Яценюк: Русия е отговорна за трагедията със самолета
Източник: ЕПА/БГНЕС

О тговорните за свалянето на малайзийския пътнически самолет в Източна Украйна трябва да бъдат съдени в Международния наказателен съд в Хага, заяви украинският премиер Арсений Яценюк, който обвини руснаците за трагедията, съобщи Франс прес. 

„Руснаците отидоха твърде далеч. Това е международно престъпление, отговорните за което трябва да бъдат съдени в Хага“, заяви Яценюк. 

Киев, сепаратистите и Русия си разменят обвинения за това кой е виновен за самолета, който изглежда е свален с ракета земя-въздух. Смята се, че това е била ракета „Бук“, руско производство, която може да порази цели до 22 хил. м височина. 

Не е ясно обаче кой я е изстрелял –

а самолетът е свален в регион, където Киев и проруските сепаратисти водят сражения.

От Киев заявиха, че са прехванали разговори между сепаратистите и руски агенти, който показвали, че двама офицери от руското разузнаване са замесени в трагедията. 

 

Яценюк заяви, че проруските сепаратисти, контролиращи зоната, където се разби самолетът, не допускат там разследващи от украинската Агенция за въздухоплаване,

предаде Франс прес. „В този момент сепаратистите не допускат представителите на нашата авиационна агенция да отидат до мястото, за да разследват трагедията“, каза Яценюк. 

Снощи представители на проруските сепаратисти заявиха, че ще допуснат международни ексепрти да работят на мястото на катастрофата, припомня Франс прес. Тази сутрин чужди специалисти там все още няма, констатира репортер на агенцията. 

Говорителят на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна Андрий Лисенко увери, че падналият малайзийски самолет е летял извън зоната на действие на украинските установки за противовъздушна отбрана,

предаде ИТАР-ТАСС. По време на трагичния инцидент украински изтребители не са били вдигани във въздуха, подчерта Лисенко. 

По думите му извършената инвентаризация на украинските зенитно-ракетни комплекси показва, че всички ракети са налични. Той съобщи още, че украинската страна не разполага с информация къде се намират черните кутии на самолета. 

„Проруските бунтовници в самопровъзгласените Донецка и Луганска народни републики

не разполагат с украински ракетни комплекси „Бук“ и С-300“,

подчерта в интервю за в. „Украинска правда“ и главният прокурор на Украйна Виталий Ярема, съобщи ИТАР-ТАСС. 

„След като беше свален пътническия самолет, военните доложиха на президента, че у терористите (както Киев нарича сепаратистите – б. ред.) няма наши ракетни комплекси „Бук“ и С-300. Няма случаи на залавяне на такова въоръжение“, посочи главният прокурор. 

Русия ще настоява за обективно, открито и независимо разследване на катастрофата с малайзийския самолет в Източна Украйна, заяви руският министър на външните работи Сергей Лавров, цитиран от ИТАР-ТАСС. 

В интервю за телевизия „Россия 24“ дипломат номер едно на Русия подчерта, че инициативата за разследването трябва да е на властите на страната, на чиято територия е станала трагедията. 

„Русия ще окаже логистично съдействие в Украйна на разследването на катастрофата с малайзийския самолет“, каза Лавров. 

Той изрази надежда, че трагедията със самолета ще позволи да се забравят политическите амбиции. По думите му в най-скоро време може би ще се състои видеоконферентна връзка между Киев и представители на самопровъзгласилата се Донецка народна република, които ще обсъждат сключването на примирие. 

Външният министър добави, че Русия ще отвърне в случай на преднамерена стрелба по руска територия, като ще унищожи източника ѝ,

предаде Франс прес. 

„Вече предупредихме, че ако това продължава, ние ще вземем мерките, които се налагат. Най-малкото, ако стане ясно, че става дума за преднамерени действия, убеден съм, че ние трябва да унищожим точката, от която се стреля по нас“, каза Лавров. 

В края на интервюто външният министър увери, че Русия няма намерение да изземе черните кутии от малайзийския самолет.

"Въпреки твърденията на Киев, ние не планираме да взимаме тези черни кутии. Ние не планираме да нарушаваме съществуващите международни стандарти за действие в подобни ситуации", каза Лавров.

"Ние искаме международни експерти да отидат на мястото на катастрофата възможно най-бързо, за да вземат черните кутии", посочи министърът.

Ройтерс припомня, че представители на правителството на самопровъзгласилата се Донецка народна република казаха, че двете черни кутии от самолета са били намерени от техни екипи за действие при извънредни ситуации. Говорител на украинското министерство на извънредните ситуации в Киев отказа да коментира тези твърдения.

Холандия получи безпрепятствен достъп до мястото на катастрофата

на малайзийския боинг за провеждане на собствено разследване, съобщи днес холандският външен министър Франс Тимерманс, цитиран от ИТАР-ТАСС. 

На борда на самолета имаше 298 души, над 170 от които холандски граждани.По думите на Тимерманс необходимо е да се проведе обективно разследване и да се изяснят причините за катастрофата. В Украйна са изпратени холандски експерти криминалисти, които могат да окажат помощ в разследването и идентифицирането на жертвите. 

САЩ призоваха към незабавно спиране на огъня в Украйна,

за да може да се разследват обстоятелствата около катастрофата на малайзийския самолет. 

Германският канцлер Ангела Меркел също заяви, че в Украйна трябва да бъде обявено примирие, за да може да бъде извършено бързо разследване на катастрофата с малайзийския самолет в Източна Украйна, предаде Ройтерс.

На пресконференция в Берлин тя изтъкна съществуването на „много признаци, че самолетът е бил свален“ и че е важно „отговорните да бъдат изправени пред правосъдието“. 

