Армейските части се изтеглят от намиращия се в ръцете на въстаниците сирийски град Забадани, близо до границата с Ливан, съобщи лидер на сирийската опозиция, цитиран от Ройтерс.
Това стана възможно след постигането на споразумение за прекратяване на сблъсъците във вторник.
Десетки танкове и бронетранспортьори, които бяха обкръжили Забадани (на 30 км северозападно от Дамаск), са се изтеглили нощес към разположените на 8 км от града казарми, съобщил за Ройтерс представителят на опозицията Камал ал Лабуани.
Той обаче предупредил, че атаката срещу Забадани може да бъде подновена по всяко време. "Те може да са се изтеглили с намерението да сменят частите, които проявяват колебание да нахлуят в града, с по-лоялни сили", посочил Лабуани.
Войските на президента Башар Асад атакуваха Забадани, който е със смесено сунитско и християнско население, миналия петък след зачестилите там демонстрации против управлението му.
Това бе най-голямата военна операция след пристигането на наблюдателите на Арабската лига миналия месец.
Жители и опозиционни представители съобщиха, че бунтовниците са успели да удържат града до постигането на споразумение за спиране на огъня във вторник.
Няма потвърждение от сирийските власти за подобно споразумение или за предшествалите го пет дни въоръжени сблъсъци, посочва Ройтерс.
Междувременно АФП съобщи, че заради продължаващите репресии в Сирия
Европейският съюз е решил да приеме нови санкции срещу режима,
засягащи още 22-ма членове на силовите служби и осем допълнителни организации.
Решението било взето от дипломатите, представящи страните от ЕС в Брюксел, и предстои да бъде официално утвърдено на среща на министрите на външните работи в белгийската столица на 23 януари.
Колкото по-дълго траят репресиите, толкова по-строги рестриктивни мерки ще приемаме, подчертал един от източниците на агенцията.
Великобритания предложи допълнителен списък от 21 военни и членове на службите за сигурност, които смятаме за отговорни за насилието срещу цивилни, посочи в комюнике британският държавен министър по европейските въпроси Дейвид Лидингтън.
По време на европейските дискусии в списъка е добавено още едно има, така че засегнатите от новите санкции стават 22-ма.
Мерките включват замразяване на авоари и забрана за издаване на европейски визи. Това е 11-ти пакет от санкции на ЕС срещу Сирия. Предишният беше одобрен в началото на декември миналата година и предвиждаше лишаване на режима на Башар Асад от достъп до финансиране.
До момента обект на европейски санкции са около 120 физически и юридически лица, свързани със сирийския режим.
Вчера руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Москва - постоянен член на Съвета за сигурност на ООН, е
против всякакви санкции срещу Сирия
и против евентуално изпращане на чуждестранни войски в тази държава.
"Няма да подкрепим никакви санкции" срещу Дамаск, каза Лавров на пресконференция.
"Ако някой се накани да употреби сила на всяка цена, а чух вече призиви да бъдат вкарани в Сирия някакви арабски войски, ние надали ще можем да попречим. Нека обаче това да стане по тяхна собствена инициатива, нека да тежи върху тяхната съвест", изтъкна Лавров, цитиран от ИТАР-ТАСС.
"Те няма да получат никакви пълномощия от Съвета за сигурност", подчерта руският външен министър.
В събота емирът на Катар Хамад бин Халифа ат Тани заяви, че в Сирия трябва да бъдат изпратени арабски войски, за да спрат насилието. Дамаск отвърна във вторник, че Сирия отхвърля това предложение и заяви, че сирийският народ "ще се противопостави на всички опити за накърняване на суверенитета и териториалната й цялост на Сирия".
Във вторник експерти от 15-те държави членки на Съвета за сигурност на ООН обсъждаха над четири часа
проекторезолюция за Сирия, внесена от Русия,
но не постигнаха споразумение.
Западните страни се противопоставят на искането на Русия вината за насилието да бъде безпристрастно разпределена между опозицията и режима на президента Башар Асад. САЩ, Франция и Германия предупредиха още преди обсъждането, че руският проект в този вид е неприемлив.
"Дискусиите продължиха над четири часа, но не стигнаха отвъд уводните параграфи" в текста, заяви западен дипломат. "Липсват истински усилия за запълване на пропастта" между различните гледни точки, коментира друг западен дипломат, пожелал анонимност.
След като през октомври Русия и Китай наложиха вето на проекторезолюция на ООН за Сирия, в средата на декември Москва представи проекторезолюция, която осъжда и насилието от страна на правителството, и от опозицията. Западните сили обаче сметнаха този текст за твърде нерешителен. По данни на ООН насилието в Сирия е взело поне 5400 жертви от средата на март, напомня АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!