Р еакцията на България към Русия по случая "Скрипал" ще се ограничи с извикване на посланика ни в Москва за консултации, каза премиерът Бойко Бориков след заседанието на Съвета по сигурността към правителството. В заседанието са участвали представители на президентската институция, на специалните служби. Изслушана е била информация от посланика ни в Русия Бойко Коцев.
"Към този момент не считаме, че трябва да гоним руски дипломати
или технически лица от Руската федерация. Така че имаме пълна подкрепа за Великобритания, декларирана в нашите гласувания и в същото време ясно решение, че за 1 седмица ще бъде тук господин Коцев. Тъй като на 8 април има една голяма изложба, която правим на Светлин Русев в Москва, той ще се завърне там след Великденските празници", каза премиерът след заседанието.
България е показала своята солидарност към Великобритания
с подкрепата на решенията относно случая "Скрипал" в Европейския съвет и в НАТО, но като председател на Съвета на ЕС страната ни трябва да остане като канал за комуникации с Русия, допълни той.
Борисов отзова за консултации посланика ни в Русия
Руският посланик в София: Българската реакция е разбираема и правилна
„Извикването за консултации в дипломацията е практика, която показва, че обръщаме сериозно внимание“, обясни той. „Когато имаше Студена война, нещата бяха далеч по-спокойни.
От месеци наред аз предупреждавам, че тази ескалация ще продължи.
Виждате и в съседно Косово, продължава да се говори за действия, които напомнят тези от преди 20 години. Действията на Турция в Африн, конфликтът им с Гърция и Кипър – не виждам как ще го решат. Това са все неща в нашия регион“, каза премиерът.
Борисов обясни още, че е свикал Съвета по сигурността, за да не излезе, че е взимал еднолично решения. „С моето гласуване в Съвета на ЕС 28-те държави дадохме глас за извикване на консултации за нашия посланик на ЕС в Москва, досега съм провел няколко разговора с него. Показахме своята пълна солидарност към Великобритания“, каза още Борисов.
Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия бяха открити в безпомощно състояние на пейка в град Солсбъри на 4 март. Британското разследване сочи, че Скрипал и дъщеря му са отровени с нервнопаралитичното вещество „Новичок”. То е разработено в бившия Съветски съюз през 70-те и 80-те години на миналия век.
66-годишният Скрипал е пенсиониран полковник от руското разузнаване. През 2006 г. той беше осъден на 13 години затвор за шпионаж в полза на Великобритания. Той получи убежище във Великобритания през 2010 г. след размяна на шпиони между САЩ и Русия. Скрипал беше признат за виновен в Русия за това, че издал самоличността на руски агенти под прикритие в Европа на британското външно разузнаване МИ-6. Според руските власти той получил 100 хил. долара за сведенията, които започнал да предава от 90-те години на миналия век.
През 2010 г. Русия освободи Скрипал и още трима свои граждани, осъдени за шпионаж в полза на западни държави, в замяна на което САЩ ѝ предадоха 10 руски агенти. Размяната на шпиони в стила на Студената война беше извършена на писта на летището на Виена. Впоследствие Скрипал заминава за Великобритания, където получи убежище. Случаят в Солсбъри напомня на убийството на Александър Литвиненко през 2006 г. в Лондон. Бившият руски разузнавач почина, след като бе изложен на контакт с радиоактивно вещество.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!