Г ермания ще изгони четирима руски дипломати. Същото ще направи и Франция. Тези действия са отговор на атаката с химическо оръжие на британска територия срещу бившия агент на Русия Сергей Скрипал, при която пострадаха над 100 души. Президентът на Европейския съвет Доналд Туск заяви във Варна, че 14 страни от ЕС ще изгонят руски дипломати.

„Към момента няма промяна. България не е вземала решение да гони руски дипломати от страната”, заявиха от министерството на външните работи.

„Допълнителни мерки, включващи по-нататъшни експулсирания, не трябва да бъдат изключени през следващите дни и седмици”, добави Туск, въпреки че Русия е посочена в общата декларация на ЕС само като „вероятен” виновник за атаката с нервопаралитичен газ във Великобритания и че Москва категорично отхвърля обвиненията.

Случаят "Скрипал"

ЕС отзовава за консултации посланика си в Русия

Борисов: Очаквам ескалация на напрежението

Скрипал и дъщеря му са в критично, но стабилно състояние

От външното министерство на Дания посочиха, че са набелязали за изгонване двама представители на Кремъл. Такива действия ще предприемат Чехия (3), Италия (2), Холандия (2), а по един дипломат ше бъде изгонен от Естония, Латвия, Хърватия, Финландия, Унгария, Норвегия, Румъния и Македония.

Дори Албания обяви двама руски дипломати за персона нон грата с мотива, че дейността им в страната не съответства на дипломатическия им статут.

Външните министри на Литва и Полша обявиха, че гонят руски дипломати в знак на солидарност с Великобритания за случилото се в Солсбъри.

„Предадохме на руския посланик нота, че трима руски дипломати са обявени за персона нон грата за дейности, несъпоставими с дипломатическия им статут”, каза литовския външен министър Линас Линкевичус.

Полският му колега Яцек Чапутович от своя страна заяви: „четирима руски дипломати имат срок до полунощ на 3 април да напуснат Полша”.

Междувременно и украинският президент Петро Порошенко обяви изгонването на 13 представители на Кремъл.

Канада обяви, че ще изгони четирима руски дипломати и отхвърли акредитивните писма на други трима.

„Взимаме тези мерки в знак на солидарност с Великобритания”, заяви канадският външен министър Кристия Фрийланд. „Нападението с нервно-паралитичното вещество в Солсбъри, на земята на най-близкия партньор и съюзник на Канада, е заслужаващо презрение, зловещо и безразсъдно действие, което потенциално застраши живота на стотици”.

САЩ ще изгонят 60 дипломати и ще закрият консулството на Русия в Сиатъл. Високопоставени служители на администрацията на президента Доналд Тръмп съобщиха, че 48 лица „известни като служители на разузнаването” от руското консулство в Сиатъл и 12 други от мисията на Русия към ООН имат седем дневен срок да напуснат Съедините щати.

Високопоставен член на горната камара на руския парламент каза, че Москва ще изгони най-малко 60 човека от дипломатическата мисия на САЩ в Русия.

Междувременно полското контраразузнаване обяви, че е задържан министерски служител по обвинение, че е дал на Русия сведения за полската позиция по газопровода „Северен поток-2”, който е планиран да свърже Русия и Германия, заобикаляйки Полша.

„По информация на контраразузнаването Марек В. е бил в контакт с офицери от тайните служби на Руската федерация и им е предавал сведения за важни инвестиции от гледна точка на интересите на Република Полша, по-специално за „Северен поток-2”, заяви Станислав Жарин, прессекретар на полския министър координатор на специалните служби.

Чиновникът е работел в министерството на енергетиката по проекти от стратегическо значение за полските енергийни инфраструктури и по молби за европейски субсидии за диверсифициране на доставките на природен газ, които в момента до голяма степен се извършват от руската компания „Газпром”.

