И.д. президентът на Тунис Фуад Мебазаа назначи Беджи Каид Есебси за нов премиер на мястото подалия оставка Мохамед Гануши, който се оттегли в името на стабилността в северноафриканската държава.
Демонстрантите и критиците обвиняваха Гануши, че е бил приближен до предишното правителство и че не е успял да прокара необходимите реформи в страната.
Моята оставка ще донесе по-добра атмосфера за новата ера, каза оттеглилият се премиер и добави, че иска да предотврати проливането на кръв и че не е "човек на репресиите".
В петък Тунис бе обхванат от нова вълна от насилие,
а демонстрантите поискаха оставката на Гануши.
Те влязоха в сблъсъци с полицията, при които по последни данни са били убити петима души.
И. д. президентът на Тунис призова за възстановяване на спокойствието след смяната на министър-председателя.
Беджи Каид Есебси е бил министър на външните работи при управлението на Хабиб Бургиба - първият президент на страната, след като тя придобива независимост от Франция през 50-те години.
Върховният представител на ЕС за външната политика Катрин Аштън поздрави Мохамед Гануши за решението му да подаде оставка, предаде ДПА.
Приветствам неговото чувство за отговорност с цел избягване на по-нататъшно насилие, каза Аштън в изявление. Тя изрази надежда оставката на премиера на Тунис ще даде възможност за мирен и стабилен преход в страната.
Извършеното набързо и без консултации назначаване на Есебси за временен премиер бе изненада, заяви заместник генералния секретар на влиятелния профсъюз Общо туниско обединение на труда Али Бен Ромдан.
Как можем да си осигурим желаното съгласие за извеждане на Тунис от трудното положение, след като президентът не си даде поне 24 часа за консултации за назначаването на премиер, който и да е той, запита той.
Султанът на Оман извърши промени в правителството
"в името на обществения интерес", като свали шестима министри след седмица необичайни за тази страна протести с искания за политически реформи.
В индустриалния град Сохар около 500 души организираха бурна демонстрация с искания за демокрация, повече работни места и борба с корупцията. Те блокираха автомобилното движение и един търговски център, чупеха улични лампи.
Едно от исканията им е Консултативният съвет (Шура), която е изборен орган, да получи законодателни права.
Протести имаше и в южната част на страната, в град Салалах, където край канцеларията на губернатора на провинция от вчера има лагер на демонстранти.
Подобни акции са рядкост за малката държава в Персийския залив, в която политическите партии са забранени. След вълненията в Тунис и Египет страните от Персийския залив взема мерки, за да предотвратят евентуално засилване на недоволството сред населението.
Десетки хиляди антиправителствени демонстранти в Манама
преминаха през дипломатическия квартал и други части на бахрейнската столица, съобщи Асошиейтед прес.
Протестите срещу кралския режим не показват признаци на отслабване, отбелязва агенцията. Засега не се съобщава за изблици на насилие.
Някои от демонстрантите твърдят, че властите продължават да държат над 200 политически затворници, въпреки че миналата седмица освободиха стотина.
Близо двуседмичните протести доведоха до смъртта на общо седем души в малкото островно кралство, което приютява Петия американски военен флот.
Монархията се опитва да постигне съгласие с опозиционните групи. Говорителка на правителството подчерта, че предложението му за диалог няма краен срок.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!