Турция ще настоява НАТО да смята свалянето на нейния военен самолет от Сирия за атака срещу целия алианс, съобщи вицепремиерът Бюлент Арънч на пресконференция след седемчасово заседание на правителството, цитиран от АП.
По думите му Анкара ще поиска НАТО да гледа на въоръжената атака съгласно член 5 от северноатлантическия договор, според който атака срещу един от членовете на алианса се възприема като атака срещу всички членове.
"Без съмнение Турция направи
необходимите декларации по отношение на член 4 и член 5", увери той.
Арънч каза, че Турция запазва правото си на ответна реакция срещу враждебния акт, но добави, че
няма намерение да обявява война на когото и да е
и ще действа само в съответствие с международното право.
Изявлението идва в навечерието на среща на управителния орган на НАТО, на която ще бъде обсъден случаят.
Турският министър за Европейския съюз Егемен Багъш заяви по-рано през деня, че
случаят е въпрос на международната дипломация, а не двустранен проблем.
По думите на министъра въпросът има аспекти, които ще засегнат ЕС, НАТО и ООН.
Външните министри от Европейския съюз осъдиха Дамаск заради случая.
"Европейският съюз осъжда неприемливото сваляне от страна на Сирия на турски самолет на 22 юни. ЕС споделя болката на семействата на пилотите и поздравява Турция за сдържаността и отговорната й първоначална реакция," се изтъква в резолюция на външните министри на ЕС.
Видни дипломати от ЕС заявиха, че инцидентът трябва да бъде разследван спешно и цялостно и призоваха сирийските власти за пълно сътрудничество с Турция и осигуряване на достъп за бързо разследване на случая. Резолюцията призовава също Сирия да изпълни международните стандарти и задълженията си.
САЩ заклеймиха случилото се като умишлен "дързък и неприемлив акт" и обявиха, че ще работят със съюзника си в НАТО Турция, за да потърсят отговорност от Сирия, предаде Ройтерс.
Говорителят на Белия дом Джей Карни избегна обаче въпросите каква би била евентуалната реакция на инцидента.
Междувременно обаче белгийският министър на външните работи Дидие
Рейндерс говори днес за
възможност за "европейска" и "международна"
намеса в Сирия, без санкцията на ООН,
съобщи медийната група Ер Те Ел.
Рейндерс е направил тези коментари след завършилото в Люксембург заседание на Съвета на ЕС по външни работи. По неговите думи ЕС следва да втвърди тона срещу Дамаск.
Той не изключва международна намеса в Сирия и отбелязва, че тази възможност вероятно ще бъде обсъдена на срещата на групата Приятели на народа на Сирия в Париж на 6 юли.
В публикацията се отбелязва, че на днешния Съвет министърът на външните работи на Германия Гидо Вестервеле е заявил необходимостта от незабавно намаляване на напрежението, а колегата му от Холандия Ури Розентал е посочил, че не се обсъжда предприемането на военна намеса.
Същевременно Рейндерс е заявил, че ако няма промяна в следващите дни, ще бъде необходимо Приятелите на сирийския народ да предприемат стъпка. В случай, че блокадата в Съвета за сигурност на ООН продължи, ще трябва да се видят възможностите за намеса извън тази рамка, е посочил той, цитиран в съобщението.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун призова Съвета за сигурност на световната организация
да предприеме действия, за да спре произволните екзекуции,
нарушенията на човешките права, отвличането на цивилни и прилагането на мъчения в Сирия, предаде ДПА.
Апелът на Бан бе подкрепен от координатора на ООН за хуманитарните въпроси Валъри Еймъс и от представител на върховния комисар на световната организация за човешките права Нави Пилай на среща, на която бяха обсъдени начините за защита на цивилните в тази страна.
Служители на ООН призоваха за налагане на оръжейно ембарго и на други санкции на всички страни в конфликта в Сирия, избухнал преди 16 месеца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!