Сили, верни на либийския лидер Муамар Кадафи, се струпват близо до границата с Тунис и местни хора твърдят, че се готвят да си върнат контрола над западния град Налут, завзет от противниците на режима, предаде Ройтерс.
По телефона от Налут жител на града съобщил за агенцията, че
либийските войници са въоръжени до зъби
Очевидци в Мисурата, половинмилионен град на 200 км източно от Триполи, и Зауия, стратегически град с рафинерия на 50 км на запад от столицата, също казват, че силите на режима се готвят да атакуват.
Вчера сутринта в Мисурата е бил свален самолет, докато обстрелвал местната радиостанция. Протестиращите пленили екипажа му. В момента се водели боеве за военновъздушната база.
Бригади, командвани от сина на Кадафи Хамис,
са заели позиции в покрайнините на Зауия и изглеждат готови за офанзива, алармират тамошни жители.
В Триполи, последната крепост на Кадафи, няколко души бяха убити и ранени вчера, докато полицията разпръскваше демонстрация на около 10 хиляди противници на Кадафи, съобщи вестник "Курина", цитиран от Ройтерс.
Жител на столицата казва, че по улиците има засилено присъствие на военните и силите за сигурност.
В същото време се вият дълги опашки пред хлебарниците, а общественото недоволство се покачва от растящите цени на ориза и брашното.
Тълпи се събират и пред държавните банки, които са започнали да раздават по 400 долара на семейство, отпуснати от правителството на Кадафи като отчаян опит да си осигури подкрепа.
Регионални експерти очакват бунтовниците
да завземат накрая столицата и да убият или пленят Кадафи,
но предупреждават, че той притежава възможности да предизвика хаос или гражданска война.
Опозиционните сили контролират до голяма степен петролните инсталации в Либия, които са разположени главно на изток.
Според местни съобщения добивът на петрол е намалял наполовина след евакуирането на чуждестранните работници и служители.
Заради твърденията на либийския лидер, че не е използвал сила срещу своя народ, който все още го обичал, постоянната представителка на САЩ в ООН Сюзън Райс
постави под съмнение душевното му състояние,
предаде Асошиейтед прес.
Фактът, че Кадафи може да говори подобни неща, докато унищожава своя народ, показва колко е неадекватен, каза Райс след среща в Бели дом между президента Барак Обама и генералния секретар на ООН Бан Ки-мун.
Кадафи отрече да е използвал сила в интервю за телевизия Ей Би Си Нюз вчера.
Райс похвали ООН, САЩ и ЕС за решението им да наложат санкции на Либия, за да се опитат да изолират режима и да принудят Кадафи да слезе от власт.
Тези санкции ще накарат всички от либийския режим да се замислят за избора, пред който са изправени: да нарушават правата на човека и да понесат отговорност за това или да спрат насилието и да уважат искането на либийския народ за промяна, посочи Ройс.
САЩ обявиха в петък санкции срещу Либия и временно затвориха посолството си в Триполи.
В събота Съветът за сигурност на ООН гласува единодушно за налагане на оръжейно ембарго срещу Либия и подкрепи забрана за пътуване на семейството на Кадафи и на негови приближени, включително на лидерите на революционните комитети.
По повод изявлението на Клинтън, че САЩ се опитват да установят контакт с либийски опозиционни групи в източната част на страната, Райс каза, че докато опозиционното движение не стане по-организирано,
е рано да се обсъжда предлагане на военна помощ,
посочва АП.
Междувременно Кадафи уволни шефа на разузнаването, считан за ключова фигура в репресиите в Либия, съобщи либийски вестник, цитиран от Франс прес.
Базираният в Бенгази вестник "Курина" съобщава на интернет сайта си, че Кадафи е уволнил сегашния шеф на разузнаването Абдула ал Сенуси и е назначил на негово място един от охранителите си - Мансур ал Кахси.
Тази информация не бе потвърдена от официален източник в Триполи.
Сенуси е смятан за дясната ръка на Кадафи в контрола върху сигурността на страната и едно от главните действащи лица в репресиите срещу демонстрантите, които настояват за сваляне на режима, отбелязва вестникът.
Според "Курина"
Синуси, който е зет на Кадафи,
е отговорен за масовото убийство в затвора Абу Салим, където през 1996 г. бяха разстреляни над 1000 затворници.
Абдула Сенуси бе осъден задочно от френското правосъдие на лишаване от свобода за ролята си в атентата през 1989 г. срещу самолет на авиокомпания ЮТА над Нигер, припомня вестникът. Срещу него е издадена международна заповед за арест.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!