По думите ѝ последните събития са показали ясно, че трябва да бъде намерено политическо решение за Украйна. Меркел призова Русия да помогне за намирането на това решение и отбеляза, че диалогът с руския президент Владимир Путин няма алтернатива. 

Канцлерът на Германия спомена за наличието на данни, че

проруските сепаратисти в Украйна са добре въоръжени, разполагат с тежки оръжия и че някои от тези оръжия са докарани от Русия. 

Според Ангела Меркел бунтовниците безпрепятствено прекосяват украинско-руската граница и затова укрепването на граничния контрол е от първостепенна важност.

Проруските бунтовници обаче смятат, че за обективно разследване на причините за катастрофата на пътническия самолет „Боинг-777“ на Малайзийските авиолинии

не е необходимо примирие,

предаде ИТАР-ТАСС, цитирайки „министъра“ на отбраната на самопровъзгласилата се Донецка народна република Игор Стрелков. 

„Бойните действия продължават по целия фронт. Мястото на падането на боинга се намира дълбоко в тила на опълчението на ДНР и никакви „хуманитарни примирия“ или „коридори“ за обективно разследване на причините за трагедията не са нужни“, каза той. 

„Комисията може свободно да пристигне там и да изследва мястото на падането. Никой няма да ѝ поставя пречки. Но спирането на бойните действия срещу обкръжената групировка на противника е нецелесъобразно“, смята Стрелков. 

По информация на украинското външно министерство,

няма български граждани на борда на боинга. 

Посолствата на Република България в Хага, Киев и Джакарта, акредитирано и за Малайзия, са в постоянен контакт със съответните местни власти. 

Министерството на външните работи на Република България изказва съболезнования на семействата и близките на загиналите и настоява да се проведе пълно разследване за причините за трагичното събитие. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Да помогнем на Галя: Майка на 5-годишно дете се нуждае от средства, за да пребори рака

Да помогнем на Галя: Майка на 5-годишно дете се нуждае от средства, за да пребори рака

България Преди 2 часа

Последната ѝ надежда е скъпоструващо лекарство, за което лекарите, макар и трудно, успели да уговорят доставка от Америка

<p>10 капки кръв могат да открият 12 вида рак&nbsp;с изкуствен интелект</p>

10 капки кръв могат да открият 12 вида рак с изкуствен интелект, години преди симптомите

Любопитно Преди 2 часа

Необходими са само 10 капки кръв, за да се открият до 12 често срещани вида рак

Алис Кепел - прабаба на кралица Камила и последната любовница на крал Едуард VII

Кралят, на когото прабабата на Камила е била любовница

Любопитно Преди 3 часа

Бурният живот на крал Едуард VII

Мощна експлозия разтърси пристанище в Иран, над 500 ранени

Мощна експлозия разтърси пристанище в Иран, над 500 ранени

Свят Преди 4 часа

Взривът се е чул в радиус от няколко километра

<p>Тръмп: Русия и Украйна са на крачка от мирно споразумение</p>

Тръмп: Има съгласие по основните точки на мирното споразумение между Русия и Украйна

Свят Преди 4 часа

Сега двете страни трябва да се срещнат на много високо равнище, за да го приключат, заяви американският държавен глава

Доналд Тръмп

Доналд Тръмп пристига за погребението на папата с послание към Путин и Зеленски

Свят Преди 4 часа

Той написа кратко съобщение в социалните мрежи

Японец мълча 20 години след семеен спор, но продължи да живее с жена си

Японец мълча 20 години след семеен спор, но продължи да живее с жена си

Любопитно Преди 5 часа

Двойката даже приветства трето дете през годините тишина

<p>Посрещнаха с аплодисменти Зеленски на площад &bdquo;Свети Петър&rdquo; във Ватикана</p>

Тръмп и Зеленски разговаряха преди погребението на папа Франциск

Свят Преди 5 часа

Двамата са се договорили да проведат допълнителни разговори след церемонията

Георг Георгиев: Папа Франциск остави следа в сърцата и душите ни

Георг Георгиев: Папа Франциск остави следа в сърцата и душите ни

България Преди 5 часа

Външният министър е част от българската делегация, която присъства на погребението на Светия отец в Рим

<p>Сбогом на един папа, рожден ден на една първа дама</p>

Мелания Тръмп отбелязва рождения си ден в деня на погребението на папа Франциск

Свят Преди 5 часа

Доналд Тръмп съобщи, че Мелания ще отпразнува личния си празник на борда на Air Force One

<p>Росен Желязков пристигна във Ватикана</p>

Министър-председателят Росен Желязков пристигна във Ватикана

България Преди 6 часа

„Негово Светейшество папа Франциск беше истински приятел на България. Неговото морално лидерство и отдаденост на диалога ще бъдат запомнени от поколенията“, заяви премиерът Желязков

Верижна катастрофа на АМ "Тракия"

Верижна катастрофа на АМ "Тракия"

България Преди 6 часа

Произшествието се е случило малко след 9:00 часа на 172-ри км

Стратегически ходове причиниха разрив между двойките във Вилата на любовта

Стратегически ходове причиниха разрив между двойките във Вилата на любовта

Любопитно Преди 6 часа

Любовната надпревара продължава всеки петък от 20:00 ч. по NOVA

Починала е обвинителката на принц Андрю - Вирджиния Джуфре

Починала е обвинителката на принц Андрю - Вирджиния Джуфре

Свят Преди 7 часа

41-годишната жена е била намерена мъртва в дома си

"Краен егоизъм": Китай с остра реакция за митата на САЩ

"Краен егоизъм": Китай с остра реакция за митата на САЩ

Свят Преди 7 часа

Министърът на външните работи Ван И заяви, че Пекин стои на страната на международните правила