Турският министър на външните работи Ахмет
Давутоглу заяви пред турската държавна телевизия ТРТ, че бойци, лоялни на сирийския президент Башар
Асад, стоят зад взривяването на двете коли в южния град Рейханлъ, близо до
границата със Сирия, предаде Ройтерс.
"Атаката няма нищо общо със сирийските бежанци в Турция, но има общо със сирийския режим", заяви Давутоглу.
Външният министър посочи, че вероятно тези, които стоят зад бомбените експлозии в Турция, стоят и зад атаката в сирийския крайбрежен град Баняс преди седмица, при която бяха убити най-малко 62 души.
Министърът на вътрешните работи на Турция - Муаммер Гюлер, също обвини организация, подкрепяща режима в Дамаск, и сирийското разузнаване за двойния атентат.
"Лицата и организацията, извършили (атаката), са идентифицирани. Атентаторите са свързани с организация, която подкрепя сирийския режим и разузнаване", заяви той.
Министърът на информацията на Сирия - Омран Ахед аз Зуби -
отрече турските твърдения.
Той заяви на пресконференция днес, че "никой няма право да отправя неверни обвинения", като допълни, че "Сирия никога не би извършила подобен акт".
"Турското правителство трябва да бъде държано отговорно за това, което се случи (...) То превърна граничната си зона в център за международен тероризъм", каза още сирийският представител, цитиран от ДПА. "(Премиерът) Реджеп Тайип Ердоган трябва да подаде оставка. Той не трябва да гради славата си върху кръвта на турци и сирийци", добави Омран Ахед аз Зуби. По думите на министъра "турският народ трябва да зададе въпрос на Ердоган за опасната игра, което неговата партия води с "Ал Кайда", предаде ИТАР-ТАСС.
Турските власти вече са задържали девет души във връзка с нападението,
заяви днес вицепремиерът Бешир Аталай, предаде Ройтерс.
Той уточни, че и деветимата са турски граждани.
Междувременно броят на загиналите достигна 46, предаде АП.Говорителят на управляващата Партия на справедливостта и развитието Хюсеин Челик заяви днес, че трима души, ранени при атаката, са починали през нощта. Други 50 души все още са в болница.
Турция запазва правото си да предприеме "всякакъв вид мерки"
след атентатите, заяви от Берлин, където е на посещение, Давутоглу, цитиран от Ройтерс и ИТАР-ТАСС.
Пред репортери министърът каза, че ще обсъди въпроса с турския премиер Реджеп Тайип Ердоган. По думите му обаче няма нужда от извънредно заседание на НАТО след атаките.
От НАТО също обявиха, че не планират съвместни действия по колективна отбрана в отговор на взривовете в Турция.
Давутоглу обаче заяви, че е време международната общност да предприеме действия срещу сирийския Асад.
Ударите засилиха страховете, че Турция може да бъде въвлечена в гражданската война в Сирия.
Страната вече прие представители на сирийската опозиция и бунтовнически командири. Тя даде подслон на около 300 хил. сирийски бежанци и преди време отговори на сирийски снаряди, попаднали на територията й, припомня АП.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун и американският
държавен секретар Джон Кери осъдиха атентатите.
Бан огласи изявление, в което осъжда "най-твърдо" нападенията и че няма никакво оправдание за подобни действия, съобщи телевизия ТРТ.
"Надявам се, че извършителите на тези престъпления ще бъдат намерени и изправени пред правосъдието възможно най-скоро", заяви той, изказвайки съболезнования на Турция и турския народ.
"Тази ужасна новина разтърси всички ни най-дълбоко. Стоим до съюзника си Турция", посочи Джон Кери.
Иран и Алжир също осъдиха нападенията. Посолството на Иран определи атентатите като "жестоко терористично нападение", а високопоставен представител на иранското външно министерство заяви, че борбата с тероризма е обща задача на всички държави. Министерството на външните работи на Алжир изрази солидарност с турските власти и турския народ и заяви, че "нищо не може да оправдае такива действия".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!