Марширувайки, скандирайки и преминавайки през полицейските барикади из Кайро, жените се оказаха активни участници в антиправителствените протести, които разтърсват Египет от две седмици насам.
След като площад "Тахрир" се превърна в централно място на демонстрациите и сцена на сблъсъци между протестиращи и проправителствени групи, жените се появиха, за да раздават храна и да окажат медицинска помощ на хилядите хора там.
Шерифа Абулфотух, която е лекар нутриционист, раздава храна, напитки и други продукти от първа необходимост. "Подкрепям протестите и смятам, че те ще доведат до политически промени. Тук съм, за да помогна на хората да получат това, от което се нуждаят, за да продължат", казва тя.
Наблизо има малко отворени магазини и ресторанти, затова много протестиращи разчитат на раздаваната храна. Хора от околностите на града пристигаха на "Тахрир" с кашони с вода и чанти с бисквити и хляб за протестиращите.
"Има промяна в отношението на хората. Тези, които имат достатъчно храна, не вземат повече от нас, а ни молят да дадем на онези, които имат по-голяма нужда", казва Абулфотух.
Хенд Ахмед, студентка по стоматология, която кара стажа си в близката болница "Каср ал Айни", помага в импровизираната клиника на площада.
"Много хора идват с рани по главите, рани от куршуми и ножове в корема и гърба - казва тя. - Нямаме възможност да им сложим пълна упойка, а само местна плюс обезболяващи, и обработваме раните доколкото можем".
Клиниката се състои от десетки легла, направени от сложени едно върху друго одеяла на земята, отделени с плат или найлон, провесени на въжета, и импровизирана аптека, където хората се опитват да подредят стотици кашони с медикаменти.
"Помагам на лекарите тук, като подготвям необходимите лекарства и материали за случаите, които идват, и като се грижа за пациентите и им нося одеяла, за да се чувстват удобно", казва Ахмед.
Тя отбелязва, че не е била "много политизирана", преди да прекара известно време на "Тахрир".
"Дойдох, защото чух, че много хора са пострадали и смятам, че хората трябва да помагат с каквото могат - споделя тя. - След като дойдох тук и говорих с протестиращите, подкрепих политическата им кауза и смятам, че трябва да продължат, докато Мубарак се оттегли".
Жените могат да бъдат видени навсякъде на площада. Много от тях протестират, развяват знамена и участват в политическите дебати.
"Тук съм за първи път днес. Ще доведа и децата си да видят това и да знаят, че има хора, които умират за промяната в тази страна", казва Дуа Фарук, начален учител, носещ табела с надпис "египтяните са борци и са непобедими".
"Чухме толкова много лъжи в медиите, като например, че насилието се шири на "Тахрир" и че "Мюсюлмански братя" са превзели протеста, но сега виждам, че това не е вярно", добави тя.
Маруа, предучилищен педагог, която не дава фамилното си име, стоеи с близо 200 жени от всякакви възрасти, които скандират за падането на режима. Тя е покрила косата си с воал.
"Аз покривам тялото си и подкрепям половото разделение по време на протестите не като демонстрация на религиозност, а защото не е редно мъже и жени да имат физически контакт", казва тя.
Някои жени прекараха много нощи в палатките или на открито и отказаха да напуснат площада, дори след като роднини ги умоляваха да се приберат у дома, когато насилието избухна.
Постер със снимката на усмихваща се млада жена виси на площада наред с още няколко снимки на мъже с жестоки рани по главите. На всеки постер е изписано името на човека, определен като мъченик, и обяснение как той или тя са изгубили живота си.
Името на младата жена е Сали Захран. На постера пише, че тя е починала заради мозъчна травма, получена по време на сблъсъците между протестиращи и проправителствени групи миналата седмица.
"Хора загинаха за тази кауза. Не можем да се върнем по къщите си. Тук сме в по-голяма безопасност, отколкото ако напуснем площада и бъдем арестувани от това брутално правителство", казва протестиращ, който се идентифицира само с името Рим.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!