Б ивш руски шпионин и дъщеря му са били отровени с химикал, който е част от група невро-паралитични агенти, известни като „Новичок“ (бел. ред. от руски – новодошъл), съобщи премиерът на Великобритания Тереза Мей.
Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия стават в критично състояние след опита за убийство в английския град Солсбъри на 4 март. Химикалът е идентифициран от експерти в лабораторията за науки и технологии към британското министерство на отбраната.
Откриха следи от опасно вещество в ресторант, посетен от Скрипал
Какво знаем за тези невро-паралитични агенти за военни цели, обяснява Би Би Си (BBC).
1. Разработени са в Съветския съюз
Името „Новичок“ означава новодошъл на руски и се отнася за група невро-паралитични агенти, разработени от СССР през 70-те и 80-те години на миналия век. Те бяха известни като химическо оръжие от четвърто поколение и бяха разработени по съветска програма с кодово име „Фолиант“.
През 1999 г. представители на отбраната на САЩ пътуват до Узбекистан, за да помогнат за демонтажа и обеззаразяването на едно от най-големите съоръжения за тестване на химически оръжия в бившия СССР. Твърди се, че руснаците са използвали завода, за да произвеждат и тестват малки партиди „Новичок“.
2. По-токсични са от други невро-паралитични агенти
Една от групите химикали, известни като „Новичок“ – А-230 – се твърди, че е 5-8 пъти по-токсична от „Ви Екс“ – невро-паралитичното вещество, използвано за убийството на брата на лидера на Северна Корея Ким Чен-ун миналата година. Произведени са редица варианти на А-230. Един от тези експериментални химикали – A-232 – е бил използван от руската армия като основа за химическо оръжие, известно като „Новичок-5“.
Путин: Предателите ще умрат. Кремъл ли отрови Скрипал
3. „Новичок“ съществуват в различни форми
Докато някои „Новичок“ агенти са в течности, за други се смята, че съществува в твърда форма. Това означава, че те могат да бъдат разпръснати като много фин прах. Някои от агентите също се считат за „бинарни оръжия“, което означава, че невро-паралитичният агент обикновено се съхранява като две по-малко токсични химически съставки.
Когато се смесват, те реагират, за да произведат активния токсичен агент. Това прави съставките по-лесни за транспортиране, манипулиране и съхраняване, тъй като те стават напълно токсични, след като се смесят.
4. Някои могат да предизвикат ефект много бързо
Невро-паралитичните агенти „Новичок“ са проектирани да бъдат по-токсични от други химически оръжия, така че някои версии започват да действат бързо – от порядъка на 30 секунди до 2 минути.
Основният път за заразяване е вероятно да е чрез вдишване, въпреки че веществото може да се абсорбира също и през кожата. Въпреки това, акосе ползва под формата на прах, ще бъде нужно повече време, за да започне да действа - до 18 часа.
5. Симптомите са подобни на тези при други невро-паралитични агенти
Смята се, че „Новичок“ агентите имат ефект, подобен на този при други невро-паралитични агенти. Това означава, че те действат като блокират предаването на импулси от нервите към мускулите, причинявайки колапс на много телесни функции.
Симптомите включват бели очи заради свиване на зеницата, конвулсии, кома и смърт. Тези вещества предимно свиват дихателните пътища и забавят сърдечната дейност, което води до смърт от задушаване. Някои варианти са специално синтезирани да бъдат резистентни на стандартните антидоти.
Ако човек бъде изложен на „Новичок“, трябва да му се махнат дрехите, кожата да се измие със сапун и вода. Очите да се плакнат и да му се дава кислород.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!