безпомощно състояние на пейка в град Солсбъри на 4 март. Британското разследване сочи, че Скрипал и дъщеря му са отровени с нервнопаралитичното вещество „Новичок”. То е разработено в бившия Съветски съюз през 70-те и 80-те години на миналия век.
66-годишният Скрипал е пенсиониран полковник от руското разузнаване. През 2006 г. той беше осъден на 13 години затвор за шпионаж в полза на Великобритания. Той получи убежище във Великобритания през 2010 г. след размяна на шпиони между САЩ и Русия. Скрипал беше признат за виновен в Русия за това, че издал самоличността на руски агенти под прикритие в Европа на британското външно разузнаване МИ-6. Според руските власти той получил 100 хил. долара за сведенията, които започнал да предава от 90-те години на миналия век.
През 2010 г. Русия освободи Скрипал и още трима свои граждани, осъдени за шпионаж в полза на западни държави, в замяна на което САЩ ѝ предадоха 10 руски агенти. Размяната на шпиони в стила на Студената война беше извършена на писта на летището на Виена. Впоследствие Скрипал заминава за Великобритания, където получи убежище.
Лондон обвини Москва, че стои зад опита за убийство, но Русия яростно отрича. От своя страна руските власти обвиняват Великобритания и САЩ, че са организирали атаката. Повече от 150 руски дипломати бяха изгонени от САЩ, ЕС и НАТО и други страни, като превантивна мярка срещу Русия. Руската федерация отговори като започна да отзовава дипломатите на страните, които направиха същото.
Случаят в Солсбъри напомня на убийството на Александър Литвиненко през 2006 г. в Лондон. Бившият руски разузнавач почина, след като бе изложен на контакт с радиоактивно вещество.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!