Тунис официално поиска от Саудитска Арабия да екстрадира Лейла Трабелси - втората съпругата на сваления президент Зин ал Абидин бен Али.
Това съобщи държавната агенция ТАП, позовавайки се на източник от външното министерство.
Искането бе направено ден, след като тунизийските власти поискаха от Саудитска Арабия да предаде и бившия президент.
Бен Али и семейството му бяха приети в Саудитска Арабия след напускането на родината си на 14 януари.
Още в края на януари властите в Тунис обявиха, че са издали международна заповед за задържането на Бен Али. Той, съпругата му и други членове на някога влиятелното семейство са обвинени в нелегалното придобиване на имущество и прехвърлянето на средства в чужбина по време на продължилия 23 години режим на лидера.
Преди месец "Уикилийкс" (WikiLeaks) разкри, че отдавна внушаващата страх
фамилия на Трабелси е присвоявала богатствата на Тунис,
използвайки съюзи, корупция, заплахи и рекети.
"Очевидно половината от бизнесмените в Тунис са могли да посочат като свое предимство, че имат връзки с Бен Али чрез брака му и голяма част от тях са спечелили много от този факт. Тунизийците изпитват най-голям гняв към съпругата на Бен Али, Лейла Бен Али, и към голямата й фамилия Трабелси, пише през юни 2008 г. посолството на САЩ в Тунис в грама, оповестена от "Уикилийкс".
"Членовете на фамилията бяха като хищници: използваха позицията си във властта, за да трупат все повече богатство", обяснява Беатрис Ибу, авторка на "Силата на подчинението, политическа икономика на репресиите в Тунис".
Фамилията с главно Ф, както я наричат в Тунис, е преди всичко тази на Лейла Трабелси, която през 1992 г. се омъжва за Бен Али, припомня АФП. В по-малка степен става дума за "историческия клан", който понякога остава на заден план, клана на бившия президент, седемте му братя и сестри и най-вече зетьовете му Слим Шибуб, Маруан Мабрук и Сакер Матри.
Издигането на власт на семейство Трабелси
започва в средата на 90-те години, когато първата дама търси ключови постове за фамилията си, произхождаща от "скромна и интелектуално ограничена среда".
Започва ограбване по най-различен начин, обяснява Беатрис Ибу от Националния център за научни изследвания. "По време на приватизацията те купуваха на символични цени и след това препродаваха на индустриалци и бизнесмени. Ако една фирма функционираше добре, те придобиваха част от капитала. Искаха комисионна или част от чуждестранните инвестиции и служеха като посредници при осигуряване на обществени поръчки. Мрежата Трабелси контролираше митниците и контрабандата", изброява Ибу.
Лейла Трабелси възлага на хора от полицейски апарат да сплашват, тормозят и отблъскват конкурентите на фамилията.
Мевжувременно вътрешният министър Фархат Ражхи внесе в първоинстанционния съд в Тунис официално искане да бъде разпусната партията на Бен Али Демократично конституционно обединение (ДКО).
Това е продължение на взетото на 6 февруари решение на вътрешния министър временно да се преустановят всички дейности на ДКО, както и всякакво събиране на негови членове, а също да се затворят всички помещения, които партията притежава или ползва.
В периода на най-големия си възход ДКО имаше над 2 млн. членове при население 10 млн. души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!