Б ританското разузнаване твърди, че веществото, с което е бил отровен бившият руски шпионин Сергей Скрипал, е произведено в руската военна научно-изследователска база в град Шихани, Саратовска област, пише "Таймс".
Изданието отбелязва, че представители на британските служби са информирали за този извод съюзниците на страната. Целта на специалното заседание е било да бъдат убедени световните лидери, че Русия е отговорна за отравянето на Скрипал и че химическото вещество "Новичок" е било произведено в базата Шихани, в югозападната Саратовска област.
Племенницата на Скрипал: Юлия и Сергей са добре, Юлия с първо изявление
КОЯ Е ДЪЩЕРЯТА НА СКРИПАЛ - ВИЖТЕ ПОВЕЧЕ В ГАЛЕРИЯТА НИ
Във вторник британската военна лаборатория в Портън Даун обяви своите заключения, че при атаката е бил използван "Новичок" или подобно вещество, но че не е успяла да установи неговия източник. Лондон обвини за нападението Москва, която отрича обвиненията.
Британската военна лаборатория не знае дали „Новичок” е произведен в Русия
Москва отхвърли твърденията, че субстанцията е била разработена в затворен град в Саратовска област
"Тази лаборатория никога не е била част от нашия обхват на работа", заяви пред Интерфакс Михаил Бабич, пълномощен представител на руския президент в Приволжския федерален окръг, в състава на който влизат редица руски федерални субекти, сред които и Саратовска област.
"Всички бази, в които са складирани химически оръжия са добре известни. Шихани не е една от тях", каза Бабич, който е бивш председател на руската Държавна комисия по химическо разоръжаване.
Шихани е затворен град, в който се намира подразделение на Държавния изследователски институт за химия и органични технологии.
Няколко руски учени, сред които Вил Мирзаянов, химикът, който разкри през 90-те години на миналия век съществуването на програмата за разработване на Новичок, веществото, за което Лондон твърди, че е отровило Скрипал, твърдят, че тази субстанция е била създадена през 80-те години в Шихани.
В сайта на Държавния изследователски институт за химия и органични технологии се казва, че неговото подразделение в Шихани сега участва в работа, свързана с "гарантиране на сигурността на страната" и унищожаване на химическите оръжия.
През септември 2017 г. руският президент Владимир Путин заяви, че Москва е унищожила последните си запаси химически оръжия, наследени от епохата на Студената война.
Руският и британският постояннни представители в ООН, Василий Небензя и Карън Пиърс, използваха домашни любимци и литературни герои като "оръжия"
в своя словесен спор на заседанието на Съвета за сигурност на световната организация по случая Скрипал, предаде Франс прес.
"Ние сме в театър на абсурда", каза Небензя, определяйки като неоснователни обвиненията срещу Русия, че е отровила на британска територия бившия руски разузнавач Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия. Под на моменти смаяните погледи на други дипломати руският постоянен представител в ООН попита британската си колега какво е станало с двете котки на Скрипал.
"Какво се случи с тези животни? Защо никой не говори за тях? Тяхната съдба също е важен доказателствен елемент", каза Небензя.
Цялата афера може да е "мегапровокация на тайните служби на определени страни", предположи той, без да уточни кои държави има предвид.
Небензя подчерта, че Великобритания "си играе с огъня". "Ще съжалявате", предупреди той и отбеляза, че Русия няма "авторско право" върху нервнопаралитичния агент "Новичок". САЩ и Великобритания също са разработили това отровно вещество, каза той.
Руският постоянен представител подчерта, че първоначалните британски изводи за руска следа са се обезсмислили, след като британската лаборатория в Портън Даун стигна до заключението, че при атаката е бил използван "Новичок" или подобно вещество, но не посочи неговия източник.
Небензя подчерта, че "Русия няма никаква връзка с отравянето на Скрипал". Тя "има интерес от истината повече от всеки друг", каза той, цитиран от Франс прес.
В края на заседанието той поиска думата, за да прочете на английски откъс от книгата "Алиса в Страната на чудесата", като алегория за липсата на доказателства по случая Скрипал.
Пред журналисти Карън Пиърс на свой ред иронизира:
"Да позволим на руски учени да разследват случай, при който те са най-вероятните извършители на престъплението... би било все едно Скотланд ярд да покани професор Мориарти", главния враг на прочутия детектив, да участва в неговите разследвания, каза тя.
Пиърс посочи, че страната й е започнала едно от най-обстойните и сложни разследвания, водени някога. Тя на свой ред обвини Русия, че се опитва да подкопае международните институции, заели се със случая, включително Организацията за забрана на химическите оръжия. Тя сравни желанието на Русия да се включи в разследването с подпалвач, играещ роля на пожарникар.
Юлия Скрипал може да комуникира и състоянието й се подобрява, уточни Пиърс. Тя съобщи, че искането на Русия за консулски достъп до дъщерята на Сергей Скрипал е било предадено на възстановяващата се след нападението миналия месец рускиня. "Очакваме нейния отговор", каза Пиърс и подчерта, че "трябва да бъде взета предвид волята на (Юлия) Скрипал", която е руска гражданка, за разлика от баща си.
На заседанието две от останалите три страни постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН - САЩ и Франция, изразиха солидарност с Великобритания и подкрепиха позицията на своя съюзник. Китай се ограничи с осъждане на употребата на химическо оръжие и призив за разследване на атаката в Солсбъри.
Британският посланик: Няма съмнение, че Русия е виновна
Правилно ли реагира България на случая „Скрипал“
Ето как отвръща на удара Русия
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!