Вчера в Алжир със заповед на президента Абделазис Бутефлика бе отменено извънредното положение, въведено преди 19 години, съобщи Ройтерс.
Това решение бе направено като отстъпка пред исканията на опозицията в страната и с цел да се избегне вълната от безредици, обхванала арабския свят, посочва агенцията.
Отмяната на извънредното положение бе сред основните искания организаторите на седмични протести в алжирската столица, които засега са далече от мащабите на събитията в Тунис, Египет или Либия.
Протестиращите обаче настояват, че тази отстъпка не е достатъчна и искат повече демократични промени.
Алжир е сред основните доставчици на природен газ в Европа, посочва Ройтерс.
Извънредното положение бе въведено от властите с цел да се справят с активизиралите се в началото на 90-те години на миналия век ислямистки бунтовници в страната, посочва Ройтерс.
През последните няколко години активността на ислямистите забележимо отслабна, но извънредното положение остана в сила, което даде на опозицията аргументи да твърди, че властите го използват за потискане на политическите свободи.
Премахването на извънредното положение няма да промени забележимо обстановката в страната.
Според Ройтерс властите са приели нови закони, които позволяват въоръжените сили на страната и в бъдеще да бъдат използвани за поддържане на реда.
Остава в сила и забраната за масови протестни демонстрации в столицата.
Загадъчната болест, от която страда алжирският президент, е рак, а не стомашна язва, както твърдят държавните медии, предаде Ройтерс, като се позова на американски дипломатически документи, разкрити от "Уикилийкс".
Болестта обаче е в ремисия и 73-годишният Абделазиз Бутефлика може да живее още няколко години, сочат документите на Държавния департамент.Помолен за коментар, алжирски дипломатически източник каза, че президентът не е болен рак и подобни информации са били категорично отхвърляни и преди.
В документите се намеква, че Бутефлика, който бе подкрепен от военните, когато бе избран за първи път през 1999 г., впоследствие е имал сложни отношения с военното разузнаване, за което се смята, че има най-голямо влияние в Алжир.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!