„Опозицията и се опита да използва този скандал, за който правителството няма абсолютно никаква вина. Затова и премиерът е ядосан с основание. Вчера сутринта той разговаря в мое присъствие с чешкия си колега, с молба за повече информация около сделката. Казвам молба, защото сделката се провежда между чешкото дружество ЧЕЗ и частни фирми”, коментира в „Здравей, България” по NOVA вицепремиерът Красимир Каракачанов.
Малко по-късно вицепремиерът и лидер на Патриотичен фронт Валери Симеонов коментира пред журналисти, че „опозицията има интерес от свалянето на правителството, включително и партиите, които не са удовлетворени от резултатите на последните парламентарни избори и не са в парламента”.
Бойко Борисов поиска ДАНС и НАП да проверят сделката за ЧЕЗ
Собственикът на „Енерго-Про” оспорва продажбата на ЧЕЗ
Експерт: Новият собственик на ЧЕЗ може да получи стотици милиони
„Всички знаят, включително и БСП, че този проблем се случва заради празноти в Закона за енергетиката. Закон, който работи от много дълго време. Това не оправдава никой за тези дупки в закона. Проблемът е, че при продажбата на подобно стратегическо дружество, каквото е ЧЕЗ, българската държава няма никакви механизми да се намесва. Може индиректно да се опитва да пречи”, поясни Каракачанов.
„Поради тази причина съм възложил да се изработят текстове в Закона за енергетиката, с които да дадем права на КЕВР да проверява подобни стратегически сделки по време на самата процедура”, каза Каракачанов.
„Много хора смятат, че сега КЕВР може да развали сделката. Не, не може. Ако ние не променим закона, тази сделка не може да бъде спряна. КЕВР дава лиценз на нови дружества, но е много спорно дали в случая, когато ЧЕЗ има лиценз и продаде активите си, регулаторът може да откаже да даде лиценз на новия купувач. По-скоро юристите смятат, че не може. Може след време да им отнеме лиценза, но това е след дъжд качулка”, поясни вицепремиерът.
Според него е под въпрос дали новият собственик на ЧЕЗ може да управлява енергосистемата на 40% от територията на България, включително София, който е най-развитият икономически район в страната.
„Работата на всяка една опозиция е да търси „цаката” на правителството и да го събаря с надеждата, че утре ще яхне белия кон. Аз познавам добре Борисов още, откакто беше главен секретар на МВР. На един човек му личи кога е откровен и кога не. В този случай той е откровен”, смята Каракачанов.
Лидерът на ВМРО посочи, че „крупната далавера” е започнала още с приватизирането на енергоснабдяването в България и отдаването на лиценз на ЧЕЗ през 2004-2005 г., по време на правителството на НДСВ, начело със Симеон Сакскобургготски. Каракачанов, подчерта, че след това БСП не е спазила обещанието си да разследва приватизационните сделки за енергоразпределителните дружества.
„Това глупаво, криворазбрано, крайнолиберално мислене, че всичко е частно и всеки може да прави каквото си иска, аз не го споделям. Държавата има своите стратегически интереси”, каза Каракачанов, но посочи, че „няма пари” за изкупуването на дяловете на трите ЕРП-та.
Той подчерта, че в момента законът позволява на държавата с ДАНС и финансовото разузнаване да „преследва фирмата” купувач, но не и да „атакува сделката”.
Според Каракачанов поправките в Закона за енергетиката могат да бъдат приети в рамките на седмица и се даде право на Комисията за енергийно и водно регулиране да одобрява и спира подобни продажби на дружества в енергетиката.
„Сделка като сделка е нормално да има при пазарна икономика”, заяви пък Симеонов и добави, че реално сделка още няма.
„Скандалното е, че това лице, което е представено за купувач, няма сериозна история и опит в управлението. Това определено е свързано с рискове за електропреносителната система. Не знам дали лицето може да взема сложни решения”, каза Симеонов и посочи, че в САЩ например често няма ток, а системата за електроснабдяване в България работела добре. „Как ще прецени Гинка дали един трафопост трябва да бъде сменен, като тя не знае какво е трафопост”.
„Кой гарантира, че тази сделка ще стане, при положение че никаква гаранция няма, че ще бъдат отпуснати кредити? Има неясноти по отношение на капитала, който участва, свързват го с руски граждани с недобра слава”, каза Симеонов и призова да се изчака утрешното заседание на парламентарните комисии, на което ще бъдат изслушани становища за сделката на ДАНС, КЕВР, КЗК, НАП.
„Теменужка Петкова подаде оставка и сега всички я изкарват виновна. Тя по закон няма никакви правомощия и това е истината. Ако данните на ДАНС потвърдят, че няма никакво участие, няма да подкрепя оставката ѝ, само защото познава някого”, категоричен е Каракачанов.
„Мен не ме подозирайте в симпатии към ЧЕЗ”, заяви Каракачанов и добави, че енергоразпределителните дружества са били приватизирани почти без пари срещу обещания за огромни инвестиции, които не са реализирани и после са направили огромни печалби и са вдигнали цените на тока – „плащаха пенсиите на чешките пенсионери с парите на българските пенсионери”.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!