У краински изтребител „Су-25“ се е намирал на 3 до 5 км от малайзийския боинг малко преди той да катастрофира, заяви генерал-лейтенант Андрей Картаполов от Генералния щаб на руските въоръжени сили, цитиран от АФП и ИТАР- ТАСС.
Регистрирано е издигането на украински самолет „Су-25“ в посока на малайзийския боинг, който тогава е бил отдалечен на 3 до 5 км. „Су-25“ може да достигне височина 10 хил. м. Той е въоръжен с ракети „въздух-въздух“, които могат да поразят цели на разстояние до 12 км и гарантират унищожаването на целта до 5 км, каза Картаполов, началник на Главното оперативно управление на руския Генщаб.
Това се потвърждава от видеокадри, получени от Ростовския център за наблюдение. Бихме искали да получим отговор на въпроса с каква цел украински изтребител е извършвал полет в граждански коридор и на едно полетно ниво с малайзийския боинг, каза Картаполов на пресконференция в министерството на отбраната.
Генералът съобщи и други данни, които биха могли да хвърлят върху украинската армия вината за свалянето на боинга с 298 души на борда. „След Донецк малайзийският самолет е сменил курса и се е отклонил от коридора си до 14 км наляво. След това се е опитал да се върне в този коридор, но не е успял да завърши маневрата. В 17,20 ч. е установено значително намаляване на скоростта му, а в 17,23 ч. изчезва от радарните екрани на руските въздушни контрольори. Въпрос: защо е напуснал коридора си, дали това е била грешка на пилота или дадена заповед от украинските авиодиспечери?“, запита генерал Картаполов.
Междувременно Картаполов
отрече да е доставяла на проруските бунтовници ракетни системи „Бук“,
с каквито се предполага, че е поразен малайзийският самолет, предаде АФП.
„Русия не е доставяла на бунтовниците ракетни системи „Бук“ или друг тип въоръжение и военно оборудване“, заяви генералът. Разпространите в медии видеокадри, за които се твърди, че показват превозването на зенитно-ракетен комплекс (ЗРК) „Бук“ от Украйна в Русия, са фалшификация, заяви той. „Това е явна фалшификация на материала. Той е заснет в град Красноармейск, което се потвърждава от табела край пътя, на която е написан адресът на автосалона на улица „Днепропетровска“, дом 34“, заяви Картаполов. „Самият Красноармейск от 11 май е под контрола на украинската армия“, подчерта руският генерал.
Руското министерство на отбраната разполага със спътникови снимки от разположението на украинските ПВО-системи преди катастрофата. Първите три снимки са с дата 14 юли. На първата се виждат пускови установки на ЗРК „Бук“ на 8 км северозападно от Луганск. На втората е показана радиолокационна станция близо до Донецк, а на третата – позицията на ПВО-техника в района на Донецк. „Има снимки от същия район и с дата 17 юли, в които пусковата установка вече липсва. На петата снимка се вижда, че в сутринта на този ден в района на селище Зарошчинское, което е разположено на 50 км източно от Донецк и на 8 км южно от Шахтьор, е открита батарея „Бук“. Възниква въпросът защо тази батарея се е оказала в този район, близо до контролирана от бунтовници територия, непосредствено преди трагедията?“, отбеляза Картаполов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!