Б ританският премиер Треза Мей обяви мерките, които Великобритания предприема спрямо Русия след отравянето на бившия шпионин Сергей Скрипал. Лондон гони 23 руски дипломати и прекъсва контактите на високо ниво.
В същото време тази вечер се свиква спешно открито заседание на Съвета за сигурност на ООН, предадоха световните агенции като се позоваха на съобщение от холандското председателство на Съвета.
Как ще действа Лондон след ултиматума към Москва за Скрипал
Още една „руска смърт” в Лондон, Кремъл заплаши да спре британските медии
Какво е „Новичок“ – отровата срещу Скрипал и дъщеря му
Заседанието се организира по искане на Великобритания, която спешно извика във външно министерство руския посланик в Лондон Александър Яковенко. Британският посланик в Москва Лори Бристоу и днес е бил в руското външно министерство, за да обсъди случая със Скрипал, предаде Ройтерс.
"По силата на Виенската конвенция Великобритания ще изгони 23-ма руски дипломати, за които е установено, че са необявени служители на разузнаването. Те разполагат с една седмица да напуснат" страната, обяви днес Тереза Мей пред парламента.
Тя отбеляза, че това
най-голямо експулсиране от Лондон за последните 30 години
ще намали руския разузнавателен капацитет във Великобритания за години напред. Досега Русия имаше 59 дипломати в Обединеното кралство, припомня АФП.
Министър-председателката обяви, че "временно се преустановяват всички предвидени двустранните контакти на високо равнище" с Москва, което включва и анулиране на покана към руския външен министър Сергей Лавров да посети Великобритания.
Мей каза, че британски министри и членове на кралското семейство няма да присъстват на световното първенство по футбол в Русия това лято.
Премиерът заяви, че британските власти ще засилят проверките на руски частни самолети, митническите проверки и проверките на товари, и ще замразяват руски държавни активи, ако има сведения, че те може да бъдат заплаха за сигурността на Обединеното кралство, да застрашат живота или собствеността на британски граждани или жители на страната, посочва ТАСС.
Продължавам да смятам, че пълно скъсване на диалога между Великобритания и Русия не отговаря на националните ни интереси, но след това ужасяващо деяние, насочено срещу страната ни, отношенията ни не могат да бъдат предишните, каза министър-председателката.
Мей заяви, че няма разногласия с народа на Русия, но е трагично, че президентът Владимир Путин е избрал да действа по този начин.
Няма да проявим търпимост към заплахи за живота на британци и други хора на британска територия от руското правителство, нито към крещящото нарушаване от страна на Русия на международните й ангажименти, добави тя.
BREAKING: British PM May: 23 undeclared Russian intel officers being expelled in response to Skripal nerve agent attack. https://t.co/DepKUPF2JB pic.twitter.com/ovr0Unu4SW
— NBC News (@NBCNews) 14 март 2018 г.
В полунощ изтече ултиматумът, който Лондон постави на Москва по скандала с отровения бивш руски шпионин. Въпреки крайния срок Русия не даде исканите обяснения как произвеждано от тях бойно отровно вещество е използвано за покушението срещу Сергей Скрипал.
Тереза Мей обяви, че ще бъде прието ново законодателство срещу заплахи от агенти на враждебни страни , каквито в момента има само срещу терористи.
„Ще замразим руските активи, когато имаме доказателства, че те могат да засташат живота или собствеността на британските граждани и Великобритания ще преследва „големите престъпници и корумпираните елити“ на Русия, които се помещават в страната. „Няма място за тези хора и техните пари в нашата страна“, заяви Мей.
Руският министър на външните работи Сергей Лавров отхвърли като безпочвени и несериозни твърденията на Великобритания за участие на Русия в отравянето на двойния агент Сергей Скрипал и като опит да бъде въведена в заблуждение международната общност.
What we know so far about Sergei Skripal, the former Russian spy found 'in critical condition' in Salisbury https://t.co/ajX8fhZt0Y
— The Independent (@Independent) March 5, 2018
Лавров подчерта, че Великобритания не е поискала официално от Русия информация за нервнопаралитичното вещество, използвано при покушението срещу Скрипал и дъщеря му в английския град Солсбъри на 4 март.
Министърът декларира, че Русия няма мотив да премахва двойния агент и изтъкна, че извършителите имат интерес от раздухване на антируска кампания.
"Тази линия даже надхвърля това, с което се занимаваше у нас прокурорът на СССР Андрей Вишински, когато изобрети принципа "признанието е царицата на доказателствата", напомни Лавров за главното действащо лице в сталинските чистки през 30-те години.
По думите на първия руски дипломат за британската страна, цитирани от ТАСС, "за онези, които "голословно започват да я поддържат", не признанието, а подозрението е царица на доказателствата и това подозрение "трябва да се възприема от цялата международна общност като царица на доказателствата".
Бивш руски разузнавач е в критично състояние след досег с неизвестно вещество
Откриха следи от опасно вещество в ресторант, посетен от Скрипал
Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия бяха открити в безпомощно състояние на пейка в град Солсбъри на 4 март. Британското разследване сочи, че Скрипал и дъщеря му са отровени с нервнопаралитичното вещество „Новичок”. То е разработено в бившия Съветски съюз през '70-те и '80-те години.
66-годишният Скрипал е пенсиониран полковник от руското разузнаване. През 2006 г. той бе осъден на 13 години затвор за шпионаж в полза на Великобритания. Той получи убежище във Великобритания през 2010 г. след размяна на шпиони между САЩ и Русия.
Скрипал бе признат за виновен в Русия за това, че издал самоличността на руски агенти под прикритие в Европа на британското външно разузнаване МИ-6. Според руските власти той получил 100 000 долара за сведенията, които започнал да предава от 90-те години на миналия век.
През 2010 г. Русия освободи Скрипал и още трима свои граждани, осъдени за шпионаж в полза на западни държави, в замяна на което САЩ й предадоха 10 руски агенти. Размяната на шпиони в стила на Студената война бе извършена на писта на летището на Виена.
Впоследствие Скрипал заминава за Великобритания, където получи убежище. Случаят в Солсбъри напомня на убийството на Александър Литвиненко през 2006 г. в Лондон. Бившият руски разузнавач почина, след като бе изложен на контакт с радиоактивно вещество.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!