Р уският посланик у нас Анатолий Макаров заяви, че българската реакция по случая с отзования българския посланик в Москва е разбираема и правилна.
Борисов отзова за консултации посланика ни в Русия
Правилно ли реагира България на случая „Скрипал“
„Считам, че позицията на България в тази ситуация е много разумна и добре претеглена, а именно решението на вашия министър-председател – първо да се получат доказателства, а после да се взима решение, а не обратното. Не може заради солидарността да забравяш своите национални интереси и смятам това за неправилно. Уверен съм, че рано или късно правдата ще възтържествува и всичко ще си дойде на мястото. Русия винаги е била, а и ще бъде надежден партньор и на България, и на ЕС”, заяви посланик Анатолий Макаров в изявление излъчено по NOVA.
Днес руското министерство на външните работи.заяви, че Русия ще разглежда случая със Сергей Скрипал и дъщеря му като опит за убийство срещу нейни граждани, ако не получи от Лондон убедителни доказателства за обратното.
„Ако руската държава не получи убедителни доказателства за обратното, ние
ще смятаме, че имаме работа с опит за убийството на наши съграждани в резултат на голяма политическа провокация“,
заявиха от руското външнополитическо ведомство. От ведомството подчертават, че „бремето на доказателствата по тази история тежи именно върху британската страна“.
Лавров за изгонените дипломати: Това е шантажът на САЩ
свен това от Москва отчитат, че „по целия свят Лондон разгръща кампания за формиране на абсолютната презумпция за вината на Русия“. В действията на Великобритания Русия вижда „съзнателно, преднамерено нагнетяване на конфронтация, демонстрация на сила край руските граници“. Тези действия според Москва са противодействие на политико-дипломатическото взаимодействие за обективно и всестранно разглеждане на инцидента в Солсбъри“.
Според руснаците анализът на всички обстоятелства показва незаинтересоваността на британските власти да бъдат изяснени истинските мотиви и да бъдат установени изпълнителите на престъпното деяние в Солсбъри. Поради това
в Москва мислят, че към инцидента със Скрипал и дъщеря му може би са съпричастни британските спецслужби.
Междувременно председателят на Съвета на федерацията Валентина Матвоенко заяви, че Русия ще отговори реципрочно на масовото експулсиране на нейни дипломати от западните страни.
„Без съмнение Русия, в съответствие с дипломатическата практика, ще отговори симетрично и ще спази паритета, що се отнася до броя на дипломатите“, категорична беше тя.
Скрипал и дъщеря му са в критично, но стабилно състояние
Какво е „Новичок“ – отровата срещу Скрипал и дъщеря му
Путин: Предателите ще умрат. Кремъл ли отрови Скрипал
Бившият директор ФСБ и член на комисията на Държавната дума по въпросите на сигурността и борбата с корупцията Николай Ковальов пък обясни:
„Експулсирането на руски дипломати от САЩ и редица други западни страни на служители на руската Служба за външно разузнаване ще нанесе сериозни вреди на борбата с тероризма.
Тези сътрудници са отговаряли за взаимодействието между специалните служби, а не са се занимавали с разузнавателна дейност“.
Говорители на редица държави заявиха, че сред експулсираните руски дипломати е имало и сътрудници на специалните служби. Шефът на външното разузнаване Сергей Наришкин потвърди това пред журналисти,като подчерта, че разузнавачите са работили там официално.
„Заради политически решения се принася в жертва сътрудничеството между професионалистите, което дава своите резултати, преди всичко от гледна точка на спасяването на човешки живот и борбата с тероризма“, каза Ковальов, който е и специален представител на Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа за противодействие на тероризма.
За отговор от страна на Русия заговори още във вторник външният министър на страната Сергей Лавров, който заяви, че руските дипломати са били изгонени от над 20 държави заради натиск от страна на САЩ.
Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия бяха открити в безпомощно състояние на пейка в град Солсбъри на 4 март. Британското разследване сочи, че Скрипал и дъщеря му са отровени с нервнопаралитичното вещество „Новичок”. То е разработено в бившия Съветски съюз през 70-те и 80-те години на миналия век.
66-годишният Скрипал е пенсиониран полковник от руското разузнаване. През 2006 г. той беше осъден на 13 години затвор за шпионаж в полза на Великобритания. Той получи убежище във Великобритания през 2010 г. след размяна на шпиони между САЩ и Русия. Скрипал беше признат за виновен в Русия за това, че издал самоличността на руски агенти под прикритие в Европа на британското външно разузнаване МИ-6. Според руските власти той получил 100 хил. долара за сведенията, които започнал да предава от 90-те години на миналия век.
През 2010 г. Русия освободи Скрипал и още трима свои граждани, осъдени за шпионаж в полза на западни държави, в замяна на което САЩ ѝ предадоха 10 руски агенти. Размяната на шпиони в стила на Студената война беше извършена на писта на летището на Виена. Впоследствие Скрипал заминава за Великобритания, където получи убежище. Случаят в Солсбъри напомня на убийството на Александър Литвиненко през 2006 г. в Лондон. Бившият руски разузнавач почина, след като бе изложен на контакт с радиоактивно вещество.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!