След Съединените щати и ООН, Европейският съюз, Русия, Гърция и Франция също осъдиха насилието на режима на Башар ал Асад срещу демонстрантите в Сирия и призоваха за политически реформи, предаде Ройтерс.
Председателят на Европейския парламент Йежи Бузек призова сирийското правителство да спре кръвопролитията и да отговори на исканията на демонстрантите, да освободи всички политически затворници, да сложи край на цензурата в медиите и да подведе под отговорност виновните за мъчения и тормоз.
"Сирийският режим трябва най-накрая да зачете духа на времето и да удовлетвори легитимните искания на собствения си народ. Хората вече няма да се подведат по кухи декларации", заяви Бузек.
Русия призова сирийските власти да ускорят "широкомащабните политически реформи" и да се въздържат от насилие.
"Правителството и всички неправителствени организации и религиозни сили в Сирия трябва да се откажат от насилието и да продължат да търсят справедливо разрешение на назряващите проблеми", призова руското външно министерство в официално изявление.
Външният министър на Франция Ален Жупе осъди "изключителното насилие", извършвано от сирийските сили за сигурност и призова виновните за смъртта на демонстрантите да бъдат подведени под отговорност.
"Призоваваме сирийските власти незабавно да прекратят употребата на насилие и да зачитат фундаменталните права и свободи на своите граждани".
Димитрис Друцас - вътрешият министър на Гърция - заяви, че неговото правителство е силно обезпокоено от съобщенията за насилствено потушаване на протестите и призова страната да въведе реформи.
"Правото на мирни събрания и свободно изразяване на гледната точка е основен елемент на демокрацията и трябва да се зачита", заяви Друцас.
Германия също осъди днес насилието в Сирия.
Министърът на външните работи Гидо Вестервеле призова сирийските власти да спрат да използват сила срещу мирните демонстранти и да гарантират правото на свободно изразяване и на събиране.
Сирийското правителство трябва да започне диалог с демократичното движение и да се вслуша в апелите на международната общност, поиска още той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!