Изнервените от антиправителствените протести в Близкия изток иракски политици купуват захар, отклоняват пари от военния бюджет за купуване на храни, осигуряват безплатна електроенергия и намаляват заплатите си, за да успокоят съгражданите си, предаде Ройтерс.
Целта на спешните действия, предприети от сформираното едва преди два месеца правителство е да се избегне избухването на протести, сходни с народните бунтове, довели до свалянето на двама отдавнашни управници - в Тунис и в Египет.
Иракчани отдавна протестират срещу качеството на услугите, които те очакват от държавата. Но през последните седмици зачестиха случаите на протести заради недостиг на храни и вода и нередовно електроснабдяване, а в страната вече се раздават призиви срещу новото правителство на премиера Нури ал Малики.
Кабинетът вече отложи покупката на изтребители Ф-16 за 900 млн. долара и отдели част от освободените средства за закупуване на 200 хил. тона рафинирана захар, необходими за нуждите на националната програма за осигуряване на основни храни.
Едновременно с това премиерът Малики обяви, че се отказва от половината си заплата, която е 30 хил. долара месечно, и предложи да бъде въведено ограничение от максимум два последователни мандата на премиерския пост.
В правителството бе внесен и законопроект за намаляване наполовина на заплатите на министрите и депутатите.
За разлика от индивидуалните, семейните или елитарни режими Тунис и Египет, иракското коалиционно правителство бе сформирано след демократични избори и се смята за представител на всички слоеве от иракското общество, посочва Ройтерс.
Затова в Ирак би било изключително трудно да се координира общонароден бунт срещу правителство, което е толкова разнообразно и нехомогенно по характер, посочва агенцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!