Р ъководителят на британската военна лаборатория Портън Даун заяви във вторник, че тя не е могла да докаже, че бойното нервнопаралитично вещество, с което бе отровен миналия месец Сергей Скрипал, е произведено в Русия.
"Ние можахме да го идентифицираме като "Новичок" и да установим, че това е боен нервнопаралитичен агент", каза пред "Скай нюз" Гари Ейткънхед, шеф на Лабораторията за отбранителна наука и технология в Портън Даун, Англия.
"Не идентифицирахме точния източник, но сме предоставили научна информация на правителството, което после използва редица други източници, за да формира заключенията, стигнали до вас", добави той.
Ейткънхед потвърди, че субстанцията изисква "изключително сложна методика за своето създаване, което е по силите само на държава".
Той добави, че лабораторията продължава да работи за осигуряването на допълнителна информация, която може да помогне за "доближаване" до източника на отровата.
"Но досега не бяхме в състояние да направим това", призна експертът.
Гари Ейткънхед обясни, че правителството разполага с други средства, включително разузнавателни, които може да използва, за да определи произхода на нервнопаралитичния агент.
Големите в НАТО срещу Русия за Скрипал, Москва: Нямаме "Новичок"
Лавров: Британските спецслужби са известни с убийства "по лиценз"
#Salisbury attack: Porton Down scientists "haven't yet been able to" identify where the novichok was made https://t.co/kUexToruMM
— Sky News (@SkyNews) April 3, 2018
"Нашата работа е да дадем научни доказателства какъв точно е нервнопаралитичният агент.
Ние установихме, че той е от едно конкретно семейство и че е за военни цели. Но не е наша работа да кажем къде е произведен", каза Ейткънхед.
Шефът на лабораторията в Портън Даун заяви, че отровата, използвана срещу Скрипал и дъщеря му, не е синтезирана в тази лаборатория.
През февруари руският посланик в ЕС Владимир Чижов каза в интервю за Би Би Си, че лабораторията в Портън Даун е само на осем мили от Солсбъри, с което намекна, че веществото е произведено там.
ЕС отзовава за консултации посланика си в Русия
Ето как Лондон убедил света, че Русия е виновна
Британското външно министерство заяви тогава, че "няма грам истина" в думите на Чижов за Портън Даун, припомни Ройтерс.
"Няма начин нещо такова да е дошло от нас или да е напуснало четирите стени на нашия обект", увери Ейткънхед, но не пожела да коментира дали в Портън Даун е бил разработван "Новичок" или се държат запаси от него.
Ейткънхед заяви, че не е известно да съществува противоотрова на "Новичок" и такава не е била давана на Сергей и Юлия Скрипал.
Британският посланик: Няма съмнение, че Русия е виновна
Правилно ли реагира България на случая „Скрипал“
Ето как отвръща на удара Русия
Същевременно след откриването на строежа на първата ядрена централа в Турция АЕЦ „Аккую”, руският президент Владимир Путин заяви, че отровни вещества, подобни на "Новичок", могат да се произвеждат в 20 страни по света.
"Според международни експерти, подобни нарво-паралитични вещества могат да бъдат произведени в около 20 страни по света", каза Путин на пресконференция след разговори с Реджеп Ердоган в Анкара.
29 държави изгониха руски дипломати в знак на съпричастност към Великобритания, след като Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия бяха открити в безпомощно състояние на пейка в град Солсбъри на 4 март. Британското разследване сочи, че Скрипал и дъщеря му са отровени с нервнопаралитичното вещество „Новичок”. То е разработено в бившия Съветски съюз през 70-те и 80-те години на миналия век.
КОЯ Е ДЪЩЕРЯТА НА СКРИПАЛ - ВИЖТЕ ПОВЕЧЕ В ГАЛЕРИЯТА НИ
66-годишният Скрипал е пенсиониран полковник от руското разузнаване. През 2006 г. той беше осъден на 13 години затвор за шпионаж в полза на Великобритания. Той получи убежище във Великобритания през 2010 г. след размяна на шпиони между САЩ и Русия. Скрипал беше признат за виновен в Русия за това, че издал самоличността на руски агенти под прикритие в Европа на британското външно разузнаване МИ-6. Според руските власти той получил 100 хил. долара за сведенията, които започнал да предава от 90-те години на миналия век.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!