Р усия поиска открито заседание на Съвета за сигурност (СС) на ООН утре за обсъждане на британските обвинения срещу нея, че е употребила бойно нервно-паралитично вещество срещу бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му във Великобритания миналия месец.
Това съобщи руският постоянен представител в световната организация Василий Небензя, цитиран от Ройтерс. Той мотивира искането с писмото от 13 март на британският премиер Тереза Мей до СС, в което се казва, че е „много вероятно“ Москва да е отговорна за тази атака.
15-членният съвет вече заседава на 14 март по искане на Лондон за обсъждане на отравянето на Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия в Солсбъри.
Британският посланик: Няма съмнение, че Русия е виновна
Правилно ли реагира България на случая „Скрипал“
Ето как отвръща на удара Русия
Междувременно Европейският съюз (ЕС) отказа да одобри проект за декларация за инцидента в Солсбъри, внесен за разглеждане от Русия на заседанието на Изпълнителния съвет на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО). Това съобщи днес постоянният представител на България в ОЗХО Красимир Костов.
„ЕС не одобрява предложения проект за декларация“, посочи Костов, който представляваше съюза на заседанието, тъй като България е ротационен председател на Съвета на ЕС. Според него ЕС е „крайно обезпокоен“, че руската страна „подготвя почвата за отхвърляне на работата на ОЗХО по инцидента в Солсбъри“.
„Изключително важно е Руската федерация да отговори на законните въпроси на британското правителство,
да започне да сътрудничи със секретариата на ОЗХО и да предостави пълна и изчерпателна информация на ОЗХО за програмата, която има отношение към инцидента“, каза Костов. В същото време той отбеляза, че „вместо това ние сме свидетели на поток от инсинуации срещу“ отделни страни от ЕС.
Москва пита: Къде са домашните любимци на Скрипал
Крахът в дипломатическите взаимоотношения между Русия и Великобритания след отравянето на Сергей Скрипал достигна нови неочаквани обрати, след като Москва се оплака от липса на информация за домашните любимци на бившия шпионин.
Говорителят на външното министерство на Русия – Мария Захарова, заяви, че състоянието и местонахождението на домашните животни на Скрипал може да помогне за разкриването на отравянето му. Тъй като могат да предоставят нови улики на разследващите.
„Ние имаме достоверна информация, че Скрипал са имали домашни любимци в къщата си”,
съобщи Захарова по време на брифинг. „Това е пряко свързано със случая, особено ако говорим за атака с химическо оръжие. Има доста улики, че отравянето им се е случило в дома им”, допълни тя. „Къде са животните и в какво състояние са? Защо британската страна още не е споменала нищо за тях? Говорим за живи същества и ако се използват токсични агенти тези същества вероятно са страдали”, заяви Захарова.
Предишният ден племенницата на Скрипал е обяснила, че в къщата им е имало морски свинчета и няколко котки. Тя отхвърля идеята бившият шпионин и дъщеря му да са били отровени в къщата им, тъй като животните също е щяло да бъдат засегнати.
Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия бяха открити в безпомощно състояние на пейка в град Солсбъри на 4 март. Британското разследване сочи, че Скрипал и дъщеря му са отровени с нервнопаралитичното вещество „Новичок”. То е разработено в бившия Съветски съюз през 70-те и 80-те години на миналия век.
66-годишният Скрипал е пенсиониран полковник от руското разузнаване. През 2006 г. той беше осъден на 13 години затвор за шпионаж в полза на Великобритания. Той получи убежище във Великобритания през 2010 г. след размяна на шпиони между САЩ и Русия. Скрипал беше признат за виновен в Русия за това, че издал самоличността на руски агенти под прикритие в Европа на британското външно разузнаване МИ-6. Според руските власти той получил 100 хил. долара за сведенията, които започнал да предава от 90-те години на миналия век.
През 2010 г. Русия освободи Скрипал и още трима свои граждани, осъдени за шпионаж в полза на западни държави, в замяна на което САЩ ѝ предадоха 10 руски агенти. Размяната на шпиони в стила на Студената война беше извършена на писта на летището на Виена. Впоследствие Скрипал заминава за Великобритания, където получи убежище.
Лондон обвини Москва, че стои зад опита за убийство, но Русия яростно отрича. От своя страна руските власти обвиняват Великобритания и САЩ, че са организирали атаката. Повече от 150 руски дипломати бяха изгонени от САЩ, ЕС и НАТО и други страни, като превантивна мярка срещу Русия. Руската федерация отговори като започна да отзовава дипломатите на страните, които направиха същото.
Случаят в Солсбъри напомня на убийството на Александър Литвиненко през 2006 г. в Лондон. Бившият руски разузнавач почина, след като бе изложен на контакт с радиоактивно вещество.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!