С илите на сирийския президент Башар Асад са бомбардирали днес контролирани от бунтовниците предградия на Дамаск, продължавайки натиска върху обсадения район, ден след като опозицията обвини армията, че е отровила стотици хора при нападение с химическо оръжие, предаде Ройтерс.
Източните квартали на сирийската столица Джобар и Замалка са били подложени на ожесточен ракетен и минометен обстрел.
Вчерашните съобщения за предполагаема нова химическа атака в Сирия
трябва да се разследват възможно най-бързо, заяви пред журналисти заместник генералният секретар на ООН Ян Елиасон след края на двучасово извънредно заседание на Съвета за сигурност.
Елиасон изрази надежда, че пристигналата в Сирия група инспектори ще успеят да свършат работата си, за което им е необходим безпрепятствен достъп до местата на предполагаемите атаки. Според него сегашната ситуацията не позволява това.
За целта е нужно насилието да се прекрати, отбеляза Елиасон.
След заседанието изявление пред журналистите направи и председателката на Съвета за сигурност през август - посланикът на Аржентина в ООН Мария Кристина Персевал.
"Трябва да се изясни какво се е случило. Ситуацията трябва да се следи много внимателно. Всички случаи на използване на химическо оръжие от която и да било от страните в конфликта, независимо от обстоятелствата, представляват нарушение на международното хуманитарно право", изтъкна Персевал.
Съветът не успя да приеме официална декларация по въпроса,
отбелязва Франс прес.
Според дипломати Русия и Китай, които се опитват да защитават режима на Башар Асад от началото на сирийската криза, са се противопоставили на по-остри изказвания и както и по повод египетската криза Съветът се е ограничил с изявление за печата в типичната за ООН реторика.
Изявлението засяга точките, по които има единодушие сред 15-те страни в Съвета, обясни дипломат, цитиран от АФП.
Иран, който е основен съюзник на сирийския режим в района, също отхвърли обвиненията на опозицията, че при нападение край столицата Дамаск са били използвани химически оръжия, съобщи официалната агенция Ирна.
"Ако информацията за използване на химически оръжия се окаже вярна,
със сигурност те са били използвани от терористични групи,
което показва, че те не се колебаят да извършат никакво престъпление", заяви министърът на външните работи Мохамад Джавад Зариф, имайки предвид бунтовниците, които воюват за свалянето на сирийския режим.
В момент, когато инспекторите на ООН са в Дамаск и когато правителството вече принуждава терористите да отстъпват, как е възможно да бъде извършен такъв акт, попита иранският първи дипломат.
Той обвини бунтовническите групировки в Сирия, че "имат интерес кризата да получи международен отзвук".
От друга страна Зариф уточни, че Иран е "в контакт със сирийското правителство, за да бъдат обсъдени различните аспекти на този въпрос".
Външният министър също така припомни, че Техеран "категорично осъжда всяко прилагане на химически оръжия".
Химически оръжия са използвани при нападението в Сирия,
при което в източните предградия на Дамаск загинаха най-малко 100 души, потвърди израелският министър на разузнаването Ювал Щайниц, цитиран от Асошиейтед прес.
По думите му оценката на еврейската държава се основава на "разузнавателни данни". Той обаче не даде повече подробности.
Пред радио "Израел" Щайниц заяви, че вчерашното нападение не е първото, при което се използват подобни вещества.
Франция заяви, че международната общност ще трябва да отговори със сила, ако се окажат верни обвиненията, че сирийските правителствени сили са извършили атака срещу цивилни с химическо оръжие, предаде Ройтерс.
Ще трябва да има реакция със сила в Сирия
от страна на международната общност, но не става дума за изпращане на войници на място, заяви външният министър Лоран Фабиюс по френската телевизия Бе Еф Ем.
Фабиюс добави, че ако Съветът за сигурност на ООН не успее да вземе решение, ще се наложи то да бъде взето "по други начини". Външният министър не даде повече уточнения.
Предполагаемото нападение с химическо оръжие в предградия на сирийската столица Дамаск вчера е водеща тема за чуждите издания.
Множество убити и
признаци за използване на химическо оръжие и за начало на химическа война,
пише в. "Ню Йорк таймс".
Редици от трупове без видими рани, болници, препълнени с жертви, мъчещи се да си поемат дъх, треперещи, отпуснати и апатични, кадри на сив облак над засегнатата от нападенията зона - въпреки всичко това плюс разказите на свидетелите и на лекарите, все пак си остава невъзможно да се установи колко души загинаха вчера в Дамаск и какво ги е убило.
Бунтовниците обвиняват правителството в използването на химическо оръжие, правителството и армията отричат, а Русия, съюзникът на президента Башар Асад, твърди, че бунтовниците са използвали токсичен газ, за да набедят неговия режим.
Нападението е едно от най-смъртоносните в Сирия през двете години на гражданска война.
То беше извършено по времето, когато в Дамаск има експерти на ООН, проверяващи сигнали за предходни нападения с химическо оръжие.
Но истината трудно излиза наяве в Сирия,
тъй като опозицията филтрира информациите, които разпространява, а правителството е забранило на повечето репортери да упражняват професията си, посочва "Ню Йорк таймс".
В. "Вашингтон пост" описва ужасяващи сцени, последвали нападението. 130 видеозаписа бяха качени в интернет, на които се виждат деца, мъчещи си да поемат дъх, гърчещи се по земята и повръщащи.
Жителка на засегнатата зона разказва в друг запис как за кратко време в съня си са починали годеникът на сестра й, нейна приятелка, съпругът й и още няколко роднини.
Ако всичко, показано на ужасяващите кадри и разказано от очевидци, е истина,
то САЩ вече трябва да се намесят, пише "Вашингтон пост" в коментарна статия.
Какво ще направят сега САЩ, които миналата година обявиха, че използването на химическо оръжие в Сирия е прекрачване на червена линия, пита в. "Фигаро".
Сирийската опозиция вече обвини международната общност в бездействие и в съучастие с режима заради мълчанието й, посочва изданието.
Ако действително неколкостотин и дори над хиляда души са били жертва на химическа атака, то бъдещо бездействие на международната общност ще бъде трудно оправдано.
Въпросът е как международната общност ще успее да се увери, че в предградията на Дамаск действително е използвано подобно оръжие и дали режимът ще разреши на международни експерти да разследват сигналите, подчертава френското издание.
Нападението с предполагаемо химическо оръжие приковава вниманието върху
парализата на международната общност по сирийския въпрос
върху нежеланието на Запада да затъне в сирийския конфликт, отбелязва британският в. "Гардиън".
Вчера беше най-черният ден в сирийския конфликт, пише в. "Индипендънт".
Британският ежедневник предупреждава, че твърденията за използвано химическо оръжие могат да бъдат посрещнати със скептицизъм, защото напомнят оказалите се впоследствие неверни твърдения за иракски оръжия за масово поразяване, станали причина за западната интервенция там преди 10 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!