В Египет тази сутрин няма достъп до интернет, предаде АФП, като цитира потребители и хотели в Кайро.
ИТАР-ТАСС също съобщи, че през нощта в Кайро и някои египетски провинции връзката с външния свят е била напълно блокирана. В египетската столица бе прекъснат достъпът до интернет, има сериозни проблеми с международната телефонна връзка - както чрез стационарни телефони, така и чрез мобилни. Изключена е и услугата за есемес съобщения, съобщи кореспондентът на агенцията.
Днес, в Деня на гнева, след традиционната петъчна молитва отново се очакват големи протести и демонстрации срещу режима на президента Хосни Мубарак, напомня АФП.
През нощта в страната са били
арестувани трима от ръководителите
на главната опозиционна групировката
"Мюсюлманско братство" и други нейни членове, предаде АП, като се позова на адвоката на задържаните лидери.
Арестувани са д-р Есам ел Ериан - главният говорител на "Мюсюлманско братство", както и д-р Мохамед Мурси - един от видните ръководители на организацията. Задържан е и Хамди Хасан, който също е говорител на организацията.
Източник от силите за сигурност потвърди, че властите са наредили през нощта да бъде нанесен удар по групировката.
"Мюсюлманско братство" не стои зад протестите на ядосани млади хора, недоволни от жизненото равнище и авторитарното управление, но се очаква, че много от последователите на групировката ще се присъединят към демонстрациите днес.
Според адвоката на Ел Ериан и Мурси са арестувани още много хора, дори е трудно да се каже колко.
Снощи от Виена
в Египет пристигна и 68-годишният
Мохамед ел Барадеи,
бившият генерален директор на Международната агенция за атомна енергия, Нобелов лауреат за мир и важна фигури за египетската опозиция. Той обяви, че идва, за да подкрепи исканията за демократизация, но предупреди, че промените няма да станат за една нощ и че процесът е дълъг. Ел Барадеи заяви, че ще се включи в предвидените за днес протести.
Вчера положението в
Египет бе като цяло под контрола на
властите. Появиха се първите официални
изявления - на председателя на парламента
и на генералния секретар на управляващата
партия, че
властите са готови на диалог
с протестиращите младежи, готови са да обсъждат икономическите и социални искания на населението, но само в мирна обстановка, а не в обстановка на улично насилие.
Министерството на вътрешните работи разпространи снощи съобщение, в което се предупреждава, че в случай на неразрешени действия ще бъдат взети решителни мерки, в съответствие със закона, предаде АФП.
Антиправителствените демонстранти обаче се готвят да засилят протестите си срещу Мубарак с митинги из цялата страна.
Това са едни от най-масовите протести в Египет, откакто Мубарак дойде на власт преди 30 години. Досега те са взели седем жертви, почти 1000 души са били арестувани.
САЩ, основният западен
поддръжник на Мубарак, публично
посъветваха Египет да предприеме реформи
и да престане да използва насилие срещу
демонстрантите.
Това показва, че Мубарак
може би вече не може да разчита на пълната
подкрепа на Вашингтон, отбелязва АП.
Президентът Барак Обама каза, че антиправителствените протести, залели улиците, показват разочарованието и отчаянието на египтяните. "Много е важно хората да имат механизъм, чрез който да изразяват своите болки", каза американският президент. Като отбеляза, че Мубарак е съюзник на Щатите по много и много важни въпроси, Обама добави, че винаги му е казвал, че за дългосрочното благоденствие на Египет е "критично важно" да има напредък в политическите и икономическите реформи.
Говорителят на Белия дом Робърт Гибс пък каза, че САЩ вярват, че египетското правителство е стабилно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!