Сирийският зам.-министър на петрола Абдо Хусамедин обяви, че подава оставка и преминава на страната на опозицията, предадоха Ройтерс и АФП.
Хусамедин съобщи новината във видеопослание, качено в сайта ЮТюб.
"Аз, инженер Абдо Хусамедин, зам.-министър на петрола обявявам, че подавам оставка. Присъединявам се към революцията на народа, който отхвърля несправедливостта и бруталната кампания на режима", казва зам.-министърът в посланието си.
От началото на бунта в Сирия това е най-високопоставеният държавен служител, който преминава на страната на опозицията.
Клипът е заснет от активист на име Рами. Той е качил видеото в сайта за видеобмен.
В Бейрут пред АФП Рами подчерта, че сирийската опозиция е помогнала за организацията на бягството на зам.-министъра. Активистът не поясни къде е било заснето видеото.
В посланието бившият член на кабинета критикува остро Русия и Китай, обвинявайки техните правителства, че не са приятели на сирийския народ, а партньори на убийците на сирийците.
Чиновникът подчертава, че е служил на сирийското правителство 33 години и не иска да приключва живота си в служба на един престъпен режим.
"Ето защо тръгнах по правия път, знаейки, че този режим ще изгори дома ми, ще преследва семейството ми, ще изфабрикува лъжи", казва бившият вече зам.-министър и призовава други членове на кабинета да последват примера му.
Междувременно председателят на Съвета на началник щабовете на американските въоръжени сили генерал Мартин Демпси каза по време на изслушване в Сената, че Пентагонът подготвя военни варианти за Сирия по искане на президента Барак Обама.
Различни варианти, обмисляни от Пентагона, обаче все още не са били обсъдени със самия Обама или с неговите съветници по въпросите на сигурността, поясни Демпси.
Пред същата комисия министърът на отбраната Лион Панета заяви, че американска военна интервенция в Сирия би била грешка и рискува да подпали гражданска война.
Пред комисията и Панета, и Демпси предупредиха, че въздушни удари по Сирия ще доведат до цивилни жертви. Те поясниха, че ситуацията в Сирия не може да бъде сравнявана с тази в Либия.
Сирийската система за противоракетна отбрана е път пъти по-напреднала от тази в Либия. Това означава, че кампанията от въздушни удари би трябвало да е по-продължителна и в нея да участват по-голям брой самолети.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!