Независимо че НАТО помага доста успешно на либийските бунтовници в борбата срещу режима на Кадафи, няма никаква вероятност за военна намеса на Запада в Сирия - положението на тази страна е твърде различно коментира АФП.
САЩ и европейските им съюзници не желаят да отворят нов фронт. Освен това в Сирия опозицията все още е много слабо организирана, а президентът Башар Асад разполага със застрашителни сили.
Френският президент Никола Саркози още през пролетта натовари Франция с ролята на движеща сила в операциите в Либия. А тази седмица неговият външен министър Ален Жупе изрази надежда, че изходът от либийския конфликт ще има "значителни последици за Сирия". Жупе обаче изключи възможността за въоръжена акция срещу режима на Асад.
Във Вашингтон говорителката на Държавния департамент
Виктория Нюланд също изтъкна, че
сирийските демонстранти не биха
приветствали евентуална чуждестранна акция:
"Те поемат пътя на Мартин Лутър Кинг и на Ганди."
В Сирия няма "истинско въстание, което да подкрепим",
забелязва по-прозаично американският експерт Антъни Кордсман от
Центъра за стратегически и международни изследвания.
"Страната притежава военна машина с големи възможности - за разлика от Либия, чиято пък общо взето е само фасада", казва той пред АФП.
За чуждестранна интервенция в Сирия ще са необходими
далеч по-мощни средства,
което би увеличило риска от цивилни жертви.
Повечето сирийски опозиционери отхвърлят идеята за намеса на Запада и от страх, че ако се военизира противоборството им с режима на Асад, това може да предизвика гражданска война между многобройните етнически и религиозни групи в страната.
В Либия западните съюзници можеха да се опрат на общата подкрепа на арабския свят. В този аспект нещата също са различни: "Арабското обществено мнение и арабските държави са против военна намеса в Сирия", твърди Шибли Телами от университета в Мериленд.
Остава ситуацията в региона, а тя е крайно нестабилна. Близък съюзник на Иран, Сирия има и силно влияние върху Ливан, където подкрепя шиитското движение "Хизбула".
Накрая - доколкото я свързва с "Хизбула", целият арабски свят
вече възприема Сирия като полюс на съпротивата срещу Израел.
В случай на чуждестранна намеса в Сирия всички тези сили
може да се раздвижат и това да предизвика
експлозивни последици за целия регион.
За Шибли Телами в общи линии е трудно "да си представи на кого ще му стиска" да повтори в Сирия намесата, довела до успех в Либия. После той обаче сменя тона: "Нещата може да се променят, ако се стигне до големи кланета, които никой не би могъл да спре."
Междувременно петима сирийски генерали, главните сирийски цивилни и военни разузнавателни служби и иранската елитна военна част "Ал Кудс" бяха включени в новия
разширен списък на санкции,
наложени на Сирия от Европейския съюз.
Разширяването на санкциите бе официално утвърдено вчера.
Няма да бъдат издавани европейски входни визи и се замразяват авоарите в ЕС на сирийските генерали Рафик Шахада, Джами Джами, Науфул ал Хусайн, Мохамед Замрини и Гасан Халил, които заемат ръководни постове във военното разузнаване на режима на президента Башар Асад.
В списъка е иранската елитна военна част "Ал Кудс" (специални сили на Корпуса на революционните гвардейци), които ЕС обвинява, че са доставяли на сирийските служби за сигурност техническа помощ, материали и подкрепа при репресиите срещу гражданските протестни движения.
Сред новите 15 души, включени в списъка, са бившият министър на отбраната Хасан ал Туркмани, бизнесменът Самир Хасан, който оказва икономическа подкрепа на сирийския режим, и зам.-началникът на генералния щаб на сирийските въоръжени сили генерал Мунир Аданов.
По-рано ЕС наложи на Сирия санкции - замразяване на авоарите
и забрана за пътуване на 35 души, сред които президентът Башар
ал Асад, както и оръжейно ембарго. Подготвя се налагане на ембарго над петролните продукти, внасяни от Сирия. Европейският съюз купува 95% от петрола, изнасян от
Сирия, който осигурява една трета от експортните й приходи,
отбелязва АФП.
Вчера представители на сирийската опозиция, които заседават от събота в Истанбул, обявиха, че са учредили
Национален съвет, който да координира борбата им за сваляне на режима в Дамаск,
предаде АФП.
Той включва представители от цялата сирийска опозиция - от самата Сирия и извън нея.
Съюзът на всички опозиционни групи е необходимост въпреки опасностите. Учредителите на този съвет принадлежат към противоположни политически течения, подчерта Халис Халихи, който прочете заключителна декларация. Можете да разглеждате този съвет като етап към създаване на представителен орган на сирийската революция, подчерта Ясер Табара, адвокат, живеещ в САЩ, участвал в срещата.
Срещата в Истанбул започна ден, след като либийската опозиция обяви в петък, че е формирала коалиция, за да се обедини с цел да постигне сваляне на сирийския режим и създаване на демократична държава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!