Сирийската опозиция е обединена и вече си има ново ръководство. Начело на коалицията е шейх Ахмад Муаз ал Хатиб, умерен духовник. Негови заместници са Риад Сейф, бивш сирийски депутат и Сухаир ал Атаси, изиграла съществена роля в координирането на сирийския бунт.
Ето и кратка справка за новите опозиционни лидери:
Шейх Ахмад Муаз ал Хатиб е човек на консенсуса. Роден e в Дамаск през 1960 г. Той е последовател на суфизма, бивш имам в джамията на Омеядите в сирийската столица. Учил е международни отношения и дипломация. Не е член на нито една политическа партия, не е свързан нито с "Мюсюлманските братя", нито с ислямистките опозиционни сили.
Шейх Ал Хатиб изигра решаваща
роля в мобилизацията на опозицията в предградията на Дамаск, главно в Дума - едно от най-активните предградия още от
началото на мирните протести през март 2011 г.
Задържан е няколко пъти през 2012 г. заради многократни открити призиви за сваляне на режима в Дамаск, след което властите му забраниха да изнася проповеди в сирийските джамии. Това го принуди да потърси убежище в Катар.
Шейх Ал Хатиб е консенсусна фигура, която има подкрепата на опозиционерите, сражаващи се в Сирия, подчертава Халед аз Зайни, член на Сирийския национален съвет.
Риад Сейф е символ на Дамаската пролет от 2001 г. Този 66-годишен проспериращ индустриалец, проправил си сам път в живота, дълго време вярваше, че може да промени сирийския режим отвътре. Избран на два пъти в парламента като независим депутат през 1994 г. и 1998 г., той беше арестуван през септември 2001 г. и осъден на пет години затвор по обвинения, че е искал да промени сирийската конституция по незаконен начин.
Арестът на Сейф заедно с още девет сирийски опозиционери сложи край на Дамаската пролет - период на относителна либерализация, последвал идването на власт на Башар Асад след смъртта на баща му Хафез Асад.
Сейф е един от дванайсетте опозиционери, подписали Декларацията от Дамаск - документ, призоваващ за демократични промени в Сирия.
Критиките му срещу режима и борбата му срещу корупцията, навлякоха неприятности и проблеми и на неговите съдружници. Самият Сейф беше разорен от несправедливи, според него, данъци, наложени му от властите.
От януари 2008 г. той излежаваше присъда от две години и половина затвор заради призиви за демократизиране на страната. След началото на бунта срещу Асад, Сейф беше арестуван заради участие в неразрешен протест, а седмица по-късно беше освободен по здравословни причини.
Сухаир ал Атаси изигра съществена роля в координирането на опозиционните сили в Сирия. 41-годишната опозиционерка е съоснователка на мрежата на активистите от Генералната комисия на сирийската революция, която събира данни за офанзивите на сирийската армия, за броя на жертвите на насилието и алармира медиите за случващото се в Сирия.
Тя се надява, че чрез нея в новата опозиционна коалиция ще натежи мнението на опозиционерите, сражаващи се на място в Сирия. Тази елегантна блондинка, произхождаща от голяма опозиционна сунитска и светска фамилия от Хомс, столицата на сирийската революция, също е в основата на Дамаската пролет. По това време Сухаир ал Атаси беше отворила вратите на прочутия си дискусионен салон в Дамаск, където представители на всички тенденции можеха да обсъждат темата за демокрацията.
Заплашена със смърт, в края на 2011 г. Атаси успя да замине за Франция, където днес вече може да действа свободно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!