Сред въоръжените части, които се сражават на страната на режима на Муамар Кадафи срещу бунтовниците в Либия, има деца войници, алармира Фондът на Обединените нации за децата (УНИЦЕФ).
Вербуването на деца за войници е военно престъпление, подчертава АП.
Говорителката на УНИЦЕФ Марикс Меркадо заяви пред агенцията, че организацията е сериозно обезпокоена от съобщенията, които е получила, че сред наемниците има деца.
Според нея те идват от Чад, Нигер, Централноафриканската република и суданската област Дарфур.
Всички тези места са известни с използването на деца войници във въоръжените конфликти през последните десетилетия.
Специалната пратеничка на ООН за децата във въоръжените конфликти Радхика Коомарасвами също заяви, че получава непотвърдени съобщения от правозащитни групи и местни жители, че в конфликта участват деца, които загиват и получават рани в сраженията в Либия.
Междувременно кореспондентът на
"Ню Йорк таймс" в либийската столица Дейвид Къркпатрик съобщи, че властите
заплашвали ученици да не говорят пред чужденците.
Малка група чуждестранни журналисти, сред които и кореспондентът на "Ню Йорк таймс", участвали в организирано от властите посещение на училище в Триполи.
Малкото ученици, които се опитали да се изплъзнат от погледа на учителите и на либийците, съпровождащи журналистите, разказали за посещения на офицери в училищата, които ги предупреждавали да гледат само държавната телевизия.
Децата твърдели, че на участници в проправителствените митигни се плащали по 200 либийски динара на ден и споделяли страховете си, че ако говорят с "неправилния" човек, може да бъдат разпитвани от тайните служби.
"Със сигурност мога да ви кажа, че имаше убийства.
Мисля, че ще отида в затвора за това", прошепнало 14-годишно момиче.
17-годишно момче, принудено да носи военна униформа в училище, споделило, че то и приятелите му се учудили, когато военен посетил училището им и ги предупредил, че е лошо да се гледат арабските телевизионни канали "Ал Арабия" и "Ал Джазира". "Но ние имаме очи и можем да видим това, което искаме", казало момчето.
Офанзивата на правителството на Муамар Кадафи срещу бунтовниците в страната, които се опитват да го свалят от власт, достигна дори до училищата в Триполи, пише Къркпатрик.
Междувременно кореспондентът на британската телевизия Ай Ти Ви Бил Нийли съобщи, че
хората на Кадафи прочистват град Зауия,
който превзеха след продължили цяла седмица въздушни удари.
Нийли е първият журналист, влязъл в града след края на боевете.
Според жители на Зауия войниците на Кадафи претърсват къща по къща за бунтовници. Те са докарали също улични метачи, за да изличат всички доказателства за най-тежката битка, водена между либийци от век насам.
Нийли посочва, че това е най-голямото опустошение, което е виждал в кариерата си. 'Добавете към бомбен атентат на ИРА танкова битка и артилерийски обстрел и ще получите известна представа за разрушенията в центъра на този град с 250 хил. жители", посочва той.
Когато журналистът пристигнал, улиците били изоставени на километър и половина и в двете посоки отвъд главния площад.
Единствено се виждали хората на Кадафи, въодушевени от победата си и настроени за мъст срещу бунтовниците, които ги удържаха близо седмица.
Десетки са били убити в битката за Площада на мъчениците. Сега там са погребани още мъченици. Преброих поне 20 нови гроба, пише Нийли.
Зауия, на 45 км от Триполи, падна в ръцете на сина на Кадафи - Хамис, който командва 32-а бригада, описвана от американски дипломати като най-добре обучена и въоръжена от силите на режима.
В момента тя е ангажирана в операцията по прочистване.
Според един от жителите войниците арестували хора без причина. "Не можете да си представите какво се случва", казал той.
Когато журналистическият екип се опитал да влезе в местна болница, бил задържан и отведен от войници. Отнели им камерите и всяка телевизионна техника, както и заснетия репортаж.
"Страхувахме се да не ни задържат и малтретират, както стана с екип на Би Би Си, влязъл в Зауия по-рано тази седмица. Те преживяха фалшиви екзекуции и една нощ в килия сред писъците на изтезавани затворници, преди да ги освободят. Ние избегнахме това", разказва Нийли.
Държавната либийска телевизия обяви, че започвайки от Зауия, въоръжение сили ще прочистят цялата страна от "предатели, кучета и плъхове", допълва той.
По-рано днес Ройтерс съобщени, че
войските на Кадафи са навлезли в
петролното пристанище Рас Лануф
и водят боеве с бунтовници за контрола на града.
Бунтовническият боец Ибрахим ал Алауани се обадил на кореспондент на агенцията и му съобщил, че той и другарите му, намиращи се в Рас Лануф, са видели правителствени войски в центъра на града.
Впоследствие силите на Кадафи нанесоха и въздушен удар срещу град Укайла в източна Либия - в тила на бунтовниците, които се сражават за Рас Лануф, предаде Ройтерс, като се позова на очевидци.
Говорител на бунтовниците съобщи за въздушен удар още по на изток, в град Брега. Засега това съобщение не е потвърдено официално.
Междувременно властите в Триполи затегнаха мерките за
сигурност и
осуетиха днес опит за протест.
Силите на режима използваха сълзотворен газ и стреляха във въздуха, за да разпръснат богомолци, събрали се близо до джамия в столицата, преди да започнат да демонстрират, предаде Ройтерс, като се позова на двама очевидци.
В работническия квартал Таджура, в който живеят много привърженици на опозицията, властите взеха превантивни мерки, за да не позволят организирането на протести. Според местни жители и репортери снощи полицията е извършвала арести, а на журналистите не се позволява да отразяват случващото се в града, както и да пътуват където и да било, без официален надзор.
Местните жители твърдят, че властите арестуват всички, които са били видени да разговарят с чуждестранни журналисти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!