Ю лия Скрипал е отхвърлила руското предложение за консулска помощ след нейното и на баща ѝ отравяне с нервно-паралитично вещество на 4 март във Великобритания, посочи днес британското външно министерство, цитирано от Франс прес.
„Ние изпратихме на Юлия предложението за консулска помощ от руското посолство“
в Лондон, каза говорител на министерството. „Тя е свободна да реши дали иска да го приеме или не“, добави той.
Защо Сергей и Юлия Скрипал не умряха
Юлия Скрипал е изписана и отведена на „сигурно място“
Нова самоличност и нов живот за Скрипал в САЩ
Според „Скай Нюз“ (Sky News) Юлия Скрипал е отказала помощта на руското посолство и е съобщила на братовчедка си да не я търси.
В първото ѝ изявление откакто беше изписана от болницата, 33-годишната дъщеря на бившия руски двоен агент Сергей Скрипал заяви, че „не желае да се възползва“ от услугите на посолството и предупреди, че никой не може да говори от нейно и на баща ѝ име.
Тя благодари на братовчедка си Виктория Скрипал „за загрижеността“, но я моли да не се опитва да я посещава или да се свързва с нея след серията медийни изяви, в които тя спекулира относно причините за атаката и възсановяването на роднините си.
Юлия Скрипал благодари на персонала на болницата в Солсбъри, които се грижеха за нея.
„Оставих баща си на техните грижи, защото той все още е сериозно болен. Аз също все още страдам от ефекта на нервно-паралитичния агент, използван срещу нас.
Животът ми е коренно различен от този, който водех преди повече от месец и се стремя да се справя с това, като същевременно се възстановявам от нападението. Имам на разположение специално обучени офицери, които ми помагат и се грижат за мен и ми обясниха за разследването, което е предприето“.
Племенницата на Скрипал: Юлия и Сергей са добре, Юлия с първо изявление
Какво е „Новичок“ – отровата срещу Скрипал и дъщеря му
След като беше изписана от болницата 33-годишната Юлия беше заведена на сигурно място. Тя каза още, че се надява един ден да бъде достатъчно силна и да даде обширно интервю за инцидента. Но добави: „Дотогава искам да подчертая, че никой няма право да говори от мое име, или от името на баща ми. Благодаря за загрижеността на братовчедка ми Виктория, но я моля да не ме посещава и да не се опитва да се свърже с мен. Нейните мнения и твърдения не са моите, нито на баща ми
За момента не желая да говоря пред медиите и моля за тяхното разбиране и търпение, докато се опитвам да се справя с моята ситуация в момента“. Относно предложената помощ от руското посолство Юлия заяви:
„В момента не желая да се възползвам от услугите им, ако променя решението си, знам как да се свържа с тях“.
В края на март Лондон каза, че проучва искане от Русия да получи консулски достъп до Юлия Скрипал, като подчерта, че уважава желанията на 33-годишната жена, която се възстановяваше от отравянето след лечение в болницата в Солсбъри – града, в който двамата с баща ѝ бяха отровени. Вчера от болницата съобщиха, че тя е изписана.
Според местни медии британските власти са я отвели на безопасно място. Това предизвика негативна реакция от руското посолство, което писа в социалната мрежа Туитър днес, че тя е „държана като заложничка“, и
обвини Лондон, че отказва информация за местонахождението на руската гражданка Юлия Скрипал, за нейните желания и за реалното ѝ здравно състояние.
„Налице е нейното изолиране от обществеността, скриването на важни свидетелски показания и създаването на препятствия за обективно и независимо разследване“, се казва в съобщението на посолството, цитирано от ТАСС.
Франс прес припомня и съобщението на британското вътрешно министерство от 6 април, че е отхвърлило молбата за виза от нейната братовчедка Виктория Скрипал, която искаше да я посети.
Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия бяха открити в безпомощно състояние на пейка в град Солсбъри на 4 март. Британското разследване сочи, че Скрипал и дъщеря му са отровени с нервнопаралитичното вещество „Новичок”. То е разработено в бившия Съветски съюз през 70-те и 80-те години на миналия век.
66-годишният Скрипал е пенсиониран полковник от руското разузнаване. През 2006 г. той беше осъден на 13 години затвор за шпионаж в полза на Великобритания. Той получи убежище във Великобритания през 2010 г. след размяна на шпиони между САЩ и Русия. Скрипал беше признат за виновен в Русия за това, че издал самоличността на руски агенти под прикритие в Европа на британското външно разузнаване МИ-6. Според руските власти той получил 100 хил. долара за сведенията, които започнал да предава от 90-те години на миналия век.
През 2010 г. Русия освободи Скрипал и още трима свои граждани, осъдени за шпионаж в полза на западни държави, в замяна на което САЩ ѝ предадоха 10 руски агенти. Размяната на шпиони в стила на Студената война беше извършена на писта на летището на Виена. Впоследствие Скрипал заминава за Великобритания, където получи убежище.
Лондон обвини Москва, че стои зад опита за убийство, но Русия яростно отрича. От своя страна руските власти обвиняват Великобритания и САЩ, че са организирали атаката. Повече от 150 руски дипломати бяха изгонени от САЩ, ЕС и НАТО и други страни, като превантивна мярка срещу Русия. Руската федерация отговори като започна да отзовава дипломатите на страните, които направиха същото.
Случаят в Солсбъри напомня на убийството на Александър Литвиненко през 2006 г. в Лондон. Бившият руски разузнавач почина, след като бе изложен на контакт с радиоактивно вещество.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!