Марек В. е задържан на 23 март и е в предварителния арест за три месеца. Той може да получи до 10 години затвор.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Баба и внучка готвят в кухнята. -По мое време музиката беше много по-мелодична, казва бабата. -Но бабо, това е миксера.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Астрономи създадоха 3D карта на свойствата на междузвездния прах в Млечния път

Астрономи създадоха 3D карта на свойствата на междузвездния прах в Млечния път

Любопитно Преди 2 часа

Този пробив ще допринесе за прецизни астрономически наблюдения и за изследвания в областта на астрохимията

<p>Сръбският президент заплаши с арести протестиращите в Белград</p>

Вучич: Всички, които утре предизвикат безредици в Белград ще бъдат арестувани

Свят Преди 2 часа

По думите му още през декември е станало ясно, че целта е провеждането на "цветна революция" в Сърбия

"Спартан" превози дете, нуждаещо се от спешна трансплантация

"Спартан" превози дете, нуждаещо се от спешна трансплантация

България Преди 6 часа

Самолетът е превозил детето до Хамбург

Instagram се срина

Instagram се срина

Свят Преди 6 часа

Не е известно колко хора са засегнати, но според данни на Instagram платформата има над два милиарда активни потребители месечно в световен мащаб

2 години по-късно: Задържаха шофьор, причинил смърт и избягал в Турция

2 години по-късно: Задържаха шофьор, причинил смърт и избягал в Турция

България Преди 7 часа

Той се е предал на българските власти на Граничния контролно-пропускателен пункт "Лесово"

Това са кандидатите за омбудсман

Това са кандидатите за омбудсман

България Преди 7 часа

Това става ясно от информация на сайта на НС

„Мерил просто не успя да не се влюби в Мартин“: Повече за неочаквания им романс

„Мерил просто не успя да не се влюби в Мартин“: Повече за неочаквания им романс

Любопитно Преди 8 часа

Според източник романтиката между колегите от "Само убийства в сградата" била „напълно неочаквана“

Наводнения връхлитат Северна Италия

Наводнения връхлитат Северна Италия

Свят Преди 8 часа

До момента няма съобщения за жертви

Канада работи за успешен диалог между новия премиер Карни и Тръмп

Канада работи за успешен диалог между новия премиер Карни и Тръмп

Свят Преди 8 часа

Карни ще встъпи в длъжност като премиер на Канада по-късно днес

<p>Един от &quot;най-опасните&quot; терористи&nbsp;в Ирак е&nbsp;ликвидиран</p>

Иракският премиер: Един от най-опасните терористи в страната е ликвидиран

Свят Преди 8 часа

Той е лидерът на джихадистката организация "Ислямска държава"

Петима руснаци са били на борда на кораба, блъснал се в танкер в Северно море

Петима руснаци са били на борда на кораба, блъснал се в танкер в Северно море

Свят Преди 8 часа

Един от членовете на екипажа е изчезнал и се предполага, че е мъртъв

<p>Г-7 с предупреждение към Русия за нови санкции</p>

Г-7 с предупреждение към Русия за нови санкции, ако не бъде сключено примирие с Киев

Свят Преди 8 часа

"Всяко спиране на огъня трябва да бъде зачитано", се казва в декларацията на Г-7

<p>Белгия:&nbsp;Европа се нуждае от ядрен чадър</p>

Белгия: Не е достатъчно само Франция да разполага с ядрено оръжие в ЕС

Свят Преди 8 часа

Белгийският премиер настоя за единно европейско разбиране за нуждата от развитие на ядрените оръжия

<p>Меган Маркъл обяви новия си подкаст</p>

Меган Маркъл обяви нов подкаст – след провала на сделката със Spotify за $20 милиона

Любопитно Преди 8 часа

Първият епизод на „Confessions of a Female Founder“ ще излезе на 8 април

Не забравяйте да преместите стрелките! Кога сменяме часа и как ни влияе?

Не забравяйте да преместите стрелките! Кога сменяме часа и как ни влияе?

Любопитно Преди 8 часа

Ползи и вреди върху организма от смяната на часа

Какво щеше да стане, ако Украйна не се беше отказала от ядрените си оръжия?

Какво щеше да стане, ако Украйна не се беше отказала от ядрените си оръжия?

Свят Преди 9 часа

Кога и защо Украйна се отказа от ядрените си оръжия - експертите припомнят