Международната общност приветства усилията на Арабската лига за разрешаване на кризата в Сирия, но западните страни не са прекалено въодушевени от идеята за изпращане на мироопазващи сили в размирната страна.
В неделя Арабската лига прекрати наблюдателската си мисия в Сирия и призовава своите страни членки "да прекъснат всички форми на дипломатическо сътрудничество с представителите на сирийския режим в държавите и международните институции и конференции".
Освен това организацията реши да засили и икономическа изолация на сирийския режим, да увеличи политическата и финансовата си подкрепа за сирийската опозиция и да поиска от Съвета за сигурност да приеме резолюция за създаване на
общи сили на Лигата и ООН, които да следят за прекратяване на огъня.
ЕС заяви, че подкрепя идеята.
Убедено подкрепяме всяка инициатива, която цели край на кървавите репресии, включително засилено арабско присъствие на място в сътрудничество с ООН за постигане на прекратяване на огъня и спиране на насилието, заяви Майкъл Ман, говорител на шефката на европейската дипломация Катрин Аштън.
Поддържаме постоянен контакт с генералния секретар на Арабската лига и с ООН за обсъждане как това може да се задейства възможно най-бързо, уточни той.
Италия подкрепи идеята, предаде АФП, позовавайки се на комюнике на италианския външен министър Джулио Терци. Италия подчертава, че е неотложно да бъде прекратена всяка форма на насилие в Сирия и в името на тази цел подкрепя предложението за изпращане в страната на сили за поддържане на мира, за да се гарантира на място спазването на примирие, се казва в комюникето.
Британският външен министър Уилям Хейг обаче заяви, че Великобритания ще обсъди спешно с партньорите си предложението, но
не би трябвало западните страни да участват в тези мироопазващи сили.
"Не смятам, че западни сили на място под каквато и да е форма, включително мироопазващи сили, е подходящият начин за Сирия. Но, разбира се, ако тази концепция за мироопазващи сили успее да бъде приложена, ние ще я подкрепяме по всички обичайни начини", каза Хейг.
Той уточни, че успехът на такива сили ще зависи от спирането на репресиите на режима на Башар Асад срещу цивилните.
"Такава мисия може да играе важна роля за спасяване на животи, при условие, че режимът на Башар Асад сложи край на насилието срещу цивилни, изтегли силите си от градовете и установи надеждно примирие", заяви Хейг.
Всякаква чуждестранна военна намеса в Сирия ще доведе единствено до влошаване на положението в страната, каза и френският външен министър Ален Жупе, цитиран от АФП и ИТАР-ТАСС.
Смятаме, че
сега външна военна намеса само ще влоши ситуацията,
още повече че за това няма да има решение на Съвета за сигурност, който е единствената инстанция с правомощия да разреши военна интервенция, каза Жупе.
Френският първи дипломат каза също, че Франция подкрепя решението на Арабската лига за среща на страните "приятели на Сирия", за да се окаже натиск върху онези, които блокират решенията на Съвета за сигурност, и върху режима, който със сигурност трябва да си иде след продължаващите кланета в Хомс и други сирийски градове.
Русия - една от страните, блокирали последните две резолюции на съвета за сигурност на ООН за Сирия (втората е Китай), ще проучи предложението на Арабската лига, но преди разполагането на "сини каски" насилието в страната трябва да бъде прекратено, заяви руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от ДПА.
За да бъде изпратена мироопазваща мисия, преди това на място трябва да има мир,
който да се поддържа, каза той, цитиран от агенция Интерфакс.
Най-добрият начин за слагане на край на насилието в Сирия е представители на сирийската опозиция да започнат преговори с вицепрезидента Фарук аш Шараа, каза Лавров.
Сирийският режим е решен "да възстанови сигурността"
в страната, въпреки решенията на Арабската лига да подкрепи опозицията и да призове за смесени мироопазващи сили с ООН, заяви сирийски официален представител, цитиран от държавната агенция САНА.
"Това решение и други подобни няма да попречат на правителството на Сирия да поеме отговорността си при защитата на гражданите си и възстановяването на сигурността и стабилността. Сирия отхвърля решенията (на Арабската лига), които представляват явна намеса във вътрешните дела на страната и посегателство над националния суверенитет", добавил сирийският представител.
Междувременно Генералната комисия на сирийската революция - една от опозиционните на режима на Башар Асад организации -
отхвърли обявената от шефа на "Ал Кайда" Айман аз Зауахири подкрепа за бунта,
окачествявайки я като намеса, съобщи АФП.
Зауахири подкрепи бунта в Сирия във видеопослание, качено в джихадистки онлайн форуми, съобщи американският център за наблюдение на ислямистки уебсайтове СИТЕ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!