П осланикът на Великобритания у нас Ема Хопкинс коментира в „Здравей, България“ по NOVA случая с отравянето на руския шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му в английския град Солсбъри на 4 март.
Тя беше категорична, че няма никакви съмнения във вината на Русия: „Нямаме колебания в Обединеното Кралство. Стигнахме до заключението, че има голяма вероятност Русия да е отговорна за употребата на бойно отровно нерво-паралитично вещество за отравянето на Сергей Скрипал и дъщеря му. Тази сутрин 27 държави потвърдиха, че са съгласни с тази оценка, в резултат от което експулсират 143-ма руски разузнавачи“.
Борисов отзова за консултации посланика ни в Русия
Правилно ли реагира България на случая „Скрипал“
Кои държави гонят руски дипломати
Тя подчерта, че
Лондон има сериозни съдебно-медицински доказателства
за прилагането на бойно отровно нерво-паралитично вещество. „Веществото е дадено за независим анализ от Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО). То се изследва и в независими лаборатории по цял свят. Резултати от тях очакваме съвсем скоро”, заяви още посланикът.
Тя подчерта, че страната ѝ има доказателства и за това, че в последните 10 години Москва „развива своята способност да използва нервно-паралитични вещества за убийства по цял свят”.
„Този инцидент е
само един елемент от поредица действия от страна на Русия и е време да кажем: „Стига толкова”.
Лавров за изгонените дипломати: Това е шантажът на САЩ
Путин: Предателите ще умрат. Кремъл ли отрови Скрипал
Години наред се повтаря модел на поведение, при което Москва погазва международния правов ред – с анексирането на Крим, подкрепата за режима на Асад в Сирия, опита за преврат в Черна гора, намесата в избори по цял свят, кибератаки, дезинформация, свалянето на полет MH-17 в Украйна.
У нас това се разглежда като една поредица от последователни действия и за нас е много важно да покажем, че ние повече няма да търпим подобни неща. Искам да се изправим и да кажем, че е дошло време да преоценим нашата обща сигурност и руското поведение“, коментира Хопкинс.
Посланикът заяви, че страната ѝ не приема и не вярва на позицията на Русия, която поиска доказателства, които да покажа, че не Великобритания е намесена в този инцидент. Властите в родината на Хопкинс не са учудени от факта, че Русия отрича участие в покушението над Скрипал.
„Очакваме от тях да спазват задълженията си по международната конвенция за забрана на химическите оръжия. Очакваме безпристрастен международен анализ не руския, очакваме резултатите, но имаме пълна увереност какви ще бъдат те. Русия не отговори на нашата молба за сътрудничество по случая и отвърна със сарказъм и отричане. В същото време медиите в страната плетат мрежа от лъжи.
Те твърдят абсурдни неща като това, че Скрипал бил пристрастен към „Новичок” или че Тереза Мей го е разработила”,
каза още посланикът.
Скрипал и дъщеря му са в критично, но стабилно състояние
Какво е „Новичок“ – отровата срещу Скрипал и дъщеря му
Тя благодари на България за заявената подкрепа и солидарност с Великобритания. И подчерта, че двете страни ще продължат да поддържат добри взаимоотношения и след излизането на Острова от Европейския съюз.
„Всички, които застанаха зад нас, не го правят само от солидарност, а и в името на опазването на международната сигурност. Трябва заедно да възстановим равновесието. Трябва да минем през този период на пренастройване на международния ред”, заяви Хопкинс.
Целия разговор с посланик Хопкинс гледайте във видеото горе.
Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия бяха открити в безпомощно състояние на пейка в град Солсбъри на 4 март. Британското разследване сочи, че Скрипал и дъщеря му са отровени с нервнопаралитичното вещество „Новичок”. То е разработено в бившия Съветски съюз през 70-те и 80-те години на миналия век.
66-годишният Скрипал е пенсиониран полковник от руското разузнаване. През 2006 г. той беше осъден на 13 години затвор за шпионаж в полза на Великобритания. Той получи убежище във Великобритания през 2010 г. след размяна на шпиони между САЩ и Русия. Скрипал беше признат за виновен в Русия за това, че издал самоличността на руски агенти под прикритие в Европа на британското външно разузнаване МИ-6. Според руските власти той получил 100 хил. долара за сведенията, които започнал да предава от 90-те години на миналия век.
През 2010 г. Русия освободи Скрипал и още трима свои граждани, осъдени за шпионаж в полза на западни държави, в замяна на което САЩ ѝ предадоха 10 руски агенти. Размяната на шпиони в стила на Студената война беше извършена на писта на летището на Виена. Впоследствие Скрипал заминава за Великобритания, където получи убежище. Случаят в Солсбъри напомня на убийството на Александър Литвиненко през 2006 г. в Лондон. Бившият руски разузнавач почина, след като бе изложен на контакт с радиоактивно вещество.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!