Си ийските сили за сигурност убиха 18 души при вчерашните протести срещу режима на президента Башар ал Асад, съобщиха Ройтерс, Асошиейтед прес и БТА. Сред убитите е и осемгодишно момче.
Според лидера на Националната организация за човешки права Амар Кураби
13 души са загинали, след като армията откри огън с танкове
срещу село край южния град Дераа, в който започнаха протестите в средата на март. Другите петима са убити в Хомс, в Централна Сирия.
Над 750 души са загинали досега при сблъсъците между силите на реда и демонстранти в Сирия, твърди Кураби. По думите му са били арестувани хиляди хора, като 9000 все още са в затворите.
Вчера държавната информационна агенция САНА съобщи, че при сблъсъци с "въоръжени терористични групировки" са загинали двама сирийски войници.
Части на сирийската армия откриха огън в най-малко три жилищни квартала в Хомс. Местните жители са избягали на безопасни места.
Обсаденият Хомс бе арена на най-мащабните антиправителствени демонстрации от началото на протестното движение.
САЩ подновиха обвиненията си във "варварство" към сирийското правителство,
докато армията на режима на Башар ал-Асад продължава да преследва протестиращи срещу управлението.
"Ние тук не използваме често думата "варварство", коментира говорителят на Държавния департамент Марк Тонър.
"Те продължават да увеличават насилието срещу мирни манифестанти. Тези репресивни мерки - неоснователни арести, отказ да се лекуват ранени, нечовешки условия в ареста, са варварски мерки срещу невинни цивилни", заяви той.
В същото време съветничка на сирийския президент определи в интервю за "Ню Йорк Таймс" американската реакция към сирийската криза като "не много лоша" до момента. "Щом сигурността се възстанови, всичко може да се оправи", каза тя.
Силите за сигурност в Йемен, вкл. снайперисти, откриха днес огън
по демонстранти, насочващи се към сградата на правителството в Сана и убиха един и раниха най-малко 40 души, предадоха осведомителните агенции, като се позоваха на очевидци и медицински източници. В днешната демонстрация в столицата Сана са участвали към 20 хиляди души.
Демонстрантите, които настояват за оставката на дългогодишния президент Али Абдула Салех, се придвижвали от главния столичен площад към правителствената сграда, когато по тях започнали да стрелят снайперисти от покривите, цивилни агенти и войници със зенитни оръдия, монтирани на пикапи, казаха активисти.
По думите им органите за сигурност използвали също водометни оръдия и сълзотворен газ.
В южния йеменски град Таиз бяха убити един демонстрант и четирима бяха ранени, когато силите за сигурност откриха огън по опозиционен митинг.
Един протестиращ бе убит в Дамар при сблъсъци с полицията. В Аден демонстранти подпалиха автомобилни гуми и блокираха този южен град в рамките на гражданското неподчинение.
Подобни демонстрации имаше и в Хадрамаут и Ходейда.
Телевизионният канал "Ал Джазира" е излъчил кадри на живо на лекари, които отчаяно се опитват да помогнат на десетките ранени от стрелбата. Телевизията е показала и кадър как войници изстрелват противотанков снаряд по тълпата.
Според правозащитни организации от началото на вълненията в Йемен
през януари досега са загинали над 120 човека.
От близо три месеца Йемен е разтърсван от масови демонстрации срещу режима на Салех, който е ключов съюзник на САЩ в борбата срещу тероризма. Междувременно няколко висши военни командири и видни членове на управляващата партия преминаха на страната на опозицията.
Президентът Салех отказва да се оттегли въпреки настояванията на страните от Персийския залив да предаде властта на свой заместник, като му бъде гарантиран имунитет от съдебно преследване.
Сирийските сили за сигурност убиха още 18 души
Снайперисти на силите за сигурност в Йемен стрелят по демонстранти, насочващи се към сградата на правителството в Сана
12 май 2011, 07:45
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!