Хиляди тунизийци протестираха в няколко града в централната част на страната срещу присъствието на членове на екипа на сваления президент Зин ал Абидин бен Али в новото преходно правителство.
Полицията
дори използва сълзотворен газ, за да
разпръсне протест в столицата Тунис на неколкостотин
поддръжници на опозиционното ислямистко
движение "Еннахда", предвождани
от нейния бивш лидер Садок Шуру и
синдикалисти.
"Новото
правителство не представлява народа и
трябва да бъде свалено.
"Не" на партията Демократично конституционно обединение (оглавявана от бившия президент)", каза 63-годишният Шуру, който бе освободен от затвора на 30 октомври, след като прекара там 20 години заради политическа дейност.
Около 5000 души протестираха в град Сфакс, където внушителната местна централа на партията на Бен Али беше опожарена от протестиращите преди няколко дни, съобщи очевидец.
"Хиляди протестиращи" се събраха и в град Сиди Бузид, откъдето в средата на декември започна народният бунт срещу авторитарния режим на президента Бен Али.
В друг протестен поход в Регеб, на 37 км от Сиди Бузид, се включиха около 1000 души.
Около 500 протестиращи, главно адвокати и синдикалисти, се събраха и в град Касерин, друга крепост на "Жасминената революция".
Влиятелната синдикална централа "Общо туниско обединение на труда" (ОТОТ), която изигра важна роля в уличните протести, свалили Бен Али от власт, заяви, че
няма да признае новото преходно правителство.
ОТОТ обяви, че оттегля министрите си от правителството. В синдикалната квота бяха министрите на транспорта Ануар бен Гедур, на труда - Хусин Димаси и министърът без портфейл Абделджелил Бедуи, предаде АФП.
Популярната ислямистка партия в Тунис "Ан Нахда" няма да издигне нито един кандидат за президентските избори и определя преходното правителство като правителство на "изключването", съобщи негов говорител в Париж.
Партията обаче ще участва на парламентарните избори, уточни говорителят. "Няма да има демократичен преход без "Ан Нахда", заяви той.
Премиерът
Гануши защити състава на новото преходно
правителство
и настоя, че шестимата преназначени министри от кабинета на Бен Али са "с чисти ръце и са компетентни", предаде ДПА.
Тези министри запазиха постовете си, защото се нуждаем от тях в тази фаза на изграждане на демокрацията, аргументира се Гануши в интервю за френското радио "Йороп 1".
Сред преназначените министри от правителството на Бен Али са министрите на външните работи, отбраната, вътрешните работи и финансите. Опозицията получи министерствата на здравеопазването, висшето образование и регионалното развитие. Външният министър Камел Морджан заяви, че единствената цел на преходното правителство е да организира свободни президентски избори с чуждестранни наблюдатели, отбелязва АФП.
Въпреки всичко новото преходно правителство положи клетва в отсъствието на четирима министри, които вече го напуснаха, предадоха ДПА и АП.
Вълненията в други арабски страни,които започнаха след тунизийската криза, също продължават.
Мъж се самозапали днес в северния египетски град Александрия - втори подобен случай за деня и трети за последните два дни, предаде ДПА, като се позова на местни медии.
25-годишният Ахмед ел Сайед се заля с бензин и се запали на покрива на сградата, където живеел. Според болничните власти той е получил тежки изгаряния и не е бил в състояние да даде показания пред полицията.
По-рано днес пред парламента в Кайро се самозапали друг мъж. Вчера също имаше подобен случай в египетската столица. Поредицата самозапалвания в Египет започна близо месец, след като тунизиец се самозапали в знак на протест срещу безработицата. След този акт в Тунис избухнаха масови безредици, които доведоха до свалянето на президента Бен Али.
Бившият
шеф на Международната агенция за атомна
енергия (МААЕ) и настоящ опозиционен
лидер в Египет Мохамед Ел Барадеи заяви
в интервю за австрийската агенция АПА,
че
е неизбежно и в Египет да настъпи
смяна на режима,
подобно на случилото се в Тунис.
Барадеи каза, че надеждата му е в поколението на под 30-годишните, които съставят 60% от египетското население.
"Те нямат надежда, нямат бъдеще, но нямат и задни мисли" за разлика от мнозина по-възрастни, които са приели режима или се боят от него, каза Барадеи.
Египетското
правителство отхвърли твърденията, че
е възможно размириците в Тунис, да се
разпространят в други страни, съобщи
ДПА.
"Не
вярваме, че това, което се случи в Тунис,
може лесно да се повтори в някоя друга
страна", каза говорителят на външното
министерство Хосам Заки. "Трудно е
да се сравнява ситуацията в Тунис, която
доведе до народно движение там, със
ситуацията в която и да е друга страна",
допълни той.
По-рано днес в Алжир 36-годишен безработен мъж също се опита да сложи край на живота си, като се подпали с бензин в град Ел Уед до границата с Тунис. Това бе петият подобен случай през последните дни.
В понеделник мъж се самозапали и в столицата на Мавритания - Нуакшот.
Йеменската полиция за борба с безредиците разпръсна с изстрели във въздуха демонстрация на около 1000 студенти, които настояваха за демократични промени, предаде АФП.
Те се опитаха да излязат от района на университетския комплекс в столицата Сана и да стигнат до площад "Тахрир" в центъра на града, но полицията ги разпръсна като стреляше във въздуха с бойни патрони. Студентите обаче останаха в района на университета и скандираха лозунги в подкрепа на народните вълнения в Тунис, като призоваха "арабските народи да въстанат срещу управниците си".
В неделя в Сана също демонстрираха около 1000 йеменски студенти с призиви към арабските народи да се разбунтуват срещу управниците си по примера на тунизийците.
Президентът на Йемен Али Абдула Салех е на власт от 32 години. През септември 2006 г. той бе преизбран за нов седемгодишен мандат.
Лидерът на ислямистката опозиция в Судан Хасан ат Тураби бе арестуван снощи в дома си в Хартум. Това стана часове след като бе заявил пред АФП, че има вероятност в страната да се стигне до улични вълнения, подобно на тези в Тунис, съобщи съратник на опозиционера, цитиран от агенцията.
Според източника, "въоръжени агенти от службата за сигурност обкръжили района около къщата на Тураби и затворили всички улици", после "го отвели".
В тази страна (Судан - бел. на АФП) и в миналото е имало народни бунтове. Станалото в Тунис е напомняне. Вероятно е това да се случи и в Судан; ако ли не, ще има кървава баня, защото цялата страна е въоръжена, заяви Тураби пред агенцията вчера.
Хасан
ат Тураби е смятан за организатор на
военния преврат, подкрепен от ислямистите,
който издигна на власт през 1989 г. Омар
Хасан ал Башир. Десет години по-късно
двамата се изполараха, което доведе до
създаването на опозиционната партия
на Ат Тураби "Народен конгрес",
добавя АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!