Безпрецедентните санкции на Арабската лига срещу Сирия, наложени вчера заради отказа на Дамаск да приложи арабския план за излизане от кризата и да прекрати насилието срещу антиправителствените демонстранти, са водеща тема за западните издания.
На 12 ноември лигата вече наказа Сирия, като замрази членството й в организацията.
В. "Ню Йорк таймс" пише, че с решението си организацията задълбочава международната изолация на Дамаск и икономическите санкции ще навредят на търговията и на инвестициите между Сирия и арабския свят.
Стъпката е безпрецедентна срещу страна членка на Арабската лига. Но тя има и психологически ефект, защото
подкопава твърденията на Сирия, че е сърцето на арабизма,
пише вестникът.
За втори път от началото на Арабската пролет панарабската организация предприе действия срещу своя страна членка, за да защити населението. Предишния път ставаше въпрос за Либия. За разлика от либийския случай, когато Арабската лига подкрепи военната интервенция, този път тя наложи санкции на Сирия,
за да избегне именно подобна външна военна интервенция,
допълва вестникът.
Решението на Арабската лига да наложи икономически санкции на Дамаск е първото по рода си на организацията, смятана често пъти за разделена и нерешителна, пише и вестник "Вашингтон пост". Изданието припомня, че сега ротационен председател на организацията е Катар, който прояви твърдост и към режима на Муамар Кадафи по време на либийската война.
Арабската лига нанесе удар на Сирия, но режимът остава непреклонен и предизвикателен, отбелязва вестник "Фигаро".
Според икономисти най-поразяващият за Дамаск елемент от санкциите ще бъде замразяването на сирийските авоари в страните от Персийския залив, пише вестник "Гардиън".
Безпрецедентните санкции на Арабската лига срещу Дамаск ще вгорчат живота на хората от режима на президента Башар ал Асад, за които се твърди, че имат инвестиции в райски кътчета като Дубай и че дори подготвяли план за бягство натам, отбелязва вестник "Дейли телеграф".
Пакетът от санкции предвижда
прекратяване на въздушните връзки със Сирия, прекратяване на всички операции с централната банка и търговските банки в страната, замразяване на финансовите активи на режима, инвестиционните проекти и търговските контакти с правителството, с изключение на стратегическите товари.
Планира се ограничение на пътуванията в арабските страни на някои лица от сирийския режим и блокиране на банковите им сметки в арабски банки. Списъкът на служителите ще бъде определен от технически комитет, председателстван от Катар. Той ще препоръча и мерки за избягване на негативни последици от мерките за обикновените сирийци.
Санкциите влязоха в сила незабавно.
Очаква се те
да се отразят сериозно на икономиката на страната,
която и без това страда от наложените ограничения от Европейския съюз и Съединените щати. Половината от сирийския износ и четвърт от вноса се осъществяват с арабските страни.
Очаква се икономиката на Сирия да се свие до около 6% тази година. Бунтът стана причина за намаляване на туристическия поток - голям източник на чужди приходи. Въстанието навреди също на чуждите инвестиции и търговията и започна да подяжда валутните резерви на страната. Санкциите на ЕС срещу сирийския петролен отрасъл станаха причина за отписването на сделки за износ на суров петрол на стойност 400 млн. долара месечно, поне докато Сирия не намери други клиенти за стоката си.
Арабската лига обаче се въздържа да наложи пълно търговско ембарго на Сирия и министрите на външните работи подчертаха, че искат да избегнат мерките, които ще навредят на обикновените сирийци.
Дамаск вече определи мярката като предателство към арабската солидарност.
Ливан заяви, че няма да приложи санкциите, защото не е съгласен с тях и смята, че те може да навредят на страната, заяви днес ливанският външен министър Аднан Мансур.
Генералният секретар на Арабската лига Набил ал Араби обаче заяви, че организацията е
готова да преразгледа санкциите,
ако сирийското ръководство подпише протокол, предвиждащ разполагане на наблюдатели в страната.
Междувременно Бахрейн и Катар и Абу Даби препоръчаха на гражданите си да напуснат Сирия заради продължаващото насилие там, предаде АФП.
Очаква се през следващите дни
Турция също да огласи икономически и финансови мерки срещу Дамаск
в допълнение на тези, одобрени от Арабската лига, съобщава електронното издание "Хюриет дейли нюз".
Сред санкциите на Анкара ще са спиране на продажбата на електричество, прекъсване на всички съвместни проекти и инвестиции, прекратяване на полетите към и от Сирия, замразяване на авоарите на висши сирийски представители в Турция, спиране на финансовото сътрудничество със сирийската централна банка и други институции.
Доколкото е възможно ще бъдат избягвани и санкции, които биха навредили на ежедневния живот на сирийците, заяви вицепремиерът Али Бабаджан.
Възможно е политическите санкции да бъдат разширени със затваряне на турското посолство в Дамаск и признаване на Сирийския национален съвет за легитимния представител на сирийския народ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!