Бз зо две години след протестите срещу преизбирането на иранския президент Махмуд Ахмадинеджад, след убийството на превърналата се в символ на "зеленото" движение студентка Неда Солтан и разправата с опозицията, противниците на режима в страната отново се завърнаха на улиците, окуражени от историческата победа на египетския народ, успял да свали своя диктатор.
След многохиляден протест в понеделник, свикан от опозицията и завършил с две жертви, днес отново се стигна до сблъсъци.
Хиляди хора (предимно подръжници на правителството) се стекоха днес към Техеранския университет, където започна церемония по погребението на едната от жертвите - 26-годишен студент, загинал по време на уличните безредици в началото на седмицата.
И про и анти-правителствени групи обаче си оборват "правото" върху обявения вече за мъченик Сане Джалех, студент от факултета по изкуствата, твърдейки, че е един от тях.
Според сайта на държавната телевизия Сане бил член на ислямската милиция басиджи, но опозиционни сайтове го определят като активист на Зеленото движение (опозицията).
Телевизията съобщи за сблъсъци между участници в погребението на Сане Джалех и "малка група хора, изглежда свързани с опозицията". Привържениците на режима ги заставили да се оттеглят.
Би Би Си уточнява, че са били блокирани улиците към университета, до който са допускани само привърженици на правителството.
Власти и опозиция се обвиняват взаимно за смъртта на студента
Събралите се край Техеранския университет, които очевидно принадлежат към привържениците на режима, издигат политически лозунги и настояват за съд и наказание на лидерите на опозицията в Иран - бившия премиер Мир Хосейн Мусави, бившия председател на парламента Мехди Каруби и бившия президент Мохамад Хатами.
Многохилядната процесия по централна улица в иранската столица издига възгласи, традиционни за политическите митинги в Иран - "Смърт на Америка" и "Смърт на Израел".
Към митинга се присъединиха и депутати от парламента, които прекъснаха работа, за да настояват за сурова съдебна разправа с опозиционните лидери. Вчера в парламента над 200 депутати посикаха смъртна присъда за тях.
Те твърдят, че двете жертви от многохилядния протест в понеделник, вдъхновен от събитията в Египет и Тунис и свикан от опозицията, са "техни хора", и естествено винят организаторите.
Днес Мехди Каруби заяви в своя уебсайт, че е готов да плати всяка цена, за да постигне демократична промяна в страната си.
Каруби и Мусави осъдиха потушаването на протестите от силите за сигурност и отрекоха да са ги организирали
с помощта на западни държави, както ги обвиняват
"Аз съм бил войник на тази страна над 40 години и не се страхувам от заплахи... Вместо да отправяте заплахи обаче, вие (правителството) трябва да освободите всички политически затворници, да спрете да потискате народа, да предоставите свобода на медиите и да спазвате собствената си конституция", пише Каруби.
"Зелената вълна иска единствено да осъществи идеалите на революцията от 1979 г. - свобода и прилагане на конституцията. Това движение разчита на силата на иранския народ, а не на чужденци", заяви на свой ред и Мусави в своя сайт.
Вчера президентът Махмуд Ахмадинеджад, основната мишена на протестите, заяви, че опитите на опозицията да организира демонстрации са били безплодни.
"Срещу иранското правителство тлее много враждебност, но инициаторите на такива прояви трябва да знаят, че не могат да подкопаят статуквото. Това е все едно да хвърлиш пясък към слънцето - пясъкът ще падне в очите ти", каза той по държавната телевизия.
При протестите в Египет първоначално режимът и духовниците в Иран изразиха ентусиазирана подкрепа, припознавайки го като "ислямско пробуждане". По-късно, когато стана ясно, че главният мотив е демократичен, че християни и мюсюлмани протестират рамо до рамо, те "заглушиха" съобщенията на медиите за радостта от свалянето на президента Хосни Мубарак.
Също вчера президентът на САЩ Барак Обама остро разкритикува режима в Техеран, че е потъпкал със сила протестите.
САЩ подкрепят кибердисидентите и активистите за демокрация
от Близкия изток до Китай и отвъд, заяви и държавният секретар Хилари Клинтън. Тя обеща да увеличи усилията на администрацията за борба с интернет репресията в автократични държави.
В реч за свободата в интернет Клинтън обеща САЩ да изразходват тази година 25 млн. долара по инициативи в помощ и защита на блогърите, за да могат да заобикалят държавната цензура в Мрежата - в Китай, Иран, Куба, Сирия, Виетнам и Мианма.
Миналата седмица Държавният департамент създаде свои акаунти в "Туитър" на арабски и фарси за връзка с населението на арабските страни и Иран. Клинтън обяви, че ще бъдат създадени и акаунти на китайски, руски и хинди за разширяване обхвата на призивите за човешки права и демокрация.
В Иран искат смърт на завърналата се опозиция
След многохиляден протест в понеделник, свикан от опозицията и завършил с две жертви, днес отново се стигна до сблъсъци
16 февруари 2011, 14:46
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!