Ветото, наложено в неделя от Русия и Китай, на резолюцията за Сирия в Съвета за сигурност на ООН беше очаквано. Авторитарните режими са предсказуеми и ясни. Знаят какво искат и всички знаят на какво се дължи позицията им, коментира британският вестник "Индипендънт".
Русия отдавна печели много от търговски сделки със Сирия и е главният й доставчик на оръжие. Договорите им възлизат на 3 млрд. долара и включват доставка на противокорабни ракети, изтребители и зенитни системи с малък обсег. Последната пратка бе доставена само преди седмица. Това бе
демонстрация на сила от страна на Москва,
която иска да предотврати намеса на НАТО в Сирия.
Утре руският външен министър Сергей Лавров ще бъде в Дамаск, за да покаже, че има алтернатива на западната "войнственост".
Възможно е Русия да се опита да прокара за Сирия сделка за предаване на властта като тази в Йемен, довела до отстраняването на президента Али Салех, коментира "Индипендънт".
Според вестника
другата причина за поведението на Русия
по сирийския въпрос е Либия. Русия тогава се въздържа и не наложи вето и след това се почувства изиграна, тъй като това, което се предполагаше, че ще бъде забранена за полети зона, се превърна в пълномащабна военна атака.
Русия сметна, че това е поредното заблуждение, в което тя е била въведена от Запада, тъй като когато след атентатите от 11 септември Путин позволи на американците да използват бази в Узбекистан и другаде в Централна Азия за войната си в Афганистан, той се надяваше да получи нещо в замяна. Вместо това получи цветните революции в Грузия и Украйна, пише "Индипендънт.
Освен това според вестника становището на Русия за Сирия се обяснява и с
вътрешнополитически съображения,
защото идния месец в Русия предстоят президентски избори и Путин не може да си позволи да отстъпи пред Запада и с това да изгуби твърдолинейните избиратели, на които разчита.
Москва осъди "истеричните" оценки на Западаза гласуването на резолюцията за Сирия, предаде ИТАР-ТАСС.
Руският външен министър Сергей Лавров припомни поговорката "Който се сърди, рядко е прав".
Целта на "подобни общо взето истерични изявления е главно да се забули същината на онова, което е станало и става сега". Същината е, че днес в Сирия "има не един, а няколко източника на насилие", поясни Лавров.
"Затова подкрепихме най-активно ноемврийската инициатива на Арабската лига, че е необходимо да бъде спряно насилието, откъдето и да идва то", изтъкна руският министър. Този тезис наистина бе отразен в резолюцията, подложена на гласуване, но документът трябва да съдържа не само лозунги, а и конкретни мерки за осъществяване на съответните положения, отбеляза Лавров.
"Такива мерки бяха описани доста подробно, но само за едната страна, само за правителствената страна - добави той. - Ние внесохме няколко поправки, за да отстраним дисбаланса и да опишем конкретните стъпки спрямо въоръжените екстремисти в Сирия, които очакваме от опозицията и държавите в световната общност."
Според Лавров, Русия предлага в резолюцията да бъде включен призив към сирийската опозиция да се разграничи от въоръжените екстремисти в страната. Освен това, държавите, които имат влияние върху подобни групировки, трябва да бъдат приканени да го упражнят, за да бъде спряно насилието. Русия предлага също искането към властите на Сирия да изтеглят армейските части от градовете в страната да се допълни с искане към въоръжените групировки също да напуснат градовете, информира Лавров.
Москва е изненадана от отказа на Съвета за сигурност да приеме напълно логични поправки към резолюцията, "отразили по време на предишните кръгове от консултации неща, важни за Русия и Китай", посочи Лавров. Тези поправки предвиждаха да бъдат изключени всякакви текстове за санкции и да се спомене, че резолюцията не упълномощава когото и да било да употреби сила, поясни той.
Китай отхвърли обвиненията на САЩ,
че защитава сирийския режим заради гласуването срещу резолюцията, предадоха АФП и Ройтерс.
Вчера държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън заяви, че "страните, които отказаха да подкрепят плана на Арабската лига носят пълната отговорност, че защитават режима в Дамаск".
"Не защитаваме никого. Защитаваме справедливостта по сирийския въпрос", заяви говорителят на китайското външно министерство Лю Веймин.
Междувременно
най-малко 50 души бяха убити при бомбардировки
на няколко жилищни квартали в сирийския град Хомс, съобщи Ройтерс, като се позовава на опозиционната групировка Местни координационни комитети.
Арабски телевизии показват в преки репортажи от града колони от дим, издигащи се над сградите, на фона на молитви от джамиите. Чува се и тътен от експлозии.
В събота при подобен обстрел в Хомс бяха убити над 230 цивилни, според сирийската опозиция, която описа нападението като "клане".
Сирийски официален източник опроверга съобщенията на "враждебни телевизии" за бомбардировки на Хомс, съобщи ИТАР-ТАСС.
Дезертьори от сирийската армия обявиха днес създаването на военна структура за "освобождаването" на страната от режима на Башар ал Асад, съобщи Ройтерс.
Новата структура, наречена Върховен революционен съвет за освобождаването на Сирия, ще замени Свободната сирийска армия. Съветът ще бъде оглавяван от генерал Мустафа Ахмед ал Шейх, най-високопоставеният сирийски дезертьор, който избяга в Турция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!