П резидентът Румен Радев определи българската позиция по "случая Скрипал" като балансирана.
„Решението за отзоваването на нашия посланик е в правомощията на правителството. То трябва да мотивира своите действия“, каза държавният глава пред журналисти и добави: „Тази стъпка не е съгласувана с мен“.
Борисов отзова за консултации посланика ни в Русия
Според него европейската солидарност не трябва да бъде сляпа.
„Солидарността е важен принцип, но тя не трябва да бъде сляпа. За такъв сериозен случай са необходими сериозни доказателства. Солидарността не трябва да бъде и едностранна. Точно преди една година на Европейски съвет пред Доналд Туск, Жан-Клод Юнкер, Тереза Мей и всички останали европейски лидери много ясно поисках солидарност за намесата на Турция в нашия изборен процес. Такава солидарност и до ден-днешен очаквам. За съжаление не я чух на пресконференцията във Варна“, каза Радев.
Той коментира и резултатите от лидерската среща ЕС - Турция във Варна, в която участваха председателите на Европейския съвет и Европейската комисия Доналд Туск и Жан-Клод Юнкер, турският президент Реджеп Тайип Ердоган и българският премиер Бойко Борисов.
След срещата Борисов съобщи, че е поставил пред турския президент всички въпроси, които вълнуват българското общество – проблемът с обезщетението на тракийските бежанци и за намесата на Анкара в българските избори. Борисов заяви, че от турска страна също са били поставени много въпроси, свързани с т.нар. Възродителен процес, пенсиите на изселниците, имотите на вакъфите и др.
„На тази среща чухме как турският президент отстоява позициите на Турция, за моя изненада чухме и как българският премиер излага турските претенции към България. За съжаление не чухме нито една дума от европейските лидери по въпроса за турската намеса в нашия изборен процес и другите наши двустранни проблеми с Турция“, каза Радев.
Зам.-министърът на външните работи Георг Георгиев коментира днес в „Здравей, България“ по NOVA решението на правителството да извика посланика ни от Москва за консултации. По думите му това е стандартна процедура в ситуации като тази с отравянето на бившия руски агент Сергей Скрипал.
„Исторически това е най-големият случай на експулсиране на дипломати в историята. Но не мисля, че можем да говорим за евентуален потенциален военен конфликт“, изтъкна Георгиев, като изрази надежда казусът да бъде разрешен на масата за преговори.
Правилно ли реагира България на случая „Скрипал“
Лавров за изгонените дипломати: Това е шантажът на САЩ
А дали България също ще изгони руски дипломати зависело от доказателствата:
„За нас са необходими още някои факти и обстоятелства за това да се стигне до крайната точка, в която да експулсираме руски дипломати от България.
Трябва да се излезе с химически анализ и да се разследва откъде може да е взето това химическо вещество“.
„Не мисля, че България може да се поставя в ситуация, в която да има съмнение с кого е солидарна. България многократно изрази, че е солидарна с Обединеното кралство. предвид всички наши партньорски и приятелски отношения“, категоричен беше Георгиев.
Той коментира и срещата Турция – ЕС, която се проведе в понеделник в морската ни столица Варна. „Това, което беше важно да се случи и за което помогна България, беше ЕС и Турция да се върнат на масата за преговори“, заяви зам.-министърът.
Относно думите на турския премиер Бинали Йълдъръм, че ЕС не е дал добри знаци за сближаване с Турция, той заяви: „Още в началото се тръгна с едни недотам верни очаквания. Никой не си е представял, че която и да е от двете страни ще направи безрезервни компромиси със своите позиции и интереси“.
След Варна - вярват ли София и Брюксел на сълзи
Турция и ЕС затоплят отношенията си след срещата във Варна
Юнкер пое лично ангажимент към Турция за ЕС
Георгиев коментира и
възраженията на опозицията, според която нямало конкретен резултат по нито един от спорните въпроси след срещата.
От БСП поискаха стенограма от разговорите, за да проверят дали България категорично е заявила, че изявлението на Реджеп Ердоган за Кърджали е неприемливо.
„Очевидно е, че се търси някаква тема, която да бъде интерпретирана по неправилен начин. Няма как някой да очаква, че премиерът Борисов не е защитил националните интереси по най-добрия начин“, смята заместник-министърът на външните работи.
„Тези политически лидери са критични към всички останали, освен към една трета държава. Ако направим един анализ на изказвания назад във времето, ще забележим, че конкретни събития и срещи по някакъв начин не са разглеждани и в друга, по-критична светлина“, допълни той.
Запитан дали подозира намеса на Русия във вътрешните ни работи на ниво „президент“, той отговори: „Много силно се надявам, че президентът Румен Радев е абсолютно независим от всеки друг, освен от българския народ“.
Вижте още във видеото:
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!