Сирия и Иран заплашиха да нанесат ответен удар срещу Израел след бомбардировката на сирийска територия в сряда призори, предаде АП.
Вчера източници на Ройтерс съобщиха, че израелски самолети са бомбардирали конвой близо до границата на Сирия с Ливан, вероятно за да предотвратят внасяне на оръжие, предназначено за групировката "Хизбула". Сирийската държавна телевизия обаче обяви, че Израел е обстрелвал научно-изследователски център в Джамрая, между Дамаск и близката граница.
Сирийският посланик в Ливан Али Абдул Карим заяви днес, че
режимът в Дамаск има право да нанесе ответен удар срещу Израел.
Той отказа да прогнозира кога може да стане това.
Иранският министър на външните работи Али Акбар Салехи осъди израелския въздушен удар и го нарече брутална агресия, предаде АФП.
"Няма съмнение, че тази агресия е в духа на политиката на
Запада и на ционистите да оставят на втори план успехите на
сирийския народ и на сирийското правителство, насочени към
възстановяването на стабилността и сигурността в страната", се
казва в изявлението на дипломат номер едно на Техеран.
Иранската полуофициална информационна агенция Фарс цитира зам.-министъра на външните работи Хосейн Амир Абдолахиян, че израелският въздушен удар в Сирия ще има сериозни последици за израелския град Тел Авив.
Ливан също осъди израелския въздушен удар, предаде ИТАР-ТАСС.Ливанският президент Мишел Слейман заяви, че Израел се е възползвал от кризата в Сирия, за да нанесе удар по отбранителния потенциал на тази страна.
Междувременно турският
министър на семейството и социалната политика Фатма Шахин обяви, че сирийците, избягали в Турция от насилието в родината си,
скоро ще получат
разрешителни за работа.
На среща с депутати и бизнесмени в югоизточния турски окръг Газиантеп, където има палаткови лагери на сирийци, Шахин съобщи, че министерството е на път да завърши подготовката по издаване на разрешителни за работа за бежанците.
Сирийските бежанци вече са получили разрешителни за престой в Турция от министерството на вътрешните работи, посочи тя.
"Естествено е бежанците извън лагерите в градовете да искат да устроят живота си, да работят и да бъдат икономически част от системата", каза Шахин. По думите й работодателите са доволни от работата на сирийците и затова министерството иска да уреди правната база и да приключи процедурата по издаване на разрешителни за работа колкото се може по-скоро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!